Hodinky MeisterSinger a stručná historie (měření) času

Navzdory tomu, že se historie značky MeisterSinger začala psát až od roku 2001, klade značka velký důraz na dějiny měření času. Hodinky MeisterSinger díky tomu poznáte na první pohled. U většiny jejich modelů byste totiž marně hledali více, než jednu ručku. Jak vlastně celá záležitost s časem začala a čím na ni navazují hodináři z MeisterSinger?

První sluneční a vodní hodiny

Historické prameny uvádějí, že první úvahy o času a jeho měření započaly někdy před 6.000 lety. Všechno to začalo slunečními hodinami, se kterými si naši předkové vystačili zhruba 1.000 let. Potom kvůli potřebě měřit kratší časové intervaly byly vynalezeny první vodní hodiny. Princip měření spočíval v tom, že voda protékala přes malý otvor a čas určovala doba nutná pro její protečení. Někdy bylo jako médium použito obilí, nebo písek. Užitečnost tohoto vynálezu potvrzuje to, že pro některé účely tato metoda slouží dodnes (asi neexistuje lepší způsob, jak srozumitelněji vysvětlit 4letému dítěti dobu nutnou pro čištění zubů).

Rozvoj mechanických hodin na sklonku středověku

S výše uvedenými metodami si lidstvo vystačilo až přibližně do 14. století. V té době začali vynálezci vyrábět první mechanické stroje určené k měření času. První hodiny byly stejně jako sluneční hodiny vybaveny pouze jednou ručkou, jako například tyto věžní hodiny na katedrále v Toulouse.

Vynálezy a pokrok moderní doby podněcovaly potřebu měřit stále přesněji stále kratší časové intervaly. Proto byla k hodinové ručce také přidána ručka minutová a později ještě sekundová. Tento způsob znázornění času se posléze promítl i do náramkových hodinek, které nám díky rychlému pohybu sekundové ručky připomínají to, jak rychle čas ubíhá.

Hodinky MeisterSinger vás udělají pánem vašeho času

Firma MeisterSinger se rozhodla vzepřít tomuto diktátu času, který vybízí ke spěchu, a zároveň připomenout dobu, kdy hodiny měly pouze jednu ručku. Takže jedna ručka není pouze zajímavým designovým prvkem s historickým odkazem, ale také potvrzením uvolněného přístupu majitele hodinek k času. Takový člověk se více než sledování každé uplývající sekundy soustředí na to, jak tuto dobu prožije.

Dalším hezkým prvkem je volba loga firmy, které vychází z notového zápisu. Je to tzv. fermata – značka pro pauzu.


Je až neuvěřitelné kolik modelů a zajímavých technických řešení tato relativně mladá hodinářská firma nabízí. Některé z nich vám představím:

Classic

https://i00.eu/img/606/800x800fc/cuxj01ki/74709.webp

Tato řada je tím nejpurističtějším produktem firmy. S tímto designem MeisterSinger začínal. Funkční a přehledná typografie s kompletní sadou dvouciferných číslic hodin, pětiminutové dělení indexů po obvodu číselníku a především jedna ručička ve tvaru jehly.

Circularis

https://i00.eu/img/606/1024x1024/cnjv1dhj/75327.webp

Řada Circularis v sobě snoubí minimalistický design a mistrovské hodinářské umění. Hodinky této řady pohání strojky vyvinuté speciálně pro značku MeisterSinger firmou Synergies Horlogères. Jedná se o strojky s označením MSH01 a MSA02. Manuální kalibr MSH01 byl představen jako první, jeho automatická varianta MSA02 pak v roce 2016. Oboje strojky mají rezervu nátahu až 120 hodin, což zajišťují dva spřažené pérovníky, které můžeme spolu se zdobenými můstky sledovat přes průhledné dýnko.

Form & Style

https://i00.eu/img/606/1024x1024/djr5f8if/75092.webp

V řadě Form & Style najdeme i modely pro milovníky menších průměrů hodinek. Konkrétně se jedná o kolekci Neo s průměrem 36 mm nebo Phanero s průměrem pouzdra 35 mm. Kolekce Urban se pak pyšní moderním provedením číselníku v různém barevném provedení pro mladé a aktivní lidi.

Bronze Line

Řada Bronze Line obsahuje výběr základních modelů značky MeisterSinger. Pouzdra hodinek z této řady jsou vyrobena z bronzu, který časem získá patinu, jejíž vzhled je závislý na prostředí, ve kterém se nositel hodinek pohybuje. Dá se říci, že bronzové hodinky stárnou stejně jako jejich majitel. Výsledný odstín patiny se pak bude u jednotlivých hodinek mírně lišit.

https://i00.eu/img/606/1024x1024/4s7dctyq/74735.webp

Black Line

Řada Black Line obsahuje výběr základních modelů značky MeisterSinger, kterých povrchová úprava pouzdra se od ostatních modelů liší. Pouzdra hodinek jsou vyvedena v úpravě DLC (Diamond-Like Carbon) černé barvy. DLC úpravu oproti úpravě PVD tvoří tenčí a tvrdší vrstva, hodinky s DLC jsou tak maximálně odolné vůči poškrábání. 

https://i00.eu/img/606/2048x2048c/7edwo6xl/74553.webp

Meisterstücke

Jak napovídá název, jde o mistrovská díla. Najdeme zde velké, velmi realistické zobrazení měsíční fáze. Další model, Bell Hora oživuje prakticky zapomenutou komplikaci „Sonnerie au passage“. Přesně v celou hodinu kladívko udeří na spirálu a vydá tak jemné cinknutí, které nositele hodinek upozorní na plynutí času, aniž by se musel dívat na číselník.

https://i00.eu/img/606/1024x1024/r1c2x1ga/108130.webp
https://i00.eu/img/606/1040x1040fc/44eu6x8k/112112.webp

Text Vít Černý
Fotografie: MeisterSinger a Helveti

Témata

, , , , , , ,


Napište komentář