Seiko Prospex King Samurai Black Series – černá je dobrá

2. Zář 2022 | Článek přečten: 792 x

Pánské hodinky, Recenze, Seiko, Výrobci hodinek, Značky hodinek

Přívlastek „Prospex” je sloučenina slov Profesional a Specification. Japonský výrobce hodinek tak dává všem na vědomí, že se jedná o sportovní hodinky v dané speciální edici. Jednou z těch výraznějších je rozhodně Black Series.

Dnes již ikonické hodinky Seiko Samurai byly poprvé uvedeny na trh roku 2004 a nabízely se hned v několika verzích. Ta titanová byla exkluzivně vyrobena výhradně pro japonský trh, zatímco hodinky z nerezové oceli se mohly pyšnit úžasným číselníkem se známou texturou „Clous de Paris“. 

Clous de Paris 

Speciální technika gilišování ciferníku, kterému se také říká Paris hobnail nebo jednoduše hobnail. Výsledkem jsou malé čtverce nebo známější pojmenování „vafle” – po celém obvodu číselníku. Nejznámější hodinky s touto úpravou jsou bezesporu Audemars Piguet, model Royal Oak. U Seiko pak třeba model Prospex SRPE05K1.

Šestnáct let trvající tradice

Za šestnáct let se mezi fanoušky značky staly jedním z naprosto nepostradatelných modelů. Samurajové tak i po letech výrazně promlouvají do celkového portfolia značky a hodinky King Samurai Black Series jsou toho důkazem.

„Černá edice” není novinkou, jak by se zprvu mohlo zdát. Naopak existuje již několik let a převážně sloužila pro odlišení potápěčských hodinek, aby ji následně převzala řada Prospex. De facto se pokaždé jedná o stejný recept, který je ve svém základu velice triviální.

Hodinky King Samurai Black Series mají šedesátistupňovou lunetu s keramickou vložkou. Zatímco prvních 15 minut vyplňuje bílá barva, vyznačení zbývající třičtvrtě hodiny jde postupně do tmavších tónů.

Recept na úspěch

Vezme se klasická ocelová verze, nanese se černá PVD úprava jak na lunetu, tak i na samotné pouzdro, následně se udělají hodinky v kapku „extravagantnějším” designu společně se silikonovým černým řemínkem a je hotovo. Jaký bude výsledek? V našem případě Seiko King Samurai Black Series „Night Vision”. 

Hodinky (SRPH97K1) mají charakteristický hranatý tvar pouzdra o velikosti 43,8 mm. Jeho výška je 12,8 mm a lug to lug činí 48,7 mm. King Samurai jsou pak celé potaženy černou barvou v již zmíněné povrchové úpravě PVD. A to jak luneta s keramickou vložkou, tak i samotná korunka. Ta je šroubovací, díky čemuž jsou hodinky vodotěsné až do 200M.

Šroubovací dýnko je vyvedeno narozdíl od zbytku hodinek v klasické nerezové oceli.

Tmavě šedému ciferníku, který je krytý safírovým sklíčkem, dominují pro samuraje typické ručičky. Společně s indexy jsou vyvedeny v luminiscenční jasně zářivé zelené barvě. Ta je pro tento model novinkou a současně taktéž asi jeho největším tahákem.

Na denním světle totiž působí poměrně nenápadně, ovšem za tmy jsou tyto Samuraje skutečně hodny svého přídomku „Night Vision”. I zde Seiko sáhlo po svém osvědčeném kalibru 4R35 s rezervou chodu 41 h a 3 Hz frekvencí, jenž je také osazen v klasických modelech Samurai.

Seiko Prospex King Samurai Black Series v limitovaném počtu 8000 kusů se kde komu mohou jevit jako další černé hodinky. Jejich největší potenciál se však skrývá v nenápadných detailech, které si doslova říkají o to, aby byly odhaleny. Jakmile se tak stane, zjistíte, že se Seiko svými Samuraji v černé edici opravdu trefili do černého.  

Text: Jiří Marek, Foto: Helveti

Témata

, , , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář