Seiko Prospex Speedtimer SRQ043 – uhrančivě modré

9. Zář 2022 | Článek přečten: 554 x

Pánské hodinky, Recenze, Seiko, Výrobci hodinek, Značky hodinek

16.7. 1969 bude již navždy v našich dějinách zapsáno jako datum, kdy Neil Armstrong nesmazatelně zanechal svou stopu na Měsíci. Také hodinářský svět zaznamenal téhož roku revoluci. Světlo světa totiž spatřil vůbec první chronograf. Tedy dnes všem dobře známé stopky.

Jestli se tak stalo v lednu, kdy Zenith oznámil svůj legendární chronograf El Primero nebo „až” o čtyři měsíce později, jakmile na pulty obchodů dorazil Speedtimer od japonského Seika, je nejspíše v kontextu dnešní doby jedno. Důležitější je, že pro hodinářské společnosti význam stopek jako takových přetrval dodnes. Ať už se budeme bavit o firmě Heuer (nynější Tag Heuer) a jejich kalibru 11, Breitling nebo právě o Seiko.

Japonský chameleon

Reinterpretace modelu z roku 1969 může fanouškům až nápadně připomínat loni uvedené hodinky Prospex Speedtimer (SRQ037J1). Ovšem ne všechno je tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Modrý číselník, který kryje dvojitě zakřivené safírové sklíčko, představuje odklon od všeho, co je v aktuální kolekci dostupné. A opravdu, je to právě až uhrančivě modrá, která spolu s kontrastními bílými subciferníky hraje prim. Její výjimečnost spočívá v závislosti na dopadu slunečních paprsků. Barva se tak může měnit od námořnické až po sytě modrou.

Spolu s ocelovým tahem dodává Seiko také kožený řemínek.

Celkový design však nedoznal výraznějších změn. Stále dostaneme pouzdro z nerezové oceli o šířce 42 mm, výšce 15,1 mm a lug to lug 50 mm. To je navíc potaženo speciálním povlakem. Seiko jej pojmenovalo „Super Hard“, je tedy vysoce odolný proti poškrábání.  

Charakteristickými znaky pro kalibr 8R46 jsou jeho lehkost a zároveň pevnost, které bylo docíleno za pomocí technologie MEMS. Ta mimo jiné zvyšuje také přesnost hodinek.

Výbava jako u Rolexu

Uvnitř modelu Speedtimer SRQ043 tiká manufakturní kalibr 8R46. Jednoduše řečeno, jde o automatický chronografový strojek z řady 8R, který má na 6. hodině ukazatel data. Rezerva chodu činí přibližně 45 h. Tento chronograf pak disponuje vertikální spojkou a sloupkovým kolem. V praxi to znamená, že tzv. vertikální spojka dokáže spolehlivě eliminovat jakékoliv chvění nebo skokový pohyb ručiček. Naopak implementované sloupkové kolo umožňuje přesné ovládání samotných stopek a jejich spolehlivost. 

Hodinky nabízejí 100M vodotěsnost, dokonale modrý ciferník a vnitřní tachymetrickou stupnici.

Obecně se dá říci, že obě tyto funkce se nacházejí především u několikanásobně dražších hodinek, jakými jsou například ikonické Rolex „Daytona”. Proto si zde Seiko zaslouží skutečné absolutorium, neboť jejich nové „Speedtimery” (k dispozici v průběhu září) se pohybují okolo cenovky osmdesáti tisíc. 

Fanoušci Seika dlouho volali po tom, aby se v jejich nabídce znovu objevily chronografy. S řadou Prospex Speedtimer byla jejich volání japonskou hodinářskou legendou jednoznačně vyslyšena. Navíc se modelu SRQ043 nedá upřít jistý punc prémiovosti, což z něj ve své kategorii dělá jednoznačného adepta na chronograf roku.

Text: Jiří Marek, Foto: Seiko

Témata

, , , , , , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář