Tissot Heritage 1973 – parádní retro jízda

25. Lis 2022 | Článek přečten: 989 x

Pánské hodinky, Recenze, Tissot, Výrobci hodinek, Značky hodinek

Sport ke švýcarské značce Tissot patří doslova od nepaměti. Vždyť je jednou z nejvýznamnějších světových oficiálních časomír pro sportovní klání. A právě chronograf 1973 z kolekce Heritage je návratem do 70. let a závodů Formule 1.

Vše odstartovala jedna fotografie

Nicméně první spojení značky s motoristickým sportem se datuje už od roku 1958, když švýcarský závodník Harry Zweifel poslal švýcarské hodinářské značce podepsanou fotografii. Na ní by Harry za volantem závodního speciálu se vzkazem: „Mé Tissotky se mnou absolvují každý můj závod.“ Od té doby bylo vedení společnosti Tissot jasné, jde o vcelku lukrativní marketingový nástroj a v roce 1973 značka sponzorovala stáj Renault v Rallye Monte Carlo.

Stvořeny k závodění

V roce 1976 se pak švýcarský závodník Loris Kessel stal ambasadorem Tissotu, když pilotoval Formuli 1. Jeho vůz zdobilo vůz nové logo Tissot, které bylo speciálně navržené pro automobilové závody. V pěti Grand Prix závodil v modrobílém Brabhamu BT44 s anglickým týmem RAM. Ještě důležitější však je, že Kessel nosil na svém zápěstí chronograf Navigator. A když se Tissot v roce 2019 rozhodl znovu uvést na trh svůj klasický závodní chronograf, spojila se značka s Lorisovým synem, Ronniem Kesselem. Díky této spolupráci pak vznikly sportovní závodní stopky, které nejen v limitované, ale také v této edici odkazují právě na partnerství mezi Tissotem a závodním týmem Kessels.

Hodinky Tissot Heritage 1973 svým designem odkazují na zlatou éru motoristických závodů, kdy typický číselník dotváří velké retro logo „T”. Ten je zároveň krytý safírovým sklíčkem s antireflexní vrstvou.

Prémiový chronograf

Kolekce Heritage nabídne prémiovější řadu hodinek, než současná klasická kolekce Tissot. Tento chronograf je poháněn automatickým strojkem ETA Valjoux A05.H31, který vychází ze strojku Valjoux 7753. Výsledkem jsou sportovní závodní stopky, které odkazují na partnerství mezi Tissotem a závodním týmem Kessels.

Moderní „retro” zpracování

Monoblokové pouzdro je z nerezové oceli. Horní část pouzdra je kartáčovaná, zatímco úkosy jsou vyvedeny ve vysokém lesku. Tento detail vytváří zajímavý přechod mezi pouzdrem a jeho krátkými nožkami. Na ty je uchycen „závodní“ řemínek z hnědé telecí kůže.

Strojek pracuje na frekvenci 4Hz (28 800 kyvů za hodinu), nabídne až 60h rezervu chodu.

I když se hodinky Tissot Heritage 1973 (T124.427.16.031.01) vzhledem ke své šířce 43 mm a výšce 14,8 mm se mohou zprvu jevit poněkud malými, vizuálně to chronografu nikterak neškodí. Díky tvaru pouzdra se naopak jedná o optickou hru, takže i většímu zápěstí skvěle padnou.

Populární Panda ciferník má lehce šedobílý, až břízový nádech. Vyplňují jej tři černé subciferníky, kdy je vteřinová ručka zobrazena na 9. hodině, zatímco dílčí číselníky na pozici 3 a 6 chronografu. Na vnější straně číselníku je vytištěna tachymetrická stupnice pro měření rychlosti. Datumové okénko se pak nachází mezi 4. a 5. hodinou.

Vintage racing řemen dotváří celkový pocit z hodinek.

Současná iterace závodního chronografu od Tissotu dopadla nad očekávaní dobře. Pomrknutí na fanoušky motosportu vždy funguje, pokud se dobře uchopí. Zde bylo vše provedeno doslova na jedničku. A díky tomu může sedmdesát trojka směle konkurovat podobně vybaveným hodinkám i ve vyšší cenové hladině.

Text: Jiří Marek, Foto: Helveti

Témata

, , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář