Tuňák a Příšera z firmy SEIKO pomáhají zachraňovat Antarktický oceán

26. Čvc 2021 | Článek přečten: 933 x

Novinky, Recenze, Seiko, Značky hodinek

Název článku zní možná chaoticky, ale pravdou je, že firma Seiko vydala dva modely v řadě Prospex, která obsahuje speciální modely hodinek pro použití ve vodě na souši či ve vzduchu. Velké X na číselníku je pro tuto řadu charakteristické a je znakem toho, že tyto hodinky splňují nároky kladené na hodinky, které mají být součástí potápěčské výbavy.

Pro SEIKO jsou dalším logickým pokračováním celé série hodinek s označením „SAVE THE OCEAN“. Část zisku z prodeje těchto modelů bude věnována neziskovému centru známého oceánografa Fafiana Cousteaua zaměřujícího se na záchranu oceánů (pokud je vám to příjmení povědomé, potom vězte, že jde o vnuka známého oceánografa Jacques-Yves Cousteaua).

Antarktický oceán (nebo také Jižní ledový oceán) je druhý nejmenší oceán, jehož hranice nejsou na rozdíl od všech ostatních oceánů tvořeny kontinentyale spíše hydrologickými vlastnostmi, konkrétně podmořským antarktickým cirkumpolárním proudem (ACC). Teprve 8. června 2021 rozhodla americká nezisková vzdělávací společnost National Geographic Society, že Jižní oceán bude oficiálně zanesen i do jejích map, přičemž jako severní hranice bude respektována rovnoběžka 60° jižní šířky, ale s vynětím Drakeova průlivu a celého moře Scotia.

Příšera – Seiko Monster SRPG57K1 Special Edition Save the Ocean Antarctica

Pojďme se nejprve podívat na na Příšeru. Jde o další model v asi nepopulárnější řadě potápěčských hodinek SEIKO MONSTER. Pouzdro a luneta si zachovaly výhody tohoto modelu. Za zmínku stojí zejména dobře čitelná a výborně ovladatelná luneta, a také velmi krátké nožky pro uchycení náramku, které činí tyto hodinky použitelnými i pro jedince s menším obvodem zápěstí.

Nejzajímavějším částí těchto hodinek je číselník, který je zajímavý hned několika prvky. Prvním je barva číselníku, která se směrem od středu postupně mění z téměř bílé až na temně modrou v oblasti minutových indexů. Tato změna je plynulá a působí tajemným dojmem, stejně jako Antarktický oceán.

Dalším obdivuhodným prvkem je plasticita číselníku. Je obdivuhodné, že se tato vychytávka, která byla donedávna výsadou pouze těch nejluxusnějších modelů řady Grand Seiko dostala i do této speciální edice. SEIKO se ale nespokoljilo pouze s nádherným a věrným zobrazením struktury ledu, ale navíc přidalo i roztomilé otisky tučňáčích chodidel. Zde mi dovolte malou odbočku a propojení s českým géniem Járou Cimrmanem, který ve své hře Dobytí severního pólu nezapomenutelně ztvárnil to, že tučňáci žijí jen na jižním pólu.

Pozoruhodným detailem je i broušený povrch ruček, který opět odkazuje na texturu ledu.

Detailní technické informace najdete ZDE.

Tuňák – Seiko Prospex SRPG59K1 Special Edition Save the Ocean Tuna Antarctica

Druhým Antarktitickým modelem je slavný tuňák. Jde o mírně odlišné pojetí potápěčských hodinek, jež je charakteristické velmi pečlivou ochranou klecí okolo lunety a přísně kruhovým pouzdrem. Tato konstrukce rozděluje milovníky hodinek na dva tábory. Jedni je milují a druzí je nenávidí.

Číselník je vyroben ve stejném duchu, jako výše zmíněná Monstra, proto se zaměříme pouze na rozdíly, na základě kterých se může člověk, který chce podporovat výzkum oceánů rozhodnout, který model je pro něj vhodnější.

Kdo by si měl vybrat Tuňáka: Ten kdo snese hodně atypický tvar pouzdra, nepotřebuje zobrazení dne v týdnu, má raději méně masivní indexy a ručky (někdo prostě nepřekousne hodinovou ručku u Monster), má raději gumový pásek než náramek z nerezové oceli (Tuňáci jsou díky tomu téměř o poluvinu lehčí než Monstra).

Detailní technické informace najdete ZDE.

Závěrem je nutno říci, že tato speciální edice se Seiku opět velmi povedla. Je příkladem toho, že i s decentním využitím barev se dá dosáhnout velmi zajímavého výsledku, který zaujme na prní pohled. Navíc je díky textuře zaručeno to, že majitele hodinky jen tak neomrzí, protože se vzhled číselníku bude v závislosti na světelných podmínkách měnit. Člověk se opravdu nepřestává divit, co všechno je Seiko schopno nabídnout v dané cenové hladině (cca 15.000 Kč).

Text: Vít Černý

Fotografie: Helveti

Témata

, , , , , , , ,


Napište komentář