Orient představuje sportovní modely se stopkami a solárním pohonem

5. Kvě 2023 | Článek přečten: 973 x

Orient, Recenze, Značky hodinek

Orient v březnu tohoto roku překvapil poměrně nečekaným rozšířením řady Sports, a to o modely vycházející designově z oblíbených Orient Sports Mako, s větším pouzdrem, doplněné o funkci stopek a se solárně napájeným strojkem. Novinka bude dostupná ve třech barevných provedeních a osloví svým ležérním sportovně laděným stylem, který čerpá z populárního designu potápěčských hodinek. U Orientu se v této kombinaci objevuje úplně poprvé.

Právě potápkový vzhled se v posledních letech stal velmi populárním a mnozí si jistě při vyslovení značky Orient vzpomenou na modely jako Mako, Ray, M-Force, Kano, Kamasu. Některé z nich certifikované potápěčské hodinky, jiné bez certifikace ISO pro potápěčské hodinky, avšak v kombinaci zpracování a funkcí, které z nich dělají skvělé hodinky pro univerzální použití, vhodné nejen pro všemožné sportovní aktivity (mezi něž lze řadit samozřejmě i ty vodní), ale také pro běžný pracovní den, doplněk do města i kanceláře.

Nové solárně napájené chronografy Orient Sports Solar v „diver“ stylu se tedy řadí po bok úspěšných mechanických modelů a cílí na všechny, kdo dávají přednost elektrickým hodinkám. Zde s tou výhodou, že běžná baterie je nahrazena dobíjecím akumulátorem s mnohem delší životností, který se dobíjí pod umělými i přírodními zdroji světla. Odpadá s ním potřeba pravidelné, zhruba co dva roky se opakující, výměny baterie, která se většinou projeví v tu nejméně vhodnou chvíli.

Na co se u solárek můžete těšit?

A co nové solárky nabídnou? Styl potápěčských hodinek, ke kterému patří jednosměrně otočná luneta opatřená hliníkovou vložkou s minutovým značením, která vám svou podobou bude připomínat současné modely Mako III a Kamasu. Přehledné číselníky jsou osazeny plastickými indexy, tvarově shodnými s těmi, jaké najdeme opět u nových Mako III, s tím rozdílem, že u chronografů je použita číslice pouze na pozici 12. hodiny. Číselníky mají mít jemný metalický lesk, nechme se překvapit, jak budou působit naživo a zda bude jejich povrch zdoben například i efektem slunečního brusu. Indexy, ručky a bod na lunetě jsou opatřené luminiscencí a nabízí tak lepší čitelnost při přechodu do tmy a ve zhoršených světelných podmínkách. Akumulátor je dobíjen průchodem světla skrz tři subčíselníky – 24hodinový ukazatel času na pozici 3. hodiny, 60minutový čítač stopek na pozici 6. hodiny a vteřinovku na pozici 3. hodiny. Kromě zmíněných funkcí najdeme u hodinek ještě datumovku, která byla umístěna na pozici půl páté.

Čím potěší hodinkové fanoušky?

Jak už bylo naznačeno výše, vybírat bude možné ze tří barevných provedení – modrým číselníkem s „pepsi“ lunetou, dále pak černým a bílým číselníkem s černou lunetou. Všechny tři varianty doplňují subciferníky v černé barvě. Co hodinkové fanoušky rozhodně potěší, je použití safírového sklíčka, které zajišťuje zvýšenou ochranu proti poškrábání, šroubovací korunky a dýnka a vyšší vodotěsnosti dosahující 200 m. Tato výbava napovídá, že ani s těmito novinkami nebude problém se oddat sportovním aktivitám na souši i pod hladinou. Navíc, jak už bylo řečeno, budou výborné i jako spolehlivý každodenní doplněk, v jehož sportovním pojetí se skvěle podařilo skloubit prvky potápkového a racing stylu. 


Pouzdro o průměru 42,8 mm, rozměru lug-to-lug 48,1 mm a výšce 13,1 mm doplňuje klasický třířadý ocelový náramek, zakončený překlápěcí sponou s možností mikroregulace. Pouzdro i náramek budou mít praktický broušený povrch s lesklými liniemi, podobně jako další potápkové modely řady Orient Sports.

Na pohled připomíná známá Seika

Při pohledu na tuto trojici se mnohým asi vybaví Seiko Speedtimer z řady Prospex. Ty jsou podobně jako Orient sportovně laděným chronografem, avšak bez potápkových prvků, se solárním napájením, safírovým sklem, hned ve dvou velikostech pouzdra 41,4 a 39 mm. Dá se však předpokládat, že Orient a Seiko si nebudou konkurenty, a to ať z důvodu lehké odlišnosti designu, velikosti pouzdra a rozdílných cenových relací. Orient Sports Solar totiž nadchne nejen podobou a výbavou, ale také cenou, která je stanovena na velmi příjemných 8 290 Kč. Na první kusy se můžeme těšit již v květnu, avšak už nyní je možné hodinky předobjednávat na eshopu Helveti.

Všechny parametry pěkně v kostce

Autor textu: Ondřej Korpa

Témata

, , , , , , , , , , , ,


Napište komentář