Hodinky Mondaine s ikonickým nádražním designem

23. Pro 2022 | Článek přečten: 959 x

Co se nosí, Mondaine, Výrobci hodinek, Značky hodinek

Rádi bychom vám představili další novinku – švýcarskou značku Mondaine, která vás při každém pohledu na ciferník odnese do prostředí železnic. Pro svou praktičnost a minimalistický vzhled jsou hodinky velmi ceněné, a to až takovým způsobem, že v designérské síni slávy značek sousedí s těmi největšími hvězdami.

Hodinky značky Mondaine jsou ve své rodné zemi národní ikonou, u nás se z hlediska popularity rozkoukávají. V každém případě jde ale o hodinky, které rozhodně mají co nabídnout – potěší precizním zpracováním strojku, kvalitním materiálem pouzdra, pohodlím při nošení a již zmíněným designem, který klade důraz na detaily. Zaujmou tak nejednoho nadšence do hodinek, ale i všechny, kteří mají slabost pro železnice a vlaky (určitě i včetně pana železničáře a černokněžníka Zababy) 🙂

Nezastavujeme, máme zpoždění

Hlavním milníkem, který stál za zrodem značky Mondaine (slovo “mondain” znamená světácký, mondénní), byl rok 1944, v němž inženýr a zaměstnanec švýcarských federálních drah Hans Hilfiker dostal za úkol navrhnout spolehlivé nádražní hodiny, které budou dostatečně výrazné a budou pro každého cestujícího nepřehlédnutelným ukazatelem času na všech železničních stanicích. Sestrojil proto oficiální švýcarské nádražní hodiny, které byly oceněné pro svou praktičnost a originální design. O pár let se staly inspirací pro hodinářskou firmu Mondaine, tehdy vlastněnou rodinou Bernheimových, které vnukly zajímavý nápad, a v roce 1968 se na svět poprvé podívaly náramkové hodinky se zcela identickým nádražním designem. Samozřejmě s licencí od švýcarských federálních drah. Nová značka po pár letech uspěla až takovým způsobem, že se hodinky objevily v designérské síni slávy vedle těch nejlepších jako je Mercedes, Coca-Cola, Toblerone či americký dolar a kromě toho jsou k vidění i v muzeích – konkrétně v Londýně a New Yorku. Dost často značka byla navíc spojována s titulem vynikajícího designu 21. století.

Pokroková značka s mnoha nápady

Od roku 1986 se značka Mondaine postarala o řadu inovací a rok co rok uváděla na trh zcela nové řady. V tomto roce se na trhu nově objevila také dámská kolekce hodinek, ke kterým následující sezónu přibyly také stolní doplňky s miniaturou nádražních hodin. V průběhu let toho značka Mondaine stihla opravdu hodně. Kromě toho, že zavedla řadu novinek, na které se podíváme o kousek níže, posbírala také řadu ocenění, zařadila se mezi kultovní hodinky a značky, objevila se v řadě prestižních publikací, ale zároveň se také objevila na originálních švýcarských známkách. Zkrátka a dobře – o značce bylo vždy slyšet z každých stran a její zájem přicházet na trh neustále s něčím novým, cílit na široké publikum a získávat zcela nové příznivce, naštěstí přetrvává dodnes. Plně ctí veškerou tradici, avšak nezapomíná držet krok s moderní dobou.

Evo(-lution)

V roce 2001 značka uvedla na trh hodinky Evo, které se vyznačují jemně zaobleným pouzdrem zakončeným mírně klenutým minerálním sklíčkem se zvětšovacím efektem. V těchto elegantních hodinkách se snoubí design a funkce.

Night Vision

V roce 2005 přišla značka Mondaine se samonapájecím osvětlovacím systémem Night Vision, který poskytuje stálou a dlouhotrvající čitelnost i bez denního světla.

Stop2Go

Rok 2013 patřil nové technologii Stop2Go, což je funkce, která zajišťuje plynulé a naprosto přesné odjezdy vlaků na celou minutu s dvousekundovou pauzou. Tento jedinečný pohyb ruček proto značka začlenila i do svých hodinek. Proslulá červená sekundová ručička, která dokončí svůj pohyb za 58 sekund, se poté na 2 sekundy zastaví na číslici 12 a černá minutová ručka poskočí dopředu, čímž zahájí další cyklus.

Helvetica no.1

V roce 2014 značka Mondaine doplnila legendární vzhled o ciferníky s číslicemi, a pro tento účel vybrala font Helvetica. Bystrému oku však neuteče, že přítomnost písma mírně vychyluje datumovku mimo tradiční středovou osu a to z důvodu, aby odpovídala typografií číselníku.

Helvetica 1 SmartWatch

Během roku 2015 se značka Mondaine pustila i do výroby chytrých hodinek a udělala tak odvážný krok do budoucnosti. Vznikly tak první hodinky Mondaine Helvetica No 1 Smart, ve které najdete vše, na co si vzpomenete – od sledování pohybové aktivity, spánku, budíku až po řadu dalších obvyklých funkcí.

Mondaine PayChip™

O rok později, tedy v roce 2016, pokročila se svými inovacemi dál a zavedla novou technologií bezkontaktních plateb NFC, která vznikla coby aktualizace chytrých hodinek. Čip Mondaine PayChip™ je navržen tak, aby nabízel pohodlné bezkontaktní platby.

Essence

V roce 2017 značka Mondaine vzdala hold dalšímu trendu, kterým je udržitelnost. Přivedla proto na trh hodinky Essence, které jsou ze 70 % tvořené ze znovu použitelných materiálů. Tato kolekce je navíc chráněná minerálním sklíčkem, a to z důvodu, aby zůstaly v perfektním stavu co nejdéle a šetřily tak životní prostředí. Hned o rok později stávající kolekci vyladili hodinkami s bílým pouzdrem a řemínkem Eco-Conscious, což je v podstatě 100% veganský řemínek vyrobený z korkové podšívky a recyklovaných pet lahví na vodu.

Hodinky pod drobnohledem

Teď už se ale pojďme podívat na hodinky jako takové, samozřejmě na ty tradiční a s legendárním nádražním ciferníkem, které zkrátka mají a vždy budou mít své kouzlo. Hodinky Mondaine jsou dostupné v mnoha kolekcích, přitom nechybí jak dámské, tak i pánské hodinky včetně unisex provedení.

Všechny tyto hodinky mají analagový ciferník, a přestože převážná část z nich je poháněná mechanickým bateriovým strojkem, najdete mezi nimi i kousky s automatickým pohonem, a to zejména u modelů Evo2 nebo v The Originals. A co se sklíček týče, poměr mezi safírovými i minerálními sklíčky je poměrně vyvážený. Hodinky Mondaine nabízí různé velikosti pouzdra, proto si na své přijdou jak majitelé menších i větších zápěstí.

Pouzdro je zpravidla vyrobené z ušlechtilé nerezové oceli, plastové či hliníkové pouzdro najdeme spíše u stolních či nástěnných hodin, výjimečně i u některých hodinek Essence. Co se řemínků či nátahu týče, jednoznačně dominuje kůže v klasické paletě barev nebo robustnější ocelový tah. Naopak textilní nebo pryžové náramky jsou nedílnou součástí kolekce Essence, částečně Classic a samozřejmě také Smart.

Pokud jde o další vlastnosti, hodinky Mondaine jsou spíše společenské hodinky se zaměřením na estetiku, proto se dá očekávat, že nejsou navržené pro dovádění ve vodě. Drobný déšť nebo lehký kontakt s vodou ale snesou, jejich vodotěsnost se zpravidla pohybuje v rozmezí 30-50 m. Protože si hodinky zakládají právě na minimalismu, neobsahují žádné další prvky v oblasti ciferníku mimo datumovky na 3. pozici, která je nedílnou součástí kolekce Evo2.

Nyní ale k tomu, co je nejvíc opěvované, a to je ciferník. Ten (v porovnání s řemínky) zůstává na všech hodinkách tařka stejný – převážně v černobílém pozitivním nebo negativním provedení, mění se však jeho velikost. Výjimkou je pár kolekcí, kde spatříte barevný podkres v základních barvách, které mnohdy korespondují s barvou řemínku. V tomto případě jsou zpravidla i ručky sladěné s barvou pouzdra. Příkladem je například kolekce Classic nebo Evo2. Nezaměnitelným symbolem je pro značku Mondaine červená vteřinová ručka, která nápadně připomíná plácačku průvodčího. Hodinky se převážně nesou ve stylu vintage stylu, nechybí proto ani ruční mechanický natahovač strojku. Dýnko bývá neprůhledné, ovšem od roku 2012 najdete také modely, které vám umožní nahlédnout do nitra fascinujícího chodu strojku.

Témata

, , , , , , , , , , ,


Napište komentář