Seiko SARB033 – luxus skoro za hubičku

11. Říj 2016 | Článek přečten: 10 972 x

Recenze, Seiko, Značky hodinek

Dnes jsem si připravil něco typicky japonského. Japonskou značku Seiko asi nemusím nikterak představovat. U nás je z mechanických hodinek této značky asi nejvíce rozšířena řada Seiko 5. Ne každý ale ví, že Seiko vyrábí spoustu jiných zajímavých mechanických modelů. Některé z nich dokonce nejsou v zemích mimo Japonko standardním způsobem dostupné. Seiko SARB033 je přesně tímto modelem. Jedná se elegantní hodinky určené výhradně pro japonský trh tzv. JDM (Japan Domestic Market).

Seiko SARB033-1

Tělo hodinek
Při prvním pohledu na hodinky nás zaujme téměř vejcovitý tvar pouzdra. Tento tvar je v Japonsku velmi oblíbený a je typický například pro luxusní řadu hodinek Grand Seiko. Z toho důvodu se také těmto hodinkám často přezdívá „Poor man’s Grand Seiko“. Při pohledu z vrchu hodinkám dominuje lehce vystouplá broušená plocha, ve které je zasazena leštěná luneta. Pohled na boky hodinek je ještě o něco zajímavější. Jsou lesklé a lemuje je velmi elegantní linie v podobě oblé hrany. Boky pouzdra tedy netvoří přesný oblouk, jak by se mohl na první pohled zdát. Třešničkou na dortu je korunka signovaná gravírováním. Velikost pouzdra je 38 mm bez korunky.
Seiko SARB033-2 Ciferník a ručky
Ciferník hodinek je leskle černý, osazený stříbrnými indexy s luminiscenčními body. Nápis Seiko je reliéfní s broušeným povrchem. Vše doplňuje inverzní datumovka se stříbrným orámováním. Samotný čas pak ukazují šípové ručky. Ty jsou plastické (ve tvaru „střechy“) a rovněž obsahují luminiscenci. Přes celou délku je zdobí bílá linka. Vteřinová ručka je prostá, s kosočtvercem na kratším konci. Luminiscence je sice v případě těchto hodinek slabší. Vzhledem ke stylu hodinek bych to však neviděl jako velkou překážku. Hodinky jsou kryty safírovým sklíčkem bez antireflexu.
Seiko SARB033-3Strojek
Srdcem hodinek je mechanický strojek Seiko 6R15 s automatickým nátahem. Jedná se o značně vylepšenou variantu dobře známého strojku 7S26. Strojek běží na frekvenci 21 600 bph a uvnitř nalezneme 23 ložiskových kamenů. Oproti své předloze nabízí ruční nátah a funkci zastavení vteřinové ručičky tzv. hacking. Chloubou tohoto strojku je nadstandardní rezerva chodu, která je stanovena na úctyhodných 50 hodin. Zlepšená je i přesnost a to konkrétně na -15/+25 s za den.

Pohledem na strojek se můžeme kochat díky průhlednému dýnku. Dýnko je šroubovací a průhled je tvořen tvrzeným minerálním sklem Hardlex. O bezpečnost hodinek se stará vodotěsnost až do tlaku 10 barů. To je dostatečná hodnota pro všechny nástrahy každodenního života. Teoreticky je možné v hodinkách provádět i šnorchlování, ale osobně bych k vodě doporučil jiné hodinky. O tlumení nárazů na setrvačce se stará systém Seiko Diashock.

seiko-sarb033

Kovový náramek
Pokud bych měl vyzdvihnout jednu věc, která se na hodinkách opravdu povedla, byl by to kovový náramek tah. Celý tah je tvořen plnými dílky a to včetně těch koncových. Stejné je to i v případě spony. Nikde žádný kousek plechu, nic tedy nechrastí a nevrže. Rozměr u pouzdra činí 20 mm a zužuje se na přijatelných 18 mm. Na ruce je tah velmi příjemný a krásně ji kopíruje. Povrchové provedení tahu je kombinací broušených a leštěných ploch. A právě broušené plochy, které pokrývají rubovou i lícovou stranu, jsou jedinou slabinou tahu. I při vysoké opatrnosti může docházet k otírání (oleštění) velmi jemného brusu. Vzhledem ke kvalitám tahu je tohle spíše drobnost, která se dá navíc celkem snadno opravit.
Seiko SARB033-4Shrnutí a celkový dojem
SARB033 jsou velmi solidní hodinky s univerzálním použitím, spíše pro menší zápěstí. Již na první pohled si všimneme kvalitního provedení a vyváženého designu. Díky jejich elegantnosti jsou dobrou volbou k oblečení typu smart nebo business casual. S koženým řemínkem jsou dokonce velmi společenské, ostudu neudělají ani k obleku. Pořád jsou však dostatečně univerzální, aby se daly nosit např. k džínům a tričku. Jsou jednoduše decentní, ideální volba pro někoho, kdo chce nosit krásné a kvalitní hodinky a přitom na sebe nechce příliš upozorňovat nebo naopak ukázat, že má opravdu vkus. Sám vlastním hodinky již téměř rok

Katalogová cena těchto velmi luxusně vypadajících hodinek je 45 tisíc japonských jenů (cca 10 tisíc korun), což je ani ne desetina ceny podobného modelu z řady Grand Seiko. Seiko zde jednoznačně dokazuje, že dokáže vyrobit velmi zajímavé a luxusně vypadající hodinky za cenu nižší, než na které průměrně startují mechanické hodinky s označením Swiss made.
Seiko SARB033-5 Autor recenze: Michal Fuxa (Mikefux)

Témata

, , , ,


Napište komentář