Ultimátní vojenské pilotky Davosa

29. Lis 2016 | Článek přečten: 5 455 x

Davosa, Recenze, Vaše hodinky, Značky hodinek

Na následujících řádcích bych vás rád seznámil s hodinkami Davosa Military Vintage (reference 161.511.84).

davosa-oficialni

Přestože se hodinkám aktivně věnuji již pěknou řádku let, byla pro mě značka Davosa tak trochu neznámou. I když jsem pár jejích modelů zaznamenal (Argonautic, Ternos), tak mě spíše míjela. Přitom její historie sahá až do roku 1881, kdy Abel Fréderic Hasler založil ve švýcarské Juře, ve městě Tramelan, rodinnou manufakturu na výrobu stříbrných hodinkových pouzder. Později se firma specializovala na montáž hodinek pro prestižní švýcarské hodinářské značky. A od roku 1946 pak započala s vlastní produkcí náramkových hodinek. Samotná značka Davosa spatřila světlo světa roku 1993 a její dnešní roční produkce činí 23 tisíc kusů hodinek. Označení SWISS MADE napovídá, že všechny hodinky Davosa jsou poháněny výhradně švýcarskými mechanickými a quartzovými stojky (zejména osvědčenými ETA a Ronda).

davosa_logo

Testovaný model Military Vintage patří do řady Performance, jež je určena vyznavačům aktivního životního stylu, a proto se hodinky vyznačují důrazem na vyšší odolnost. Pouzdro o průměru 42 mm a výšce 12,5 mm je z nerezové oceli 316L s ochrannou vrstvou PVD (zkratka z anglického „Physical Vapour Desposition“) v matně černé barvě. Rozteč nožek pro uchycení řemínku je 22 mm. Číselník kryje mírně vypouklé safírové sklo s antireflexní vrstvou modré barvy. Seřizovací korunka je šroubovací, stejně jako nerezové plné dýnko. Díky tomu hodinky dosahují vysoké vodotěsnosti 20 atmosfér. O chod se stará spolehlivý mechanický strojek ETA 2824-2 s 25 ložiskovými kameny, automatickým oboustranným nátahem, ukazatelem data a rezervou 38 hodin. Průměrnou přesnost garantuje výrobce na ± 12 vteřin za den, maximální denní odchylku pak na ± 30 vteřin. Není divu, že se jedná o jeden z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších švýcarských strojků v mechanických hodinkách.

davosa-oficialni2

Jak z názvu vyplývá, model Military Vintage je koncipovaný jako vojenské hodinky s nádechem minulosti (nebo chcete-li starých časů). Prakticky to poznáme hlavně na provedení matně černého leteckého číselníku, zejména na fontu číslic a jejich „zažloutlé“ barvě, kterou výrobce označuje jako „Old Radium“, a jedná se vlastně o odstín Superluminovy, tedy svítivé chemické látky, která zajišťuje dobrou odečitatelnost času i ve zhoršených světelných podmínkách nebo v úplné tmě. Stejně je ošetřena i hodinová a minutová ručka – obě typicky pilotního tvaru. Celkově má číselník evokovat palubní přístroj, a pokud si blíže všimneme provedení datumového „trojokna“, znalcům se jistě vybaví letecký výškoměr, tzv. altimetr. Dále pak také k military stylu napomáhá matně černé pouzdro. A přírodně hnědá, jakoby lehce zašlá, barva ručně prošívaného koženého řemínku, který je opatřen ocelovou trnovou sponou, nesoucí jméno výrobce, provedenou ve stejné barvě jako pouzdro. Na první pohled zaujme i robustní korunka s výrazným drážkováním, signovaná „davosí“ čtyřcípou hvězdou, která díky své velikosti umožňuje rychlé, jisté a pohodlné vyšroubování a zpětné zašroubování k pouzdru hodinek pomocí závitu.

davosa-oficialni3

A jaké jsou reálné dojmy, když se vám hodinky dostanou do ruky? Poté, co si domů z obchodu přinesete tašku Davosa, naleznete hodinky zabalené nejdříve v papírové krabici, ve které se skrývá ještě černý lesklý box, vypolstrovaný jemně béžovou koženkou a polštářkem pro jejich uložení. Udělat první dobrý dojem se výrobci podařilo, balení působí opravdu přesvědčivě.

davosa-161-511-8-01

Hned na začátek musím říci, že zážitek z hodinek naživo je ještě lepší než z produktových fotek. To je dobrá zpráva, někdy to bývá naopak. Během prvních vteřin a minut upoutal moji pozornost výrazný modrý antireflex, který se objevuje v určitých úhlech a střídá se s čirým pohledem na vintage číselník. Dále pak černé PVD, které umocňuje „military“ pocit z hodinek.

davosa-161-511-8-04-hand5

Byl jsem zvědavý, jak to bude s korunkou, zda daní za její komfortní ovládání a vodotěsnost 20 ATM, nebude nepohodlí při nošení. Naštěstí se má obava nenaplnila. Díky výšce hodinek a jejich jistému usazení na zápěstí pomocí koženého řemenu, k tlačení korunky do hřbetu ruky nedochází. Velikost 42 mm řadí z hlediska dnešních „chrono“ měřítek hodinky do segmentu středně velkých. I na mé ruce s menším obvodem cca 175 mm působí přirozeně, a to jak v kombinaci s košilí, svetrem nebo jen tak, samotné.

davosa-161-511-8-04-bank2

Na první pohled také zaujme výrazná bílá datumovka, ke které ladí vteřinová ručka rovněž v bílém provedení. Někdy bývá ukazatel data řešen na černém číselníku shodnou barvou datumového pole. Chvilku jsem přemýšlel, zda by to nebylo lepší řešení i u těchto hodinek. Nakonec jsem musel souhlasit s rozhodnutím Davosy – při rychlém pohledu na číselník jej nasměruje výrazná bílá „plocha“ na správné místo a i samotná čitelnost data je lepší. Navíc má tato volba logiku i v kontextu záměru, aby hodinky evokovaly palubní instrumenty, osazené v kokpitech vojenských bojových letadel.

davosa-161-511-8-04-hand4

Stejně tak mě napadlo, jestli bych se nechtěl kochat, kdyby hodinky měly průhled, pohledem na strojek. Opět, s přihlédnutím k určení hodinek, to jest jako k nástroji, který má dlouhodobě sloužit v náročných a extrémních podmínkách, má plné dýnko k ochraně mechanického strojku jasné opodstatnění.

davosa-161-511-8-05-dynko

Pár slov si zaslouží i řemen z přírodní kůže, který je velmi pohodlný a přitom pevný. Sloužit tak bude dlouhou dobu a uživatel jej obmění spíše z hygienických důvodů, než že by přestal funkčně plnit svůj účel.

davosa-161-511-8-06-spona

Nyní je na místě téměř othellovská otázka „Koupit, či nekoupit?“ Generální ředitelka společnosti Davosa, Corinna Bohle tvrdí: „Chceme více, než jen být nedílnou součástí hodinářského světa. My nabízíme kvalitu za ceny, které mile překvapí.“ Potvrdí model Military Vintage tuto ambici? Abychom mohli odpovědět, je zapotřebí si říci, jaké máme alternativy. Tedy co nabízí konkurence, pokud budeme hledat military pilotky v ocelovém pouzdře, do průměru 42 mm, se safírovým sklem, švýcarským strojkem ETA 2824-2, vodotěsností alespoň 5 ATM a cenovým stropem řekněme 25 tisíc Kč. Nabídka překvapivě není tak velká, jak bychom možná v záplavě značek a modelových řad jednotlivých výrobců očekávali. U samotné Davosy nalezneme model, rovněž splňující kritéria, Neoteric Pilot (cena 20.940 Kč). U dalších výrobců pak Hamilton Khaki Field, ref. H70555533 (cena 14.100 Kč), Victorinox AirBoss, ref. 241507 (cena 22.119 Kč), Archimede Pilot 42 PVD (cena 18.360), Laco Flieger Münster (cena 22.950 Kč) a Stowa Flieger Klassik 40 (930 Euro).

davosa-lumi

Jak si tedy stojí náš model od Davosy, jehož cena je 18.990 Kč? Je jasné, že posouzení je individuální a závisí na vkusu vybírajícího. Pokud mám za sebe odpovědět, zda je cena odpovídající tomu, „co dostanete“, odpovídám bez váhání ano. Davosa Military Vintage jsou hodinky, které se povedly. Jejich „vintage“ je autentické a letecký duch nepřehlédnutelný. „Staroradiovou“ žlutou si zamilujete a také zjistíte, že ačkoliv jste PVD nikdy moc nemuseli, tak tady si ho vyloženě užíváte. Skalní vyznavači klasické oceli pak mohou zvolit model 161.511.54, případně 161.511.74.

davosa-161-511-8-04-bank
hodinky-davosa-recenze

Za zapůjčení hodinek děkuji obchodu Helveti.cz.

Autor: Adam Dvořák

Témata

, , , ,


Napište komentář