Seznámení s putovním kouskem jsme učinili v minulém díle našeho seriálu. Pojďme se podívat na to, co na hodinky Traser P 6600 Type 6 MIL-G Sapphire Tritium říkají první účastníci testování z Chronomagu.
Prischera
Měl jsem tu čest zahájit putování těchto zajímavých odolných hodinek a s dovolením připojím pár postřehů a fotek. Hned po rozbalení jsem se upřímně vyděsil, tuhle krávu já nemůžu dát na ruku! Hodinky jsou masivní, mají 45mm bez korunky a odolné provedení nijak nezakrývají. Vzápětí přišlo překvapení, hodinky mají ploché dýnko (jak by ne, když je to quartz) a krátké zaoblené nožičky, takže s přimhouřením oka sednou i na mých 16,5 cm úzké zápěstí. Podotýkám že největší hodinky, které běžně nosím jsou 42mm SKX a i ty mají velmi krátké nožky.
Hodinky jsem po převzetí pořádně prohlédl, a krom otlučeného, vystouplého lumibodu a dýnka lehce podřeného NATO strapem, nenesly žádné vážnější stopy používání. To je, vzhledem k tomu, že je majitel rozhodně nešetří, bod plus pro hodinky. U safíru to není nic výjimečného, ale že drží i PVD mě upřímně překvapilo. Další pozitivní překvapení je, že hodinky jsou opravdu lehoučké. Za tím stojí krom absence tahu a quartzové Rondy i konstrukce pouzdra, kdy je vlastní kulaté pouzdro hodinek vložené do žebrovaného „obalu“ s nožičkami. Kapitolou sama pro sebe je potom lumi. Bylo to moje první setkání s tritiem při reálném provozu a to bych si nechal líbit. Chybí mi sice můj oblíbený světelný efekt při přechodu slunce/stín, ale čitelnost v noci je před klasickou luminiscencí o míli napřed.
Abych jen nechválil. Přestože jsou hodinky velké, samotný číselník je poměrně malý a ručky krátké, sice to nijak nevadí snadnému odečtu času a přehlednosti hodinek, ale působí to na mě disproporčně. Druhá výtka směřuje k absenci antireflexu. Chápu že vnější je u hodinek toho zaměření nesmysl, ale vnitřní by jim slušel a na světle usnadnil odečet času. Při dopadu světla z boku, je totiž sklo téměř mléčné a pro spolehlivé odečtení je tak potřeba se na hodinky dívat hodně kolmo. Nicméně to jsou drobnosti. Hodinky jsem měl u sebe něco přes týden. Nejdříve jsme se je pokusil nafotit v ateliéru, druhý víkend pak se mnou absolvovaly přechod Krkonoš a to pěkně venku na rukávu.
Stručné hodnocení:
+ i přes velikost pohodlné a lehké
+ přehledné, perfektní odečet času
+ tritium je přes noc nepřekonatelné
+ zjevně odolné
– velikost může být přeci jen škodu
– poměrně malý ciferník, lehce disproporční
– chybí vnitřní AR
Autor recenze a fotografií: Jakub Mrázek (prischera)
Všechny díly seriálu:
- Štafetový test hodinek začíná
- První zastávka: prischera
- Střelba, motokáry, autoslalom. Test č. 2: Michelin
- MIL-G potřetí a na horách: tommas4
- Putovní Trasery na ruce pořadatele MTB závodu: kupko
- MIL-G pod vodou a na golfu: kriznik
- Jasně, stručně o MIL-G: Liqid
- Pohádková recenze: vladacr
- MIL-G poosmé a v super kondici: Gustaf
- Pod drobnohledem a v zápřahu: ggrand
- Hodinky, které nemusím šetřit: Rudykopalsson
- Poctivé hodinky na výletě: Effe
- Prohlídka v servisu a závěrečné zhodnocení
30. března 2016 v 16:10
Taky si říkám, proč fa Traser nenanáší vnitřní antireflexní vrstvu. Kolik by je to stálo při velkosériové výrobě, dvě stovky na sklíčko? To by při ceně hodinek nad 10 tis. nikoho od koupě neodradilo a už tak výjimečný produkt by se stal dokonalým. AR nemají ani dražší modely s Elta strojky?
6. dubna 2016 v 11:09
Ano, máte pravdu. Podáme tento podnět do Traseru a uvidíme, zda se nám nepodaří získat alespoň kladné odpovědi do budoucna 🙂
Děkujeme za podnět a komentář.
Jiří Štencek – http://www.helveti.cz