Recenze Seiko SNZG13K1

24. Čvn 2015 | Článek přečten: 11 290 x

Recenze, Seiko, Vaše hodinky, Značky hodinek

Dnes bych vás rád seznámil s hodinkami, od jednoho z největších světových producentů náramkových hodinek na světě. Jedná se o model SNZG13K1 od společnosti Seiko, který spadá do řady 5 Sports. Toto pojmenování není bezpředmětné, neboť každé hodinky s pětkou v erbu na ciferníku, mají následující shodné vlastnosti:

 1. automatický nátah,
 2. voděodolnost,
 3. odolnost vůči nárazu,
 4. zobrazení data,
 5. zobrazení dne v týdnu.

Řada Seiko 5 je neuvěřitelně široká a rozmanitá, nabízí hodinky potápěčské, univerzální, pilotní, vojenské, ale i oblekové. Model SNZG13K1 spadá do skupinky vojenských a fandy bývá označován jako „Seiko Big military“.

Seiko SNZG15K1

Hodinky zaujmou svým designem na první pohled. Ciferník by se dal označit za kombinaci vojenského a pilotního stylu. Po vnějším obvodu ciferníku nalezneme luminiscenční hodinové indexy s trojúhelníkem na pozici 12. hodiny. Toto provedení je typické pro pilotní hodinky již od 50. let minulého století. Po vnitřním obvodu ciferníku vidíme 12 a 24hodinové indexy. V horní polovině ciferníku nalezneme plastické logo Seiko 5, které je detailně provedené z leštěné oceli. V dolní polovině zůstal prostor pro označení vodotěsnosti (100M) a pohonu (automatic). Ciferník sám o sobě je proveden v plastově černé barvě a po vnějším obvodu je vyvýšen. Kryt je je minerálním sklem bez antireflexní úpravy.

Seiko SNZG15K1 - boční pohled

Ručičky jsou v bílém provedení v kombinaci s luminiscenční barvou. Ta je opravdu kvalitní, při běžném nošení není hodinky třeba nasvěcovat pod lampičkou, bez problému vydrží dostatečně svítit celou noc. Konec vteřinové ručičky je opatřen kontrastním červeným nátěrem pro snadnější a přesnější odečet času.

Seiko SNZG15K1 - luminiscence

Pouzdro je vyrobeno z nerezové oceli v jemně broušeném matném provedení. Tato povrchová úprava dává najevo, že se hodinky nebojí drsnějšího zacházení a nějaký škrábanec jim neublíží. Stejnou úpravu má i korunka, která zde není šroubovací. Spodní strana pouzdra je leštěná a dominuje jí dýnko opatřené průhledem na strojek. Ten je z minerálního skla s potiskem loga výrobce a základními údaji o hodinkách. Dýnko je samozřejmě šroubovací, pro maximální bezpečnost při kontaktu hodinek s vodou.

Seiko SNZG15K1 - dýnko

Srdcem hodinek je léty ověřený kalibr 7S36. Jedná se o základní model, který Seiko produkuje ve velkém, a osazuje s ním velké množství základní modelů. Z toho vyplývá, že jeho spolehlivost je na dobré úrovni a se servisem nebude ani po letech problém. Jelikož je to opravdu jakási vstupní třída do světa automatických hodinek, tak jeho vlastnosti tomu odpovídají. Strojek není ani přes přítomnost průhledného dýnka nikterak zdoben. Obsahuje 23 kamenů a jeho přesnost by se měla pohybovat okolo ± 15 s za den, ale z praxe vím, že není problém dosáhnout přesnosti ± 5 s za den. Strojek nedisponuje hackingem, takže přesné nastavování času je obtížnější, vyrovnat se musíme také s absencí ručního nátahu. Nátah rotorem, který je malinko hlučnější, je ale oboustranný a rezerva chodu je přibližně 45 hodin. Frekvence setrvačky je v tomto případě 21.600 A/h, což má za následek méně plynulý chod vteřinové ručičky, než jaký je u dražších modelů.

Hodinky v této variantě jsou na kovovém náramku. Ten je mezi nožkami opatřen plechovými koncovkami, které dobře drží a věrně kopírují tvar pouzdra. Náramek je v matném provedení s drobnými lesklými ploškami uprostřed. Spona je plechová s pojistkou a čtyřmi otvory pro mikroregulaci délky náramku. Na pojistce najdeme vyražené logo výrobce. Jednotlivé články náramku jsou plné a obsahují osičky pro jejich snadnou manipulaci. Jejich vnitřní strana je opatřena šipkami, naznačující směr vytažení osičky. Náramek se v prvních dvou článcích zužuje z 22 mm na 20 mm.

Seiko SNZG15K1 - zespodu

K dostání jsou i v jiných barevných variantách. Jedná se o tmavě zelenou a pískově žlutou. Oboje tyto varianty jsou dodávány na nylonovém řemínku v barvě ciferníku. Dále je dostupná varianta s černou povrchovou PVD úpravou. K hodinkám je samozřejmě možné dokoupit kožené řemínky o šířce 22 mm a libovolně je kombinovat.

Hodinky jako celek působí velice dobrým dojmem. Se svojí hmotností 116 g na ruce dobře sedí, jelikož dýnko není moc vypouklé. Zcela jistě jsou vhodné pro outdoorové sportovní aktivity, při kterých byste se o svoje slušnější hodinky mohli strachovat. Při výběru hodinek z řady Seiko 5 Sports nemůžete šlápnout vedle, neboť značka Seiko je již po desetiletí zárukou kvality.

Autor recenze: Jan Krčál

Témata

, , ,


2 reakcí na “Recenze Seiko SNZG13K1”

 1. Petr napsal:

  Po 7 letech bez servisu se mi zpožďují nepravidelně až o cca 2 minuty za den, servis v Koscomu mi nabídli za 3,5 tis Kč …

  Reagovat

  • Miroslav napsal:

   Tak to je velká částka, jak to nakonec dopadlo? Nevím jestli bych při pořizovací ceně kolem čtyř – pěti tisíc, chtěl platit za servis 3,5k..

   Reagovat

Napište komentář