Unikátní hodinky PRIM byly zapsány do České knihy rekordů

6. Srp 2010 | Článek přečten: 5 411 x

Novinky, Prim (ELTON hodinářská), Značky hodinek

V sobotu 12. června v rámci Mezinárodního festivalu rekordů, který pořádala pelhřimovská Agentura Dobrý den, získaly zápis do České knihy rekordů hned dvoje hodinky PRIM. Jednalo se o unikáty ze sbírky Ing. Libora Hovorky, ředitele pro vývoj společnosti ELTON hodinářská z Nového Města nad Metují.

Unikátní hodinky PRIM byly zapsány do České knihy rekordů

Unikátní hodinky PRIM byly zapsány do České knihy rekordů

Rekord v kategorii nejmenších funkčních hodinek vyrobených v Čechách byl zapsán pro dámské hodinky PRIM kal.80, které byly vyrobeny v roce 1970. Hmotnost těchto miniaturních hodinek je pouhých 7 gramů!
Rekord v kategorii největších funkčních hodinek vyrobených v Čechách získaly maxihodinky PRIM vyrobené v polovině 60-tých let minulého století. Hodinky váží 10,5 kg a na délku měří úctyhodných 234 cm. Oboje rekordní hodinky je možné shlédnout v hodinářské expozici Městského muzea Nové Město nad Metují.

Historie hodinářské výroby v Novém Městě nad Metují sahá až do roku 1949, kdy zde byl otevřen pobočný závod národního podniku Chronotechna, pověřený zavedením výroby českých náramkových hodinek. Podnik, který od roku 1969 nese jméno ELTON, funguje dodnes a od svého založení vyrobil více než 16 milionů náramkových hodinek, z toho 15 milionů s mechanickým strojkem.

Nástupcem národního podniku ELTON a jediným nositelem šest desítek let trvající tradice výroby českých náramkových hodinek je ryze česká firma ELTON hodinářská, a.s. V loňském roce byla dokončena rozsáhlá technologická modernizace továrny, jejímž cílem je zajistit komplexní výrobu všech dílů do mechanických strojků a všech dílů hodinkového zapouzdření. Investice ve výší přesahující 60 mil. Kč je částečně financovaná z rozvojových fondů EU. Díky této investici je ELTON a značka PRIM jednou z mála světových firem, která dokáže vyrobit mechanické hodinky v jedné továrně.

Pro lepší představu o rozsahu výroby v ELTON hodinářská, a.s. je třeba uvést, že mechanické hodinky PRIM s automatickým nátahem osazené novým kalibrem 98 jsou složeny přibližně ze 155 dílů, z nichž většina se vyrábí v novoměstské továrně. V roce 2009 také společnost ELTON hodinářská zahájila výrobu zcela nových mechanických strojků PRIM, kalibr 94 s ručním nátahem a PRIM, kalibr 98 s automatickým nátahem. Poprvé byly nové kalibry použity v jubilejních kolekcích, připravených u příležitosti šedesátiletého výročí založení hodinářské továrny.

Zdroj: ELTON hodinářská, a.s.

TémataJeden komentář na “Unikátní hodinky PRIM byly zapsány do České knihy rekordů”

  1. hodinky napsal:

    primky su cista klasika, to sa nezaprie 😉

    Reagovat

Napište komentář