Prim vs Prim – aneb víte co je opravdu česká výroba?

5. Pro 2016 | Článek přečten: 29 965 x

Prim (ELTON hodinářská), Prim (MPM-QUALITY)

Rád bych navázal na průzkum, který dělalo hodinářství Bechyně a my jej vydali v článku Ideální hodinky podle Čechů: česko-švýcarská kvalita do 12 tisíc. Zde se respondenti přikláněli z 33,5 % k hodinkám české výroby (o pár procent výše byly hodinky vyrobené ve Švýcarsku). Znamená to tedy, že jsme věrni českým značkám, což je velmi potěšující zjištění. Beru zde v úvahu, že z velké části byla českou výrobou zamýšlena převážně značka Prim*.

Co už je ale smutnější, je fakt, že lidé povětšinou neví o zdejší schizofrenii ohledně této značky. Existuje totiž původní výrobce hodinek Prim – firma ELTON hodinářská, a.s. vyrábějící stále hodinky v ČR. Dále zde působí firma MPM Quality, v.o.s. vyrábějící cenově dostupnější hodinky Prim, ale převážně původem z asijských továren. Tudíž za pravé české PRIM hodinky lze dle mého považovat pouze ty od české firmy ELTON. Ale těmito informacemi běžný zákazník nedisponuje* (abstrahuji teď od odbornější veřejnosti).

Věčný spor o značku PRIM

Věčný spor o značku PRIM

Spor o značku PRIM

Existují zde dvě firmy vyhrazující si právo na výrobu a prodej hodinek Prim. Problém vznikl v době privatizace a následně prodeje ochranné známky Prim. Kdo je v právu mi nepřísluší určovat, ale velmi podrobně spor o značku Prim popisuje například článek magazínu Euro – Dvojí život značky Prim (více zdrojů najdete pod článkem).

Co lze ale určit poměrně s jistotou, je tradice výroby hodinek. Tam hraje prim právě ELTON hodinářská a.s. a pokud chce člověk hodinky Prim od původního výrobce, má poměrně jasnou volbu.

Realita běžného zákazníka

Sám se s podobným zjištěním setkávám v našem obchodě, kde se nás zákazníci ptají, proč neprodáváme české hodinky Prim. My jim pak těžko vysvětlujeme, že jestli mají na mysli hodinky v cenové kategorii 1500 – 10000 Kč, tak nejde o český Prim (ELTON hodinářská, a.s.) vyrábějící hodinky stále v ČR, ale o Prim od MPM-Quality, v. o. s. vyrábějící hodinky v Asii. Tuto informaci následuje údiv zákazníka a smutné prozření. Bylo by tedy lepší, kdyby člověk věděl, co přesně kupuje.

A co si tedy vlastně kupují lidé, kteří si pořídí Primky za 3000 Kč? Nejspíše jen čínskou produkci s nádechem české nostalgie, protože hodinky stále nesou totéž jméno. Je to v pořádku? Teoreticky proč ne – spor o značku doteď nebyl vyřešen. Jediné, co mi na celé věci vadí, je právě ta neinformovanost kupujícího, který si myslí, že si kupuje české hodinky zde i ručně vyrobené.

Moje rada kupujícím

Chcete-li mít hodinky „Prim“ a neplatit za ně desetitisíce, kupte si je od firmy MPM-Quality, ale berte na vědomí původ hodinek. Chcete mít hodinky s tradicí a ručně vyrobené v ČR, kupte si je od firmy ELTON hodinářská.

Chcete více zdrojů?

Podobných článků již bylo napsáno hodně, ale opakování je matka moudrosti a edukace české veřejnosti je důležitá. Že nejsou Primky jako Primky si můžete přečíst v níže uvedených článcích.

Stream pořad Vyrobeno v Česku – Prim, symbol kvality českého hodinářství.

* Několik znalých mohlo mít na mysli hodinářské firmy Prokop&Brož, Seryn Watches nebo Jasněna Vláhová – JVD, Meoris a další. Záleží k jakému okruhu respondentů se dotazník dostal.

* Druhá věc je, že často takový zákazník ani nedisponuje finančími prostředky, aby si Prim z Nového Města nad Metují koupil. Svůj podíl na tom také má fakt, že Elton posunul cenově hodinky Prim jinam, než byli lidé zvyklí. Primky od MPM se naopak cenově drží v přijatelnější míře.

Autor: Jiří Štencek, majitel Helveti.cz

Aktualizace: 4.12.2016 – Úřad průmyslového vlastnictví zrušil frýdecko-místecké společnosti MPM-Quality slovní ochrannou známku Prim, kterou měla zapsanou pro hodinky. Firma se proti rozhodnutí odvolá. Zdroj: iDnes.cz

Témata

, , , , ,


22 reakcí na “Prim vs Prim – aneb víte co je opravdu česká výroba?”

 1. Libor S. napsal:

  A kdo je tedy legislativně po právu užívat logo a název Prim? Jednoduše, kdo je v právu? Dle mého MPM, protože práva koupil.
  Děkuji za vyjádření.

  Reagovat

  • Nosime-hodinky.cz napsal:

   Dobrý den, pane Libore,
   situace je velmi komplikovaná a mi nepřísluší si hrát na soudce.
   Ano, firma MPM Quality řádně odkoupila práva na používání loga. Ve svém sídle (Frýdek Místek) také nějaké hodinky kompletuje a u vyšších modelů jde o zdařilé kousky (zpracováním, strojky, atd). Klobouk dolů, protože je to jednoznačně úspěch.
   Jediné, na co jsem chtěl poukázat, je povědomí o značce, které mají lidé / zákazníci pokroucené. A to ne jejich chybou, ale právě touto schizofrenní situací. Bylo by tedy dobré, aby zákazník věděl, který Prim si kupuje a jak je to s jeho původem (kde byly hodinky opravdu vyrobeny). Zkrátka aby neměl zákazník kupující si hodinky Prim za 3000 Kč pocit, že dostal ruční práci z České republiky.
   S pozdravem Jiří Štencek

   Reagovat

 2. Vojtěch Bednář napsal:

  Domnívám se, že řešením sporu je pouze nějaká forma dohody a kompromisu. Značka Prim je vnímána jako česká a tradiční, ale rozhodně ne jako značka luxusních hodinek. Je to prosté, mnozí z nás si pamatují nástěnné hodiny Prim, budíky, a další podobné „běžné“ časomíry, a to dělá snahu vysvětlit zákazníkovi který nepatří mezi fanošky hodinářství, že zaplatí horní desetitisíce korun příliš obtížnou. Prim by měl být pozicován jako dostupné hodinky, přitom kvalitního zpracování a z kvalitních materiálů, což po mém soudu MPM splňuje. Manufakturní výroba omezených sérií, solitérů a zákaznických kusů, kterou dělá Elton může představovat ideální doplněk tohoto sortimentu, pomyslnou špičku ledovce a práci jiného výrobce s vysokou přidanou hodnotou, avšak snaha Eltonu eliminovat MPM a naopak, nedovedu posoudit z právního pohledu, jde myslím mimo zájem většinového zákazníka.

  Reagovat

  • Nosime-hodinky.cz napsal:

   Navrhujete tedy sdružení podniků a vytvoření něčeho jako Primo Elton – prémiová řada hodinek Prim? 🙂
   Což by nemuselo vypadat vůbec zle a mohlo by dobře fungovat.

   Reagovat

   • Vojtěch Bednář napsal:

    společnou firmu asi ne, ale nějakou formu dohody o společném používání značky. Variabilita loga i značky umožňuje mít více odlišitelných výrobních řad, a sortiment obou značek si nyní (neberu-li v potaz výstřelky na straně MPM) přeci nekonkuruje. Prospěch by mohly mít obě strany a zejména zákazník. 🙂

    Reagovat

 3. Cromagnon napsal:

  Kdysi jsem měl asi troje Primky a všechny to byly komouške křápy ze kterých slezlo pochromování a strojek postupně odešel do věčných lovišť. Tahle nostalgie po ‚značce‘ Prim, kterou ve světě fakticky nikdo nezná, mi přijde směsná. Primky to byla vždycky laciná značka, které se blíží spis produkce MPM (proč v článku není zmíněno, že MPM značku legálně koupil od vlastníka Chronotechny?), to co předvádí Elton – vyzobání několika historických modelů a jejich povýšení na luxusní zboží je úsměvné… Osobně bych si už žádné Primky nekoupil ani od MPM ani od Eltonu, IMHO není o co stát…

  Reagovat

  • Nosime-hodinky.cz napsal:

   Díky za váš komentář. Nepřísluší nám rozhodovat o současném sporu.. k tomu jsme se také vyjádřili v odstavci: „Existují zde dvě firmy vyhrazující si právo na výrobu a prodej hodinek Prim. Problém vznikl v době privatizace a následně prodeje ochranné známky Prim. Kdo je v právu mi nepřísluší určovat, ale velmi podrobně spor o značku Prim popisuje například článek magazínu Euro – Dvojí život značky Prim (více zdrojů najdete pod článkem).“

   Reagovat

  • Marin Velcev napsal:

   Jedny takové komoušské křápy (Prim Sport) vlastním už 48 let, a s jedním vyčištěním fungují dodnes. Předcházejí se asi o minutu za den …

   Reagovat

  • Honza T. napsal:

   Plně souhlasím. Prim je značka spíše odpuzující. Úvaha, že kvalitní hodinky musí být nad určitou částku je zcestná. Navíc dnes spousta lidí hodinky nenosí. Osobně mám automaty Rhythm, strojek Miyota, do 3000Kč. Super přesný chod. Bez alergické reakce, ocel.

   Reagovat

  • Jan75 napsal:

   Zase další pi..mec, který do všeho plete komunismus. To nebyly komunistické hodinky, ale hodinky vyrobené v té době českou firmou, lidmi, kteří většinou komunisté nebyli a snažili se dětal kvalitní práci v rámci možností. Celkově to byly kvalitní hodinky. Mám jedny dětské a stále jdou a nic z nich neslezlo 🙂 To be fair, myslím, že hodinky ze „západu“, za stejnou cenu, by na tom byly většinou hůře, pokud by se něco takového dalo vůbec sehnat 🙂

   Reagovat

 4. Elnc napsal:

  Do popisku si přidejte, že i ten „jediný český výrobce Elton“ mastí do základních modelů zcela průměrné strojky Ronda za sotva 20 dolarů (a vyráběné kdovíkde), takže rozdíl oproti MPM se strojky vesměs Miyota je prakticky nulový, ne-li dokonce horší (při srovnání Ronda vs. Miyota je na tom Miyota líp).

  Reagovat

  • Nosime-hodinky.cz napsal:

   Vedle toho má také Elton ale vlastní výrobu kalibrů. Pořád taky jde jenom o to, jestli český zákazník není matem firmou MPM, když si myslí, že si od nich kupuje ten jediný pravý český výrobek.

   Reagovat

   • MartyMCFL napsal:

    No vlastní výrobu sice má, ale ty kalibry jsou padesát let staré kopie LIP 25, s velmi mírnou evolucí, částečně po revoluci vynucenou tím, že původní mašiny a přípravky na výrobu kalibrů skončily ve šrotu a v Eltonu je za 50 milionů dotací „vymysleli“ znovu.

    Z mého pohledu je třeba mnohem větší matení zákazníka a řekl bych přímo podvod, když Elton prodává za 30 tisíc „Jediný originál“ Prim osazený strojkem ETA za 40 dolarů a vydává to za české hodinky.

    No a když se podíváte na ty jejich „vlastní“ kalibry, tak za cenu, za jakou je prodávají (v hodinkách) koupíte kvalitativně lepší strojky od renomovaných švýcarských značek.

    Reagovat

  • Honza T napsal:

   Elton Nové Město nad Metují už před rokem 1989 použival některé importované strojky V současnosti montuje strojky několika dodavatelů ( Ronda , ETA ,SELLITA )stejně jako jiné hodinářské firmy ve světě
   U dražších hodinek v nabidce montuje strojky své vlastní výroby
   U každého modelu je možné zjistit typ Použitého kalibru strojku
   https://www.prim.cz/cz/strojky/

   Snazil jsem se vypátrat vice info o dodavatelich a zjistil jsem že se vyráběji podobné značené strojky Napřiklad Ronda 715 se vyrabí v několika verzich s velmi rozdílnou kvalitou Nejlevnější od 15$ až okolo 40$
   Elton bez debat osazuje hodinky těmi kvalitnějšími strojky určenými pro Evropu

   Konkurent „Prim“ MPM Qality Používá velmi agresývní obchodní polityky
   https://eshop.prim-hodinky.cz/
   Výroba Převážně Country of Manufacture China u několika typů SWISS MADE a jiné … Napočítal jsem 39 typů různých kalibrů strojků
   Tradičního výrobce Prim ELTON valcují jak cenou tak širší nabídkou
   Navíc stále maximálně využívají Matoucích formulací které spotřebitele uvádějí v omyl, že oni jsou jediný ! Prim ! na trhu

   Dalibor Dědek na otázku kdy jste si uvědomil že je Jablotron světová značka > Když nás začali kopírovat <
   Hodinky Prim jsou světová značka protože je také kopirována
   České obchodní právo by mělo více chránit tradičního Českého výrobce
   To se bohužel neděje

   Reagovat

 5. armin napsal:

  MPM vyrábí hodinky značky Prim v ČR, nikoli v Asii. Že jsou díly z Asie neznamená, že jsou horší jak z Eltonu. Japonské strojky Citizen-Miyota co používají jsou řekl bych i kvalitnější, než oživené komunistické relikvie vyráběné Eltonem, nebo jimi používaná Ronda.

  Reagovat

 6. Ladis napsal:

  Dobrý den,

  vidím, že se tady řeší české značky hodinek a je tady i zmínka o značce Meoris.
  Maminka mi chce od této značky koupit hodinky k mým kulatým narozeninám ale nemám s tou značkou zkušenosti. Já osobně mám sbírku Casio ale o Meoris nic nevím a rád bych chtěl požádat o radu nebo nějaké ´odbornější” srovnání – zdali koupit Casio nebo Meoris.

  Poradíte mi, prosím?

  Děkuji a hezký den

  Reagovat

 7. Mira napsal:

  Dnes je český Prim předražený šunt co zamrznul jak technicky tak i designově v polovině minulého století, který se snaží zoufale zabrnkat na nostalgickou strunu pamětníků totalitního režimu, co dostali od maminky do školy jako první hodinky Primky za 3 stovky, protože to bylo jediné co se dalo koupit asi jako ideál českého motorizmu Š120.

  Reagovat

 8. Petr Jančík napsal:

  Před dvěmi lety jsem si bohužel koupil hodinky značky „Prim“ (Automat 300m water resitant) za 10 650 Kč od výrobce MPM Quality z Frýdku Místku. Líbily se mi a chtěl jsem český výrobek, tak jsem si je koupil. Nedělejte to proboha nikdo! Do půl roku mi odešel tzv. kožený řemínek, kterým byly hodinky originálně vybaveny. Záruka nebyla uznána s tím, že prý se doporučuje po půl roce řemínek vyměnit. Doporučili mi koupit si nový za 1980 Kč. Ve skutečnosti se jedná o plast potažený tenkou koženou vrstvou. Raději jsem si koupil v ruském obchodním centru doopravdický kožený řemínek za třetinovou cenu a ten nosím přes rok bez významnějších známek opotřebení. Dalším problémem bylo zpožďování o několik minut denně (až k téměř deseti minutám) a hlavně samovolné povolování korunky, která má v zataženém stavu zajišťovat vodotěsnost. Dvakrát za poslední dva roky. Nakonec v den ukončení záruky se ulomila osička. Záruka skončila a nakonec jsem rád, že s touto firmou už nebudu muset mít nic co do činění. Jen mně HODNĚ naštvalo, že firma, která si založila byznys na české značce, a dokonce se o tuto značku přetahuje s doopravdickým pokračovatlem tradice Prim, dodává čínské šmejdy pod touto hlavičkou. Vůbec nechápu, že je to v naší zemi možné.

  Reagovat

 9. Martin napsal:

  Celý život nosím staré Primky, mám více modelů a naprostá spokojenost. Občas je seřídím, ale jsou to držáky. Jeden zákazník je dokonce ztratil při lyžování, po oblevě se našly a nebyly ani nijak zásadně poničené 😀

  Reagovat

 10. B. Wolf napsal:

  Cromagnon: primky byly laciná značka? To za komančů byly sakra drahé, ovšem proti dnešním z eltonu, začínajícím cenově kolem Kč 70000,- byly opravdu levné.

  Reagovat

 11. Jarda napsal:

  Jsem fanda do mechanických hodin a hodinek. Mám i původní Prim z přelomu 60/70 let. Kalibr 66. Denní odchylka se pohybuje do cca 6-8 sekund. Lze je snadno vycentrovat na +- 2 sekundy. Původní cena 370 korun československých. Dnes se podobné ELTON hodinářská a.s. nestydí nabízet od cca 60 tisíc korun výše. Přitom jejich „vlastní“ kalibry nejsou přesnější a už vůbec ne spolehlivější. S touto filozofii budou jen stále měnit majitele a přežívat. Pár snobů si je jistě pořídí, ale tito lidé neví o hodinkách prakticky nic podstatného. Pokud hledáte nelepší poměr cena/výkon, mohu doporučit základní řady Seiko (především ikonickou řadu Seiko 5), Citizen, Steinhart (Ocean, Military…), některé modely od Tissot, Mido, Hamilton, Certina). Velmi odolné a spolehlivé jsou i hodinky značky Vostok (nezaměňovat s napomádovanou bídou Vostok Europe, které se jen snaží na původní značce parazitovat).

  Reagovat

Napište komentář