Grand Seiko Kodo Constant-Force Tourbillon – dotek Haute Horlogerie

23. Zář 2022 | Článek přečten: 1 348 x

Novinky, Recenze, Seiko, Výrobci hodinek, Značky hodinek

Letošní hodinářský veletrh Watches&Wonders zažil japonskou premiéru jako hrom. Postarala se o ni značka Grand Seiko, která široké veřejnosti představila model Kodo. Jedná se o vůbec první exemplář na světě, jenž je kombinací tourbillonu a mechanismu konstantní síly nacházející se na jedné ose. Bez jakékoli nadsázky se pro Grand Seiko jednalo o vskutku výjimečnou událost. Nejen, že japonská společnost zavítala na ženevský veletrh poprvé, ale především díky modelu Kodo Constant-Force Tourbillon představila světu vůbec první mechanickou komplikaci za svou dvaašedesátiletou historii.

S odstupem času není pochyb o tom, že se svými hodinkami Kodo Grand Seiko (GS) dotýká horologického nebe. Samozřejmě, že se tak neudálo přes noc. Tomuto milníku předcházel náročný vývoj a především pak koncept T0 (T-zero).

Náhody neexistují

Před dvěma lety (GS) „v tichosti” oznámilo svůj koncept T0. Slovo koncept je v tomto případě namístě, neboť se jednalo jen o strojek bez pouzdra, bez ručiček, v podstatě šlo o jakýsi nástin a příslib zajímavých zítřků. Ale i to stačilo, aby byli mnozí fanoušci a především odborná obec v napjatém očekávání.

Kodo Constant-Force Tourbillon mají nejen ukazatel rezervy chodu, ale také disponují tzv. hackingem. Tzn. že po vytažení korunky se klec Tourbillonu zastaví, díky čemuž můžeme nastavit přesný čas. Pro tento typ komplikace se jedná o opravdu unikátní funkci, kterou nalezneme jen u hrstky manufaktur.

Konstantní energie 

Hodinky Kodo Constant-Force Tourbillon (Ref. SLGT003) oživují tedy dva roky starou myšlenku konstantní hnací síly (Constant-Force), jenž je základním prvkem ovlivňujícím přesnost hodinek. Ta nejvíce trpí nerovnoměrným dodáváním energie a následně jejím rozdělováním mezi další komplikace hodinek. V tomto případě se jedná o komplikaci tourbillon*. Mechanismus konstantní síly přenáší na krokové kolo a tourbillon* zcela rovnoměrné impulzy.

Mechanismus konstantní síly kopíruje pohyb Tourbillonu v šedesáti sekundových intervalech a defacto tak supluje vteřinovou ručičku. Ta je zde ztvárněná rubínovým indexem.

*Vynalezen Abrahamem-Louise Breguetem roku 1795 považován za nejtěžší hodinářskou komplikaci. Nazývaný též královskou komplikací.

Právě tourbillon kompenzuje negativní vliv gravitace na oscilační systém hodinek. Společnost Grand Seiko “problém” nerovnoměrné distribuce energie vyřešila tak, že jako první na světě vyvinula tourbillon, na jehož ose se zároveň nachází mechanismus, jenž zajištuje konstantní pohyb setrvačky. Tento systém umožňuje dosažení výjimečně vysoké úrovně přesnosti hodinek.

Celé pouzdro (vodotěsnost 100M) hodinek je transparentní, vyvedené v povrchové úpravě zrcadlového lesku Zaratsu (metoda leštění patentována společností Grand Seiko).
Transparentní pouzdro je vyrobeno v kombinaci platiny a patentovaného materiálu společnosti Grand Seiko „Brilliant Hard Titanium”.

V případě Konceptu T0 a jeho dotažení se tak nelze bavit jen o nějaké vylepšené stávající verzi (oproti konceptu T0 bylo vyměněno přes 90 % komponentů), ale o skutečném propojení obsahu a formy. Model Kodo je živoucím důkazem toho, jak velkým technologickým rozvojem aktuálně fabrika sídlící v tokijské čtvrti Ginza prochází.

Tlukot srdce

Kodo je japonský výraz pro srdeční tep a a není náhodou, že si jej GS vybralo pro své hodinky. Tourbillon se otáčí osmkrát za sekundu, je zasazen uvnitř mechanismu konstantní síly, která jeho pohyb kopíruje v šedesáti sekundových intervalech. Výsledkem je působivá dvojice mechanismů na stejné ose, díky čemuž nedochází k nežádoucí ztrátě energie. Kalibr 9ST1 o celkem 340 součástkách tepe rychlostí 28.800 vph/4Hz (tikot strojku pak právě imituje tlukot srdce).

Tourbillon se otáčí osmkrát za sekundu, je zasazen uvnitř mechanismu konstantní síly, která jeho pohyb kopíruje v šedesáti sekundových intervalech.

Každý strojek je testován po dobu 48 hodin v šesti polohách a třech teplotách. Následně jsou výsledky dále vyhodnocovány po dobu jednoho měsíce. Jakmile strojek splní nebo dokonce vykazuje lepší hodnoty, než je daná norma, Grand Seiko vystaví certifikát, kde jsou tyto hodnoty podrobně uvedeny. Hodinky pak nabídnou úctyhodnou rezervou chodu 72 hodin, 50 hodin konstantní síly při denní odchylce +5/-3 sekund.

Transparentní podívaná 

A nejen po technické stránce se jedná o pozoruhodný kus hodinařiny. Zcela transparentní pouzdro o průměru 43,8 mm, tloušťce 12,9 mm a lug to lug 50,6 mm je vyrobeno v kombinaci platiny a patentovaného materiálu společnosti Grand Seiko „Brilliant Hard Titanium”. GS se pak rozhodlo pro ruční úpravu pouzdra, jehož plochy jsou vyvedené v povrchové úpravě zrcadlového lesku. Díky tomu bylo docíleno lepší propustnosti a lomu světla, které monumentálně dává na odiv všechnu tu pulzující technologickou krásu, která je sama sobě strojkem a číselníkem zároveň. 

Hodinářský majstrštyk – Grand Seiko Kodo Constant-Force Tourbillon, jehož cena činí závratných deset milionům korun českých skončí na zápěstích dvaceti vyvolených v říjnu tohoto roku. My ostatní, co takové privilegium nemáme, můžeme alespoň žasnout nad dokonalostí v každém jeho aspektu.

Text: Jiří Marek, Foto: Grand Seiko&TempusX

Témata

, , , , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář