Seiko Prospex SRPK77K1 a SPB431J1: Limitky inspirované islandským riftem Silfra

11. Říj 2023 | Článek přečten: 868 x

Co se nosí, Novinky, Seiko, Výrobci hodinek, Značky hodinek

Nejeden hodinkový nadšenec má slabost pro limitované edice. Ostatně není nad to, když vaše zápěstí zdobí model, který jen tak na někom neuvidíte, viďte. Oblíbily si je pochopitelně také hodinářské značky, které pro limitky hledají inspiraci, kde se jen dá, přičemž tou nejsilnější múzou beztak bývá příroda. Živým důkazem jsou i dvě nedávno představené novinky ze stáje japonské značky Seiko v podání Seiko Prospex SPB431J1 Sumo a Seiko Prospex SRPK77K1 Tortoise, které byly na trh uvedené pod edicí Silfra European Limited Edition 2023, přičemž hlavním popudem k jejich výrobě byl půvab islandského riftu. A právě tyhle dva zmíněné modely spolu omrkneme.

Odhalte tajemství půvabného Islandu

V letošním roce si značka Seiko připravila pro milovníky hodinek a přírody jedno krásné překvapení – dvě zbrusu nové limitované edice hodinek, které jsou určené výhradně pro evropský trh. Inspirované jsou Silfrou, což je světoznámá trhlina v národním parku Thingvellir, kterou lze spatřit na Islandu. Jak už mnozí, díky tomu, že se jedná o řadu Prospex, tuší, jedná se o vyladěné potápěčské hodinky, ovšem tyhle mají svůj vlastní příběh. Navrženy byly pro to, aby potápěčům umožnily zdolat i ty nejtěžší výzvy drsného a chladného prostředí, kde se jen stěží daří vodním organismům. A právě to zcela reprezentuje hlavní myšlenku a ducha řady Prospex – „Keep Going Forward“. Ať už mluvíme o modelu Seiko Prospex SPB431J1 Sumo nebo o Seiko Prospex SRPK77K1 Tortoise, každý z nich vás vnese do různorodých krás chladného, přesto tak půvabného Islandu. Každá má totiž svojí vlastní tvář.

Seiko Prospex SPB431J1 Sumo Silfra European Limited Edition 2023

Jak už jsme zmínili, každá z limitek vyniká svým vlastním designem, přičemž model Seiko Prospex SPB431J1 Sumo je inspirovaný trhlinami v oceánských průlivech, nespoutaností vody s určitým prvkem chladných hlubin oceánu. Jejich visáž je tvořená zejména gradientem, který vychází ze středu číselníku. Jejich pouzdro i tah je vyrobený z nerezové oceli (součástí balení je rovněž silikonovým náramek, který oceníte hlavně při sportu), nechybí ani trojitá překlápěcí spona s pojistkou a uvolňovacími tlačítky či datumovka. Jak korunka, tak i jejich dýnko je šroubovací. Hodinky navíc disponují jednosměrnou otočnou lunetou. Protože se jedná o klasické potápky, potěší i svou solidní voděodolností 200 m, pevným safírovým sklíčkem a také luminiscenční vrstvou LumiBrite nejen na ručkách, indexech, ale i lunetě, díky čemuž poslouží i při zhoršených viditelných podmínkách. Vlivem robustního průměru, který činí 45 mm a výšce 12,9 mm, jsou na zápěstí nejen přehledné, ale i šikovné pokud jde o potápěčskou výstroj.

V jejich srdci pak pracuje kalibr 6R35 s automatickým nátahem a chlubit se mohou rezervou chodu přibližně 70 hodin. Ve strojku, který je odolný vůči magnetizmu (až 4800 A/m), je 24 kamenů, přičemž samotný kalibr pracuje na frekvenci 21 600 polokmitů za hodinu (tedy 6 kmitů za sekundu). Co vás však zajímá asi ještě víc, je jejich samotná cenovka. Doporučená maloobchodní cena se pohybuje ve výši 28 800 Kč. Tento model byl vyrobený v počtu 2000 kusů.

Seiko Prospex SRPK77K1 Tortoise Silfra European Limited Edition 2023

Druhá ze zmíněných limitek je naopak svých duchem zcela jiná. Zatímco její kolegyně zdůrazňuje krásu vody, model Seiko Prospex SRPK77K1 Tortoise se vyznačuje paralelními vzory číselníku, který připomíná geologické vrstvy rozlehlé pevniny. Tu, kterou každý potápěč spatří hned poté, co se vynoří z moře.

Srdcem hodinek Seiko SRPK77K1 je mechanický strojek s automatickým nátahem 4R35, s funkcí data, možností manuálního nátahu a hackingem (zastavením vteřinové ručky při nastavování času). Strojek má 23 kamenů, frekvence chodu je 21 600 polokmitů za hodinu a rezerva nátahu je praktických 41 hodin. 

Pouzdro modelu jakoby připomínalo želví krunýř, díky čemuž jsou hodinky mimořádně pohodlné na zápěstí. Šedozelený strukturovaný číselník, s výraznými indexy a ručkami s luminiscencí Lumibrite, lemuje zelenošedá obousměrně otočná kompasová luneta. Co se odolnosti vůči magnetismu týče, je na tom zcela stejně, jako model zmíněný výše. Zcela identický je tento model (tak jako ten předchozí) i z hlediska safírového sklíčka, nerezového pouzdra i tahu, zrovna tak voděodolností. Potěšující je, že v balení najdete navíc textilní řemínek, který je podšitý kůží. V čem se však výrazně liší je průměr, který v tomto případě čítá 42,4 mm i výška, která má 11,7 mm. Pokud jde o cenu, u tohoto modelu byla stanovena doporučená cena 20 400 Kč. Vyrobeno jich bylo pouhých 1 400 kusů.

Pokud vás obě limitky zaujaly, s jejich pořízením úplně neváhejte. Dost možná, ačkoli byly na trh uvedeny poměrně nedávno, nemusí být dostupné. Více najdete na stránkách Helveti.cz.

Témata

, , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář