Mido Multifort TV Big Date – návrat TV pouzdra ve velkém stylu

30. Čvn 2023 | Článek přečten: 1 100 x

Recenze, Výrobci hodinek, Značky hodinek

Dnes bychom v hodinkovém světě hledali asi pouze těžko značku, která by v rámci představování nových modelů nesáhla v posledních letech do svého archivu a neoživila některý, někdy ne příliš známý, někdy však kultovní model. Nutno podotknout, že Mido se svými sportovně elegantními modely Mido TV Big Date z řady Multifort velmi překvapilo a dá se očekávat, že si novinka v kolekci značky rychle najde své právoplatné místo.

Hodinky s pouzdrem ve tvaru televize se totiž v kolekci švýcarské značky neobjevují poprvé. Při pohledu do historie zjistíme, že hranaté pouzdro se u Mida ukazuje dokonce počtvrté. Tento klasický design, který byl rozšířený hlavně v 70. letech, se značka rozhodla oživit po symbolických 50 letech od uvedení svého prvního modelu s čtvercovým pouzdrem se zaoblenými rohy, který tvarem tak připomínal staré televizory. Poprvé jsme ho mohli spatřit v roce 1973 v řadě Multi Star. Mido pak použilo tento tvar ještě v roce 1980 v řadě Commander, 2000 a nyní, v roce 2023, v rámci řady Multifort

Už vícekrát jsme si u značky mohli všimnout modelů, u nichž postupem doby došlo k výraznému vývoji, avšak podstatou zůstaly věrné svému dědictví a vzdávají mu tak svým způsobem hold. Typickým příkladem mohou být modely Mido Commander 1959. A také novinka Multifort TV Big Date se, zdá se, vrací s pouzdrem ve tvaru televize ve velkém stylu.

Ladné a přesto dynamické tvary

Spojení vintage designu, pojatém v moderním duchu, a současných technologií, dalo vzniknout dalším velmi povedeným hodinkám, které bychom mohli zařadit mezi v současnosti velmi oblíbené luxusní sportovní modely. Co je však důležité, v tomto případě však také cenově dostupné. Na první pohled novinka zaujme právě moderním dynamickým vzhledem, který je dán nejen tvarem pouzdra a náramku, ale z velké míry také povrchovou úpravou těchto částí a provedením číselníku. Jako vždy se i zde potvrzuje, že detaily tvoří celek.

Obdélníkové pouzdro o rozměrech 40 mm x 39,2 mm, s hodnotou lug to lug 46,8 mm a výškou 11,2 mm má poměrně jednoduché, ale přesto efektní linie, do nichž přirozeně zapadá také výrazná ochrana korunky. Na vrchu pouzdra je posazena nápadná plochá luneta kopírující základní tvar hodinek, jejíž čelní linie získala saténový povrch. Svažující se oblé boky lunety jsou naopak provedeny v zrcadlovém lesku a vytváří tak efektní kontrast mezi vrchní plochou lunety a opět broušeným povrchem pouzdra.

Do detailu promyšlený náramek

V podstatě ve stejném duchu je proveden také dvoučlánkový náramek, skládající se z dílků ve tvaru H. Je skvělé, že značka sáhla po tomto typu náramku a nezvolila klasický „oyster“ styl. Náramek, který má v místě uchycení k pouzdru klasickou šířku 22 mm, a jistě tak potěší všechny, kdo rádi mění řemínky, kombinuje broušený povrch dílků s jejich leštěným středem. Jeho souměrné linie nejsou nijak narušeny ani sponou, protože výrobce zvolil sponu motýlkovou. Celkové provedení náramku podporuje sportovně elegantní vzhled hodinek. Dobrou zprávou je, že pokud byste rádi vyzdvihli sportovní stránku hodinek, je to více než snadné, a to pouhou výměnou náramku za pryžový řemínek. Přímo Mido nabízí své Multifort TV také s modrým a oranžovým pryžovým řemínkem, proto nebude problém pořídit hodinky buď přímo na něm, nebo jej k hodinkám na oceli dokoupit. Zmíněná rozteč nožek však dovolí vybírat také mezi neoriginálním příslušenstvím, což může především v letním období znamenat mnoho zábavy a možnost měnit tvář hodinek prakticky každý den. Originální náramek i řemínky jsou opatřeny systémem rychloupínání, takže výměna bude hračkou i pro ty méně zkušené.

Pozadu za pouzdrem a náramkem nezůstává ani číselník hodinek. Svým horizontálně kartáčovaným povrchem s gradientním zabarvením působí rozhodně nápadně a jen tak ho nepřehlédnete. Docela pěkný efekt dělá struktura číselníku a od středu směrem k okrajům se ztmavující zabarvení na přímém světle, kdy struktura nejvíce vystoupí. Číselník vyniká skvělou čitelností. Hodinové pozice jsou zvýrazněné osmi kruhovými a třemi obdélníkovými indexy s luminiscenční výplní. Pozici 12. hodiny zaujímá charakteristická funkce hodinek, která se odráží také v jejich názvu, totiž praktické velké provedení datumovky, tzv. „big date“, tvořené dvěma samostatnými okny (a tedy dvěma datovými věnci). Je zajímavé, že v řadě Multifort se velká datumovka objevuje dokonce úplně poprvé. Celek pak dotváří velmi jednoduché „obuškové“ ručky s luminiscenční výplní a minutová stupnice natištěná na obvodovém kroužku číselníku. Vše je zde podřízeno tomu, aby měla hlavní slovo právě zajímavá plocha číselníku.

Výbava hodná řady Multifort

Zařazení do rodiny modelů Mido Multifort znamená také vyšší odolnost. Vznik řady Multifort byl pro Mido důležitým milníkem, protože v ní byly již ve 30. letech představeny jedny z prvních vodotěsných, nárazuvzdorných, antimagnetických hodinek s automatickým strojkem. Ne náhodou byly Multiforty od 30. do 50. let nejprodávanějšími hodinkami v celé kolekci značky. Proto i dnešní novinka nabízí vodotěsnost 100 m, jištěnou šroubovací korunkou. Samozřejmostí v této kategorii je také safírové sklíčko s oboustranným antireflexem. Dobrou čitelnost při zhoršených světlených podmínkách zajistí již zmíněná luminiscence na ručkách, indexech a bodě na lunetě.

Při otočení hodinek dnem vzhůru se nám odkryje průhledné dýnko hodinek (pro průhled byl použit minerál) a pohled na mechanický strojek s automatickým nátahem, Caliber 80 ve verzi Elaboré (základem je ETA C07.651) s praktickou rezervou chodu 80 hodin a frekvencí 21600 polokmitů za hodinu. Vlásek setrvačky tohoto strojku je vyroben ze slitiny Nivachron, která zajišťuje vynikající odolnost proti magnetismu a otřesům a umožňuje tak stabilně dosahovat výjimečné přesnosti. Strojek prošel jemným zdobením, které je patrné zejména na rotoru, dekorovaným tzv. ženevskými pruhy (Côtes de Genève) a názvem značky. Pro uchycení dýnka hodinek k pouzdru nebyl zvolen poměrně běžný závit, dýnko jistí čtyři šroubky.

Mido si s novými „televizemi“ pohrálo a výsledek stojí za to. Povedl se nejen celkový finiš, hodinky jsou také vyrobené v příjemné velikosti, díky které budou zřejmě velmi pohodlné a s přihlédnutím k celkové výbavě se mohou snadno stát ideálními hodinkami pro každý den. Pokud vás novinka s pouzdrem ve tvaru televize zaujala, možná by vás ještě mohlo zajímat, že aktuálně bylo představeno celkem 5 referencí se třemi barvami číselníků – šedým, modrým a zeleným. Všechny barvy lze v základu pořídit s ocelovým náramkem. Pokud však kovovým náramkům neholdujete, můžete sáhnout po dvou variantách s pryžovými řemínky – modrý číselník je pak zkombinován s modrým pryžovým řemínkem a šedý s oranžovým. Závěrem je určitě důležité zmínit také cenovku. Cena modelů s kovovým náramkem byla stanovena na 30 900 Kč, varianty na pryži pak pořídíte za rovných 30 000 Kč. Již nyní můžete hodinky přijít vyzkoušet do holešovické pobočky Helveti, anebo rovnou objednávat na stránkách eshopu Helveti.cz.

Autor textu: Darina Vokrojová

Témata

, , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář