Alpina Startimer Pilot Automatic – vzhůru do oblak

4. Lis 2022 | Článek přečten: 910 x

Alpina, Recenze, Výrobci hodinek, Značky hodinek

Švýcarská hodinářská společnost Alpina již od svého založení roku 1883 spolupracovala s profesionálními piloty. Během první poloviny minulého století se stala se svými leteckými hodinkami oficiálním dodavatelem vzdušných sil. Nyní se Alpina svou kolekcí Startimer navrací ke kořenům a k původnímu designu.

Dobře zvolený kompromis

A návrat je to velkolepý, neboť skutečně nabídne hodinky, které jsou takřka bez kompromisů. Model Alpina Startimer Pilot Automatic (AL-525BW4S26B) nabídne příjemně nositelnou velikost 41 mm. Jedná se tak o hodinky, které se budou ve většině případů hodit téměř pro každou příležitost. Onen průměr navíc nebyl zvolen náhodou. Jedná se totiž o odkaz na vůbec první vojenské hodinky Alpiny, které si taktéž zachovaly zdařilou ergonomii, aby se co možná nejlépe přizpůsobily zápěstí.  Zde je tedy kompromis mezi 44 mm a 40 mm pochopitelný. Dávno pryč je totiž doba, kdy se tzv. „pilotky” vyznačovaly velkým průměrem číselníku. Dnes se naopak od tohoto poněkud přežitého trendu upouští a mnohé hodinářské značky se tak spíše ještě více soustředí na zpracovaní, technologie a celkový design hodinek. V tomto ohledu Alpina rozhodně není výjimkou.

Alpina Startimer Pilot Automatic disponují vroubkovanou lunetou a cibulovitou korunkou. Všechny tyto prvky jsou charakteristické pro letecké hodinky. Navíc je korunka šroubovací, díky čemuž poskytne 100M vodotěsnost.

Jeden velký odkaz

Alpina Startimer Pilot v sobě rozhodně nezapřou sportovního ducha, který nejen svým názvem odkazuje na své kořeny. A skutečně letectví je u těchto hodinek podřízeno naprosto vše. Alpina proto přišla se zcela novou lunetou s vroubkovaným profilem, který je pro pilotní hodinky naprosto ikonickou záležitostí. Ale nezůstalo jen u ní. Také šroubovací korunka má typicky cibulovitý tvar pro lepší ovládání v rukavicích. Ciferník je matně černý a díky velkým číslicím, společně s perfektní luminiscencí nabídne dobrou čitelnost. Té napomáhá také safírové sklíčko s antireflexní vrstvou. Přehledné datumové okno se nachází na pozici 6. Celkový dojem pak krásně dokresluje tříčlánkový ocelový náramek, který je kombinací matu a zrcadlového lesku.   

Na dýnku se společně s „vintage” verzí loga Alpina nachází také známá rytina, která symbolizuje letadlo, jenž se chystá přeletět přes horu. Hodinky pak pohání Sellita SW200-1 s 38h. rezervou chodu.

S cenovkou do třiceti tisíc jsou Alpina Startimer Pilot Automatic skutečně solidně zpracované hodinky, s krásným odkazem na historii letectví. 

Text: Jiří Marek, Foto: Alpina Video: Alpina

Témata

, , , , , , , , , , , ,


Napište komentář