Citizen Eco-Drive 365 – roční rezerva chodu na jedno nabití

23. Čvn 2023 | Článek přečten: 958 x

Citizen, Novinky, Značky hodinek

Japonská značka Citizen je jedna z mála hodinářských společností, která se může pochlubit tím, že celá výroba hodinek, tedy od výroby všech potřebných komponent až po kompletaci samotných hodinek, probíhá v jejích závodech pod vlastní režií. Společnost založená v roce 1918 je dnes gigantem na trhu. Působí v celkem 140 zemích světa, na svém kontě má mnoho patentů a je lídrem na poli hodinek poháněných světlem, které u Citizenu známe pod označením Eco-Drive. Heslem značky je „Better Starts Now“ a vysvětlit by se dalo tak, že bez ohledu na to, kým jste a čím se zabýváte, se vždy můžete pokusit udělat něco lépe a právě nyní je nejvhodnější čas pro to, s tím začít. V tomto duchu značka vyrábí hodinky, vymýšlí možná vylepšení použitých technologií a věnuje se výzkumu, který by mohl vést k dalším významným posunům na poli hodinařiny. A jednoho takového opět dosáhla.

Od krátkého entrée se přesuňme k nejnovějšímu počinu Citizenu, nově vyvinutému kalibru E365, za jehož označením se skrývá informace o délce rezervy chodu při plném nabití. V březnu tohoto roku totiž Citizen odhalil trojici novinek z řady Eco Drive, poháněných právě novým solárně napájeným strojkem, který se může pochlubit rezervou chodu v délce 365 dní. Ale pěkně popořádku.

Hodinky Citizen Eco-Drive pro kohokoliv, kdekoliv na světě

Jednou z priorit značky je umožnit co největšímu počtu lidí na celém světě vlastnit kvalitní a spolehlivé hodinky. A protože společnosti není cizí udržitelnost a osud planety, snaží se neustále vyvíjet a zlepšovat pohon Eco-Drive, který je oproti klasickým bateriovým hodinkám nejen uživatelsky přívětivější, ale také šetrnější k životnímu prostředí. V době rychle se měnícího světa, čelíc změně klimatu a nárůstu environmentálních problémů, mohou strojky s pohonem Eco-Drive, které jsou poháněné světlem dobíjenými články, dávat čím dál větší smysl. Jejich životnost se totiž oproti běžným bateriím s životností kolem dvou let pohybuje v rozmezí 7 až 10 let. Mimochodem technologie Eco-Drive dosáhla v hodinářském průmyslu jako první na označení Eco Mark.

Myšlenka na světlo, jako čistý a šetrný zdroj energie, zaujala inženýry japonské značky poprvé v 70. letech, kdy se svět potýkal s ropnou krizí a kam by se dal zasadit počátek hledání nových energetických zdrojů. Od první myšlenky nevedla dlouhá cesta k prvním analogovým, světlem poháněným hodinkám. Ty totiž značka světu představila už v roce 1976. Dosažení vytyčeného cíle však neznamenalo zastavení dalšího vývoje, ba naopak. Citizen se neustále snaží posouvat efektivitu systému a možnosti solárně napájených strojků (účinnost a schopnost dobíjet hodinky i umělým osvětlením), stejně jako zlepšovat proporce pouzder a celkový design hodinek (dnes už z pohledu na číselník prakticky nepoznáme, že se pod ním skrývá solární panel, umožňující přeměnu energie). Jedním z dalších stupňů inovací jsou právě nové modely kolekce Citizen Eco-Drive 365, s rezervou chodu při plném nabití až neuvěřitelný 1 rok.

Citizen Eco-Drive 365 propojení historie s technologickým pokrokem

Design tří, na jaře tohoto roku představených novinek Citizen Eco-Drive 365, je inspirován quartzovým modelem s označením Citizen Quartz E.F.A., který Citizen uvedl na trh v roce 1973. Nutno podotknout, že tehdejší hodinky si zasloužily obdiv pro svou, na tu dobu neuvěřitelnou, přesnost strojku, která se měla pohybovat v rozmezí -5 až +5 s/ měsíc.  Nyní, v roce 2023, tedy po 50 letech, se ikonický quartzový model z roku 1973 znovu vrací v podobě hodinek s pohonem Eco-Drive, které odrážejí nový potenciál a možnosti na poli vývoje hodinek.

Novinky přebírají soudkovitý tvar pouzdra historické předlohy, předkládají ho však ve svěžím přepracovaném provedení, které zaujme výraznými fasetami na svém povrchu, posouvajícími sedmdesátkový tvar do moderní doby. Poměrně jednoduché a čisté linie jsou narušeny výraznými a efektními zkosenými plochami na horní a spodní straně pouzdra, které plynule přechází v náramek/řemínek hodinek. Především u náramku vynikne efekt faset, který se opakuje také u dílku, umístěného nejblíže pouzdru. Z prvotních fotografií se zdá, že se můžeme těšit také na propracovanou úpravu povrchu pouzdra, na němž se budou efektně střídat leštěné a broušené plochy.

Pouzdra přichází v moderním rozměru, s průměrem 42,5 mm a výškou 11,1 mm. Potěší detaily, mezi něž můžeme řadit citlivě zapuštěnou korunku na pozici 3. hodiny, která nenarušuje celkové linie. Kromě designu bylo při vývoji myšleno také na praktičnost, hodinky proto nabídnou antireflexní safírové sklíčko, vodotěsnost 100 m a v neposlední řadě právě nový strojek s nízkou spotřebou energie, vyšší účinností přeměny světla a skvělou rezervou zajišťující chod při plném nabití až 365 dní, tedy celý jeden rok.

Standardní kolekce nabízí dva modely s ocelovými pouzdry a náramky, jeden v klasickém stříbrném provedení s kontrastní černou lunetou – Citizen Eco-Drive 365 BN1014-55E a druhý naopak s černou IP úpravou celého povrchu – Citizen Eco-Drive 365 BN1015-52E. Na pouzdrech obou hodinek se střídají broušené, kartáčované a leštěné partie. Třetí model Citizen Eco-Drive 365 BN1010-05E, svou podobou se nejvíce blížící originálu z roku 1973, je limitovanou edicí omezenou 1200 kusy. Jeho ocelové leštěné pouzdro doplňuje hnědý kožený řemínek z teletiny s certifikací LWG (The Leather Working Group), označením pro produkty s nižším dopadem výroby na životní prostředí.

Výrazným prvkem celé trojice jsou číselníky, připomínající svým černým třpytivým povrchem krásu hvězdné oblohy. Nechme se překvapit, jak budou působit naživo a zda budou tak výrazné jako na aktuálních produktových fotkách. Pro dosažení efektu hloubky číselníku byly plastické hodinové indexy umístěny na vnější okruží. Zdá se, že celkový dojem z číselníku nenaruší ani datumovka s černým podkladem na pozici 3. hodiny. U modelů standardní kolekce je okruží vyvedeno v šedé barvě, se stejně zbarvenými indexy a ručkami u verze s černým povrchem a stříbrnými indexy a ručkami u verze s klasickým stříbrným povrchem. 

Limitovaná edice oproti tomu sáhla po zlatých prvcích, které vychází z podoby předlohy ze 70. let. I proto jsou u ní plastické indexy na 4 hlavních pozicích nahrazeny laboratorně vypěstovanými rubíny, které se svou tvrdostí, barevností a leskem vyrovnají těm nejkvalitnějším přírodním rubínům těženým v Myanmaru.

Všechny tři modely pak samozřejmě pohání nový kalibr E365 Eco-Drive s přesností -/+15 sekund za měsíc a roční rezervou chodu. Svými dalšími parametry, zdá se, bude podobný ostatním v současnosti nabízeným strojkům s pohonem Eco-Drive, s rychlostí nabíjení v rozmezí 10 až 40 hodin, v závislosti na intenzitě a zdroji světla a životností akumulátoru kolem 10 let. Strojek je samozřejmě vybaven funkcí indikace nízké úrovně nabití.

Začátek prodeje novinek byl avizován na období podzim/zima 2023. Na našem trhu by měla být dostupná pouze limitovaná edice Citizen Eco-Drive 365 BN1010-05E Limited Edition a varianta ze standardní kolekce s černou IP úpravou povrchu Citizen Eco-Drive 365 BN1015-52E. Novinky potěší nejen skvěle zpracovaným retro designem a výbavou, ale také cenou, která byla stanovena na 15 300 Kč za limitku a 12 500 Kč za běžný model, což je velmi příznivá cenovka za hodinky, o které se prakticky nemusíte starat. Proto pokud vás novinky zaujaly, určitě neváhejte s předobjednávkou, kterou můžete z pohodlí domova vytvořit na stránkách eshopu Helveti.cz.

Autor textu: Ondřej Korpa

Témata

, , , , , , , , , , ,


Napište komentář