Seiko Prospex Tortoise Black Series – zdařilý obojživelník

16. Zář 2022 | Článek přečten: 750 x

Pánské hodinky, Recenze, Seiko, Výrobci hodinek, Značky hodinek

Pokud je řeč o potápěčských hodinkách, pak nelze nevzpomenout ty nejikoničtější z nich – „želvy”. Za dobu své existence se tento model dočkal mnoha variací, drobných inovací a faceliftů. To nejdůležitější, podobně jako u mnoha dalších modelů Seika, však zůstalo – kvalita a spolehlivost za rozumnou cenu. Nejinak tomu je také u hodinek Prospex Tortoise z edice Black Series.

Jakkoliv označení „želvy” může působit fádně, fanoušek japonského Seika si je moc dobře vědom, že tímto specifickým modelem se v Zemi vycházejícího slunce začala psát historie potápění s hodinkami na zápěstí.

Ciferník hodinek, který kryje safírové sklíčko, je vyveden v tmavě šedém matu. Aplikované indexy stejně jako samotné ručičky jsou vyplněny jasně zelenou luminiscenční vrstvou.

Kousek historie

Na šroubovacím dýnku jsou vygravírované kódy nouzového signálu země-vzduch.

Poprvé své želvy Seiko uvedlo v roce 1976, a to výhradně pro japonský trh. Na tento fakt mimo jiné odkazoval datový věnec „Kanji” (systém pro zapisovaní jazyka), jehož informace se zobrazovaly v japonštině. Nejen díky tomuto prozaickému kroku se Seiku povedlo oslovit obrovské množství lidí napříč věkovým spektrem. Počátkem osmdesátých let pak společnost Seiko hodinky připomínající želví krunýř inovovala, když představila tzv. „Slim Turtle”. Nicméně od svého uvedení (r. 1982) produkce tohoto modelu trvala jen několik málo let.  

V devadesátých letech se tak zdálo, že už želvám nadobro odzvonilo. Jenže, o dvě desetiletí později Seiko tento ikonický styl znovu vrací do hry, když je v roce 2016 s velkou slávou uvádí na trh jako součást řady Prospex. O tom, že Seiko ví, jak zaujmout a díky tomu znovu zdařile oprášit své úspěšné modely, jsme se opět mohli přesvědčit letos. Black Series je skutečně opravdovou trefou do černého. A jestliže tomu nebylo pochyb u modelu King Samurai, tak hodinky Prospex Tortoise (SRPH99K1) to jen potvrzují.

Suchozemská želva

Evoluce slavných želv nabídne opět jednosměrnou lunetu. Hodinky však vychází z modelů Prospex Land, např. Seiko Prospex Tortoise (SRPG13K1). Potápěčská luneta byla tedy nahrazena kompasem. Jedná se tedy spíše o želvy suchozemské nežli vodní. Pouzdro z nerezové oceli je o něco menší než u modelu King Samurai (SRPH97K1). V řeči čísel se bavíme o průměru 42,4 mm a výšce 11,7 mm. Pouzdro je vyvedeno v identické PVD úpravě jako u předchozího modelu. I když to může vypadat, že Seiko se u těchto želv zaměřuje spíše na souši, zdání klame. Díky šroubovací korunce a dýnku se i u tohoto modelu můžeme těšit z vodotěsnosti 200 metrů. 

Hodinky pohání kalibr 4R35 s automatickým nátahem, frekvencí 3 Hz a rezervou chodu 41 h.

Seiko Prospex Tortoise Night Vision v limitovaném počtu 7.000 v každém svém aspektu potvrzují, že řada Black Series je rozhodně úspěšnou. Seiko totiž opět dokázalo, že hodinky nemusí nutně stát omračující sumu peněz proto, aby byly kvalitní a současně nabídly minimum kompromisů.

Text: Jiří Marek, Foto: Helveti

Témata

, , , , , , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář