Když se vysloví název německé značky MeisterSinger, snad každému značky znalému hodinkovému nadšenci se automaticky vybaví jednoručky. MeisterSinger je dnes ikonou ve světě hodinek ukazujících čas za pomoci jediné ručky a vlastně takovým synonymem pro jednoručky. Netradičně pojaté hodinky
tohoto výrobce z Münsteru, který sází na sílu jednoduchosti a nadčasového designu, získaly od počátku výroby v roce 2001 celkem 36 ocenění za design. Jmenujme alespoň opakovaná prvenství v rámci Red Dot Design Award, IF Design Award anebo German Design Award.
Zobrazení času pomocí jedné ručky má svůj důvod a je na něm také postavena filosofie značky. Snaží se nám totiž přeneseně sdělit, že v životě není vždy třeba odměřovat a honit se za každou vteřinou, na to je příliš krátký. Naopak nás nabádá, abychom si vychutnávali kouzlo jednotlivých okamžiků, abychom zpomalili. Což je sympatický přístup, který dává smysl, nemyslíte?
Samotnou historii značky a původ konceptu zobrazení času pomocí jediné ručky jsme již probírali v jiném z našich článků. Dnes se budeme věnovat vylepšením, s nimiž přišly jarní novinky z kolekce Neo patřící do řady Form & Style. Ta je v nabídce značky téměř deset let a tvoří tak jeden z jejích hlavních pilířů.
Při pohledu na hodinky MeisterSinger Neo mnohé napadnou slova jako minimalismus, elegance, retro nádech. A tato označení jsou výstižná. Samotná značka uvádí, že modely Neo svou konstrukcí pouzdra a podobou typickou pro hodinky 50. a 60. let vzdávají hold klasickému designu období německého hospodářského zázraku (za jehož počátek je považována měnová reforma v roce 1948), zároveň jsou však protkány moderními prvky. Jak jsem zmiňovala již v minulosti, modely osloví příznivce jednoduchého designu, klasického stylu a lehkého retra.
Prvním náznakem chystaných změn bylo nedávné uvedení velice povedené edice Neo T1, odkazující na jednu z legend éry 60. let, ikonický automobil VW Transporter T1. Limitka, která bude dostupná v pouhých 100 ks, je dodávaná ve speciálním balení spolu s modelem VW T1 v měřítku 1:18. Hodinky i model auta jsou laděné do odstínů stříbrné a červené, tedy kombinace typické pro tuto dodávku ze 60. let. Právě u limitky Neo T1 jsme se poprvé setkali s vylepšeními, která nejsou postřehnutelná pohledem, ale mají svůj význam. Týkají se totiž parametrů a zvyšují odolnost hodinek.
Ocelové pouzdro přichází ve stejných rozměrech, na jaké jsme zvyklí – s průměrem 36 mm, výškou okolo 10 mm (na níž se podílí klenuté sklíčko) a rozměrem lug to lug 18 mm. Nově se však může pochlubit klenutým safírovým sklíčkem, které nahrazuje doposud používané tvrzené akrylové sklo a zvýšením voděodolnosti z 30 m na 50 m. Tyto změny se mohou zdát nevýznamné, ale opak je pravdou a oceníte je především při každodenním nošení hodinek, protože ty jsou nyní celkově odolnější. Bystré oko si také jistě všimne, že u modelu Edition T1 nebylo použité datum. I to je jedna ze změn, provedená v duchu sdělení, že méně je někdy více.
Tato vylepšení jsou reakcí na hlasy fanoušků a volání po použití odolného safírového skla. Nová výbava zároveň řadí modely Neo na úroveň všech ostatních kolekcí značky. Prim u modelů Neo hraje stále výrazný číselník, který hodinkám díky velmi subtilnímu ráfku pouzdra dominuje. Novinky přichází s číselníky v barvách slonovinové, modré s efektem slunečního brusu a v rámci kolekce také poprvé v bílé s efektními zlatými číslicemi na pozicích hodin a modrými prvky v rámci minutové stupnice, které bílou plochu příjemně „rozbíjejí“.
Vnější obvod číselníku stále lemuje pětiminutová stupnice s typickými bezpatkovými číslicemi na hodinových pozicích, vyvedenými ve dvojmístném provedení (01 až 12). Čas pak ukazuje černá, nebo bílá jehlová ručka, připomínající svou podobou manometr. Ručka má správnou délku a svým koncem
tak dosahuje až na nejkratší segmenty stupnice. Jak už jsem zmínila, hodinkám nově chybí datum a byť bylo v předchozích modelech zakomponováno velmi citlivě, věřím, že nyní mnohá srdce zaplesají, protože minimalismus modelu byl tímto krokem posunut na novou úroveň.
U všech tří nových modelů lze pouzdro kombinovat buď s řemínkem z hověziny s jemnou strukturou, semišovým řemínkem, anebo milánským náramkem tzv. meshem. Nutno podotknout, že pro řemínky z hověziny s jemnou strukturou byly příhodně vybrané barvy a skvěle tak ladí s číselníky hodinek – slonovinový číselník modelu MeisterSinger Neo NES903 doplňuje borovicově zelený řemínek, modrý číselník modelu MeisterSinger Neo NES908 krémově bílý řemínek a bílý číselník hodinek MeisterSinger Neo NES901G pak modrý řemen ve zvláštním odstínu, který výrobce označuje jako oceánově modrá.
Stran použitého strojku nedošlo k žádným úpravám a hodinky stále pohání upravená Sellita SW200-1 s rezervou chodu kolem 38 hodin, u které si můžeme být jistí její spolehlivostí, snadnou servisovatelností a přesností. Dýnko je jako u předchozích modelů plné.
Ruku v ruce s vylepšeními jde samozřejmě i zvýšení ceny nových modelů. Ty tak můžeme zakoupit za ceny od 47000 do 47500 Kč v závislosti na zvoleném řemínku/ náramku. Hodinky jsou již dostupné pro objednávky a v Helveti, kde pro vás rádi obstarají jakoukoliv z variant, nyní můžete fyzicky vyzkoušet model MeisterSinger Neo NES903 s krémovým číselníkem a zeleným řemínkem.
Autor: Darina Vokrojová
18. Kvě 2024 | Článek přečten: 526 x
MeisterSinger, Novinky, Výrobci hodinek, Značky hodinek