Geckota K1: mezinárodní pilotky

30. Dub 2016 | Článek přečten: 6 485 x

Geckota, Vaše hodinky

Geckota K1 jsou pilotní hodinky od britského microbrandu. Respektive nápad a realizace má původ ve Spojeném království, ale výroba pouzdra a dalších součástí probíhá pravděpodobně v Číně. To není nutně na škodu. Malých výrobců, kteří použili obdobný postup, je celá řada. Pokud si tvůrce ohlídá výstupní kvalitu, není se třeba obávat. Srdcem hodinek je japonský strojek Miyota a ciferník si bere za svou inspiraci „Beobachtungsuhr“ B-Muster, tedy pozorovatelské hodinky německé Luftwaffe z období druhé světové války.

Geckota 1 Takže to máme Velkou Británii, Čínu, Japonsko a Německo v jedněch hodinkách. Může takový mix fungovat? Kupodivu docela ano. Tento kousek horologie je z levného kraje, ale za své peníze předvádí obstojnou práci.

Ciferník je dle B-Muster, což znamená dvě kružnice pro indikaci času. Na vnější jsou, spolu s minutovými indexy, znázorněny číselně hodnoty minut v intervalu po pěti. Vnitřní kružnice znázorňuje 12 hodinových indexů včetně číselného označení. Tento design je prudce funkční. Uživatel odečte pomocí krátké hodinové ručky přesně a jasně hodinu a následně mu delší ručička indikuje minutu, kde pro rychlý odečet pomáhají ony číselné indexy. Ano, je to stejný princip jako má drtivá většina hodinek. Odečet času je ale rychlejší a člověk má větší pocit jistoty.Geckota-1-ciferníkVteřinová ručička je umístěna ve středu, což je dáno strojkem a zároveň to hodinky lehce odlišuje od desítek takřka stejných pilotek, ale osazených strojky Unitas, nebo jeho čínskou mutací. Ty mají tzv. mimostřednou vteřinovku. Ručička je tedy umístěna typicky na 6, nebo 9 hodině. Mně osobně se víc líbí vteřinovka ve středu, ale jistou daní za to je fakt, že hodinky mají automatický strojek. Manuální nátah Unitasu apod. je historicky blíže předloze.Geckota-1-lumiLuminiscence je provedena nanesením barvy přes všechny čísla, indexy 12,3,6 a 9 a trojúhelník na dvanácté hodině. Ručky kosodélníkového tvaru jsou vyplněny lumi barvou ze své větší části. Hodinky svítí po nasvícení výrazným žlutozeleným nádechem zhruba půl hodiny, poté intenzita klesá. Při odložení na noční stolek před spaním, není ale problém odečíst čas i v brzkých ranních hodinách.

Geckota 1 ciferník 2Datumovka je umístěná na pozici třetí hodiny a zobrazuje datum stylem včera, dnes a zítra. Výřez odhaluje tři čísla dnů a na aktuální míří malý trojúhelník u indexu 3. Tato varianta datumovky nemusí být všem po chuti, ale mně se líbí. Ciferník oživuje, ale zároveň ho, díky černému podkladu datumového kola, opticky nerozbíjí.

Sklo je minerální se zbroušenými okraji. Měl jsem poměrně velké obavy o výrazně vystupující sklo, ale po roce a půl je stále až na dvě malé oděrky na hraně čisté.

Pouzdro je z nerezové oceli s 50 m vodotěsností, vhodné tedy maximálněGeckota 1 dýnko na sprchování, což je ale, vzhledem ke koženému řemínku, stejně špatný nápad. Průměr bez korunky je 44 mm a výška 14 mm. Většina ploch pouzdra je broušených, pouze hrana nožek na vnější straně je leštěná a stejně tak je leštěná i tenounká linka lemující sklo. Dýnko je jednoduché, zcela ploché. Krom vyfrézovaných zářezů na otevření obsahuje gravírovaný nápis Geckota a pořadové číslo hodinek. K1 byla totiž, jak to u malých značek bývá, limitovaná edice. Ta čítá celkem 300 ks, kdy po sto kusech bylo rozděleno mezi každou ze tří variant – ocel, bronzové PVD a černé PVD. K1 z roku 2013 je již vyprodána, ale Geckota pokračuje a K1 má své pokračovatele v několika nových verzích.

Korunka je výrazná, se zuby po obvodu. To má opět inspiraci v předloze, aby se v armádním nasazení hodinky mohli používat v rukavicích, musela být korunka dostatečně masivní a dobře uchopitelná. Geckota 1 z boku Použitý strojek je Miyota 8215 od japonské značky Citizen. Je vybaven 21 kameny, automatickým nátahem s poměrně hlučným ložiskem rotoru. Nevýhodou tohoto kalibru je nepřímý pohon vteřinovky, což má za následek její občasný trhaný pohyb. Přesnost je zhruba 25s do plusu denně. Rezerva nátahu je zhruba 40 hodin.

Řemen je kožený, černé barvy s krémovým prošitím. Zajímavé je, že ono prošití mnozí lidé obdivují víc, než hodinky samotné. Spona je masivní, typ Pre-V. Po celé délce je šířka řemenu 22 mm. Pocit z něj je příjemný a s ohledem na cenu a sériovou výrobu jej lze nazvat i přiměřeně kvalitním.
Geckota řemínek Chcete-li tedy vyzkoušet pilotky za pár korun, K1 je alternativa proti záplavě čínských hodinek ze Seagullem a vzhledem k novým verzím je výběr trochu rozmanitější a nemusíte zůstat jen u B-Muster verze.
Geckota 1 z boku 2 Autor recenze a fotografií: Jiří Filandr

Témata

,


Jeden komentář na “Geckota K1: mezinárodní pilotky”

  1. Mirko napsal:

    Hodinky, které se předcházejí, by mi vyhovovaly, jelikož většinou všude chodím pozdě

    Reagovat

Napište komentář