Seiko 5: japonská ikona

12. Kvě 2016 | Článek přečten: 6 962 x

Historie hodinek, Seiko

Každé odvětví má svou legendu, etalon, který nastavil trend. V automobilovém průmyslu za ni může být považován třeba VW Beetle, na poli módy a obuvi zase kecky Converse. Ve světě hodinek mezi jednu takovouto legendu bezesporu patří dnes již více než padesát let vyráběná řada Seiko 5.

Seiko 5 SportsmaticCenově dostupné, spolehlivé a odolné hodinky s automatickým strojkem – takový byl záměr, se kterým se na trh v roce 1963 uvedl úplně první model, který nesl název Sportsmatic 5. Ten se vyznačoval hned několika přednostmi:

  • Automatický nátah strojku
  • Zobrazení dne / data
  • Voděodolnost
  • Skrytá korunka na čtvrté hodině
  • Odolné pouzdro a tah hodinek

Právě tyto vlastnosti daly vzniknout dnes již tak symbolickému jménu. Společnost tímto způsobem chtěla jednoduše prezentovat, v čem jsou hodinky výjimečné. Ač trochu s podivem, oficiálně se nezmiňují dvě zásadní inovace, Diashock – nárazuvzdorný design strojku a Diaflex – „nerozbitné“ hnací pérko hodinek. To bylo nakonec způsobeno zřejmě tím, že tyto inovace nebyly pro pětky unikátní a používaly se i v jiných modelech značky. Natahování strojku bylo řešeno novým mechanismem, který byl vyvinut v roce 1959. Magic Lever, jak byl pojmenován, umožňoval vysokou efektivitu natahování při minimálním pohybu, jelikož se pérko natahuje jak po směru, tak i proti směru hodinových ručiček. Strojek disponoval také ručním nátahem, avšak vylepšený mechanizmus automatického nátahu minimalizoval nutnost využívat k nátahu korunku, což dalo designérům příležitost umístit ji na čtvrtou hodinu a zajistit tak pětkám unikátní, čistý design.

Díky své cenové dostupnosti došlo k rozmachu pětek v roce 1964, kdy se Seiko stalo oficiálním sponzorem časomíry pro letní olympiádu, která se konala v Japonské prefektuře Tokio. Po úspěšných pěti letech výroby byla představena druhá série, která byla modifikována o zvýšenou voděodolnost, otočnou lunetu a sklíčko typu Hardlex.

Seiko 5 Speedtimer

Seiko 5 Speedtimer

Zásadní milník nejen pro Seiko ale i pro celý hodinářský svět však měl teprve přijít. V roce 1969, ve kterém světlo světa spatřily první automatické chronografy různých značek, pracovalo na vývoji svého chronografu také Seiko. O tom, který chronograf byl vůbec prvním na světě, dodnes není jasno. Avšak prvním, volně prodejným automatickým chronografem byl model Seiko 5 Speedtimer. Ten disponoval tachymetrem, třicetiminutovým odpočtem a kalibrem 6139 o frekvenci 21,600 kyvů za hodinu. Inovativní byla také datumovka, která umožňovala zobrazení v anglickém a japonském jazyce. Seiko 5 tak byly proslaveny po celém světě a nejen tento model přispěl k budování tradice a legendárního jména.
Seiko 5 dýnkoV průběhu let se postupně řada rozvíjela a jednotlivých modelů přibývalo. V hodinkách dodnes tepe mnoho různých kalibrů, ale základní filozofii, se kterou byly uvedeny na trh si zachovaly dodnes – nabídnout nositelům spolehlivé hodinky s líbivým designem pro každou příležitost.

Zajímavostí je samotná výroba hodinek, která je plně automatizovaná a díky mnohaletému vývoji výrobního procesu za pomoci metodik Lean či Six Sigma se dosahuje až neuvěřitelně vysoké efektivity. Při výrobě je Seiko schopno dosahovat úspěšnosti v podobě pouze jednoho vadného výrobku na milion kusů. Zároveň je jednou z mála společností, která si vyrábí veškeré součásti na vlastní pěst, čímž si udržuje nízkou ekonomickou náročnost výroby a je schopna své hodinky prodávat za dostupné ceny.

Seiko 5 je ve světě hodinek opravdovým a dnes již navždy zapsaným pojmem. Delší tradici v nabídce výrobce mají již jen prémiové modely řady Grand Seiko. V některých oblastech a technologiích pětky nastavily trend, nabídka modelů je široká a pokryje požadavky snad každého zákazníka. Za své peníze tedy nedostanete jen hodinky, ale především léty prověřenou kvalitu a kus hodinářské historie, hodinky s duší, což si často nekoupíte ani u jiných, mnohonásobně dražších značek.

Autor: Michal Stryček

Zdroje:
www.seikowatches.com
www.gearpatrol.com
www.lean.org
www.watchtime.com
www.watchuseek.com

Témata

, , , ,


3 reakcí na “Seiko 5: japonská ikona”

  1. Mirko napsal:

    Disponuje tedy současná 5 ručním nátahem či ne? Někde jsem dříve četl, že prý ne

    Reagovat

    • JK napsal:

      Pokud je v nich cal. 4r36, tak ruční nátah mají. Jeho předchůdce 7s36 má však pouze automatický nátah.

      Reagovat

    • Mikefux napsal:

      Levnější pětky se strojky 7S26 a 7S36 nemají ruční nátah ani hacking. Pětky vybavené novějším 4R36 mají ruční nátah i hacking.

      Reagovat

Napište komentář