Nato řemínek a jeho historie

7. Kvě 2016 | Článek přečten: 5 881 x

Historie hodinek, Seriál

Jednoduchý řemínek na hodinky z nylonu sloužící k jejich účelnému přichycení na zápěstí zná každý milovník či fanda hodinek. Kde se ale vzal? Pro odpověď se musíme vrátit do poloviny minulého století, kdy se pro hodinky amerických i britských vojenských sil používaly speciální látkové řemínky. Když se objevil na filmovém plátně tajný agent jejího Veličenstva, pan James Bond (1964), se svými Rolexkami (ref. 6538), jejich popularita ještě vzrostla.
Rolex 6538 James BondOpravdový nato řemínek ale spatřil světlo světa až 30. listopadu 1973 díky přípisu britského ministerstva obrany MOD Def Stan 66-15. O něco později k němu přibyl ještě dodatek pro možnost použití kůže jako materiálu řemínku hodinek. V roce 2001 vzniká nový přípis britského ministerstva obrany (Def Stan 66-47) určený pro firmy, které by měly zájem dodávat tyto řemínky armádě.
Ministry of Decence Standard 66-47 strapŘemínek, který díky požadavkům britského ministerstva obrany vznikl, se ale oficiálně nenazývá nato strap, nýbrž G-10 Strap. Název získal díky objednávkovému formuláři G-10 (přesněji G1098) nutnému k jeho objednání. Pojmenování nato strap vychází z výstrojního čísla NATO: 6645-99-124-2986 v případě armády a námořnictva a 6645-99-527 -7059 v případě vojenského letectva.
Specifikace nato řemínku Def Stand 66-47 Specifikace řemínku nato jsou velmi jednoduché:

  • spony a očka na dodávaném řemínku musí být bezpečně svařeny,
  • dírky řemínku musí být tepelně uzavřeny, aby nedocházelo k jejich třepení,
  • nylon musí mít křížovou vazbu a musí být bez přísad, které by v náročném bojovém prostředí dráždily pokožku.

Největší předností nato strapu je komfortní nošení. Jedná se o velmi pohodlný řemínek, který zabrání pádu či ztrátě hodinek při poškození jedné ze stěžejek. V dnešní době je nato strap velmi populární a objevuje se v nevyčíslitelných barevných variacích i velikostech.
Barevné kombinace nato strapů

Nato vs. zulu

Zulu strap je vyroben ze silnější nylonové tkaniny a rovněž má mohutnější a více zaoblená poutka. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že se jedná o jeden popruh, na rozdíl od nato strapu, který je sice jemnější, ale zdvojený. Rozdíly vidíte na obrázcích a v odkazech najdete návody k montáži:

Nato strap:
Nato strap 1

Nato strap
Zulu strap:
Zulu strap 1Zulu strap

Autor: Daemonultimate (Honza)

Zdroj:
natozulu.com/content/10-zulu-strap-instructions

Témata

, , , , ,


Napište komentář