Seiko Presage SPB041J1– „Elegance s rezervou“

2. Srp 2017 | Článek přečten: 3 969 x

Recenze, Seiko, Značky hodinek

Firma Seiko modelovou řadu PRESAGE označuje jako jemnou mechanickou hodinářskou práci z Japonska. O historickém pozadí této modelové řady a jejím odkazu na historický model Laurel jsme psali zde, zde a zde.

Vůči modelu SPB039J1 (recenzovali jsme v minulém článku), který je puristicky jednoduchý, je číselník modelu SPB041J1 obdařený jednou hodinářskou komplikací navíc. Nejde o nějakou zbytečnou funkci, ale o velmi užitečnou rezervu nátahu, která je u hodinek s automatickým nátahem velice prospěšná. Majitel tedy bude vždy informován o zbývající energii hnacího pera a díky tomu bude vědět, jak dlouho může hodinky nechat odložené bez toho, aby došlo k jejich zastavení.

Srovnání SPB039J1 vlevo a SPB041J1 vpravo.

Srovnání SPB039J1 vlevo a SPB041J1 vpravo.

Model SPB041J1 si sice stále ještě zachovává elegantní vzhled, ale díky dvěma subciferníkům (jeden určuje den v měsíci a druhý rezervu nátahu) má přeci jen sportovnější náboj. Sportovní nádech je umocněn také červenou dvanáctkou, která bývá znakem výjimečných modelů nebo limitovaných edicí.

Seiko SPB041J1.

Seiko SPB041J1.

Na povrchu pouzdra z nerezové oceli se střídají leštěné a matné (kartáčováné) plochy, což dodává hodinkám zajímavý vzhled.

Seiko SPB041J1 - vlevo nahoře je patrné střídání leštěné a kartáčované plochy.

Seiko SPB041J1 – vlevo nahoře je patrné střídání leštěné a kartáčované plochy.

Jak již bylo zmíněno, datum je indikován ručkou v subciferníku na pozici 6. Na rozdíl od většiny konkurenčních hodinek s takto zobrazeným datem zde nejsou číslem označeny všechny liché dny v měsíci, ale pouze každý pátý. Díky tomu se Seiko vyhnulo také ne příliš hezkému zobrazení číslic 31 – 1, a najdete u něj zobrazení ve formátu 30 mezera 1.

Seiko SPB041J1 - číslování datumovky je atypické.

Seiko SPB041J1 – číslování datumovky je atypické.

Struktura číselníku je v oblasti datumovky jiná než na zbytku číselníku, tvoří ji soustavy soustředných kružnic a dříve narozeným jistě bude připomínat povrch gramofonové desky.

Nakonec je u tohoto modelu ještě jeden zajímavý detail, týkající se datumovky. Všimne si ho asi jen málokdo. Napadne Vás, co je ještě na této datumovce jinak, než u většiny hodinek s tímto typem zobrazení data? Kdo na to nepřijde, nechť se podívá na konec tohoto článku. A ten kdo na to přijde, nechť si svou domněnku ověří.

Seiko SPB041J1 – detail datumovky.

Seiko SPB041J1 – detail datumovky.

Struktura číselníku je plastická a je tvoří ji vzor Rybí kost (Herringbone). Díky tomu číselník mění svůj vzhled v závislosti na světelných podmínkách.

Seiko SPB041J1 – struktura číselníku Rybí kost.

Seiko SPB041J1 – struktura číselníku Rybí kost.

Na pozici 9 hodin se nachází zmíněná rezerva nátahu. Tato funkce (v jazyku hodinářů komplikace) zobrazuje pomocí ručky v kruhové výseči (v jazyku hodinářů retrográdní ukazatel) na kolik hodin chodu má ještě strojek dostatek energie. Každý, kdo používá automatické hodinky, ví jak je tato komplikace užitečná.

Seiko SPB041J1 – retrográdní ukazatel rezervy nátahu.

Seiko SPB041J1 – retrográdní ukazatel rezervy nátahu.

U mechanických hodinek je velmi důležité, jaký model strojku (kalibr) je u nich zodpovědný za chod. Uvnitř pouzdra se pečlivě utěsněn (vodotěsnost 10 bar) skrývá tovární kalibr 6R27. Za pomoci 29 kamenů tepe frekvencí 4Hz (28.800 polokmitů za hodinu). Samozřejmě platí, že s větší frekvencí strojku je spojena i vyšší přesnost hodinek.

Seiko SPB041J1 – Prosklený průhled na strojek (nečistoty jsou na fólii).

Seiko SPB041J1 – Prosklený průhled na strojek (nečistoty jsou na fólii).

Hodinky jsou vybaveny koženým řemenem s krokodýlím vzorem. Zapínání řemenu se provádí pomocí překlápěcí spony, která je vybavena bezpečnostní pojistkou, zabraňující samovolnému rozepnutí řemenu. Tato spona je také k řemenu daleko šetrnější než klasická, běžně používaná trnová spona. Spona má kartáčovaný (matný) povrch a je zdobena logem výrobce.

Seiko SPB041J1 – Kožený řemen a překlápěcí spona.

Seiko SPB041J1 – Kožený řemen a překlápěcí spona.

Seiko SPB041J1 jsou hodinkami, které spojují historický odkaz, dvě zajímavé a užitečné komplikace a špičkové moderní zpracování do posledního detailu.

Seiko SPB041J1 - detail korunky.

Seiko SPB041J1 – detail korunky.

Seiko SPB041J1.

Seiko SPB041J1.

Zaujaly vás hodinky?
Navštivte náš eshop s hodinkami Helveti.cz.

Slíbené odhalení netradičního detailu datumovky: zatímco u většiny hodinek s tímto zobrazením data je na subciferníku na první pozici (na dvanácté hodině) poslední den v měsíci (31), u Seika je na této pozici logičtěji začátek měsíce (1). Pokud jste si tohoto drobného rozdílu všimli, potom patříte mezi mezi opravdové znalce hodinek a navíc velmi všímavé pozorovatele.

Seiko SPB041J1 - Detail uchycení rotoru.

Seiko SPB041J1 – Detail uchycení rotoru.

Seiko SPB041J1.

Seiko SPB041J1.

Seiko SPB041J1.

Seiko SPB041J1.

Seiko SPB041J1 - Číselník má mnoho plastických detailů.

Seiko SPB041J1 – Číselník má mnoho plastických detailů.

Technická data

Pouzdro: nerezová ocel, průměr: 40,5mm, výška:13,1mm

Kalibr: 6R27, Automatický nátah, 29 kamenů, frekvence: 28.800 polokmitů za hodinu, rezerva nátahu 45 hodin

Sklo: klenuté safírové s antireflexní vrstvou

Vodotěsnost: 10 Bar (100 m)

Odolnost vůči magnetismu: 4,800 A/m

Cena: 24 500 Kč

Hodinky můžete zakoupit na eshopu Helveti.cz.

Autor recenze a fotografií: Vít Černý

 

Témata

, , , ,


2 reakcí na “Seiko Presage SPB041J1– „Elegance s rezervou“”

  1. Pavla napsal:

    Nádherné kousky, precizní zpracování. Děkuji za tento web, který jsem objevila až teď. Jsem majitelkou automatů od Certiny z řady DS Podium Lady a mám na cestě první pilotky od Seika. Na ženu sice trochu netypické, ale poslední dobou tíhnu k jednodušším modelům. Tento web je obrovskou inspirací. Děkuji.

    Reagovat

Napište komentář