Victorinox – sportovní chrona bez kompromisů

9. Kvě 2017 | Článek přečten: 2 560 x

Recenze, Victorinox, Značky hodinek

V dnešní recenzi se podíváme na „zoubek“ hodinkám Victorinox, konkrétně modelu Chrono Classic, ref. 241493.
Pravděpodobně máte, stejně jako já, spojeno logo Victorinox s nožířskými výrobky. Aby také ne, nože vyrábí firma již od roku 1884, a v současné době (od roku 2005) má tu čest být výhradním dodavatelem tohoto artiklu pro švýcarskou armádu. Vojenské hodinky jsou v jejím sortimentu od roku 1989, pod označením Victorinox pak od roku 1999. A během následujících let přibyla do portfolia výrobce ještě značka Wenger. Pojďme se tedy přesvědčit, jak si „nožíři“ dokáží poradit s jemnou mechanikou.
Tyhle hodinky mají něco do sebe, už když se na ně díváte skrz sklo vitrínky na prodejně – prostě si dokáží připoutat váš pohled. Možná je to dáno jejich přísným a sebevědomým černo-bílým barevným provedením, možná v sobě mají zakódováno archetypální pojetí klasických a „nesmrtelných“ chronografů ze 60. let (zaměřte svůj pohled třeba na nožky…). Sám nevím jistě, ale řekl bych, že skrývají kombinaci obého – alespoň v mých očích.
Velikost pouzdra, bez korunky a tlačítek, je 41-42 milimetrů, i s korunkou pak rovných 45. Výška hodinek je 12 milimetrů. Upřímně – když si je nasadím na ruku, tyhle rozměry bych nehádal. Jak už jsem psal v jiných recenzích, preferuji spíše menší a středně velké hodinky, a paradoxně přesně takhle, pro mě příznivě, na mě tahle chrona na ruce působí. Na tomto příkladu je názorně vidět, jak je ošidné orientovat se jen podle rozměrů. Hodně záleží na tvaru a zaoblení pouzdra a délce nožek.
Hodinky jsou vyrobeny z nerezové oceli, a u ní se musím chvilku zastavit. Nevím, jestli to vnímáte podobně, ale já si všímám velkých rozdílů v kvalitě oceli hodinkových pouzder, přestože výrobci často uvádí stejný typ, tedy 316L. Mám na to takové subjektivní měřítko „pohodlnosti“. Pomyslným „svatým grálem“ v tomto ohledu pro mne jsou Omega Seamaster, tzv. Brosnanovy Bondovky. Pohodlnější hodinky jsem opravdu nezažil, jejich ocel doslova hladí ruku. A stejný pocit mám – po dlouhé době – právě u dnes testovaných Victorionxů. Až se mi tomu nechce věřit. Přičítám to právě mistrovství pánů nožířů, kteří dokonale ovládají práci s kovem a své umění dokázali vdechnout i do takové drobotiny jako jsou hodinky.
Číselník je pak chráněn safírovým sklíčkem s antireflexní úpravou. Váha hodinek je 79 gramů, a na ruce o nich budete vědět, i přesto, že jim „ulehčuje“ kvalitně provedený kožený řemínek z přírodní, ekologicky vyrobené kůže černé barvy, který je opatřen klasickou trnovou sponou, signovanou logem výrobce.
Velmi se mi líbí oválná „vajíčkovitá“ tlačítka chronografu, mezi nimiž je usazena seřizovací korunka, zdobená helvétským křížem výrobce. Z vrchního pohledu na pouzdro spatříme pevnou lunetu s hliníkovou vložkou, která nám nabízí pro případný výpočet rychlosti tachymetrickou stupnici.
Číselník je z hlediska rozložení chronografu řešen standardně tri-compaxem. Zabudované stopky jsou určeny k měření kratších časových úseků do 30 minut s přesností na desetiny vteřiny. Zajímavé a netradiční je řešení hodinových indexů – na místě „dvanáctky“ nalezneme znak Victorinoxu, „jednička“ a „jedenáctka“ jsou řešeny formou římských číslic, „dvojku“ a „desítku“ vyznačují jen malé kulaté indexy, a zbytek hodinových pozic, až na datumové okénko na „šestce“, tvoří arabské číslice. Překvapivě, i přes poměrně vysokou koncentraci zvolených prvků na tak malé ploše, působí celkové vyznění číselníku uspořádaným a harmonickým dojmem. Indexy i ručky jsou vykryty bílou (po osvícení zelenou) luminiscenční vrstvou, díky které dobře odečteme čas i ve stížených světelných podmínkách či za úplné tmy.
Šroubovací dýnko nese technické popisky – mimo jiné o vodotěsnosti hodinek 10 BAR – a jeho povrch je řešen matným brusem, jenž jemně kontrastuje s jinak leštěnou spodní částí pouzdra. O chod hodinek se stará kvalitní quartzový strojek švýcarské provenience ETA G10.211 se čtyřmi ložiskovými kameny.
A nyní se pojďme k závěrečnému zhodnocení. Musím říci, že Vicotorinox hodinky dělat umí, těch téměř 30 let, co se hodinařině věnují, je znát. V ruce držím sportovní SWISS MADE chrona, která jsou k mání za cenu okolo 10 tisíc. Jejich univerzálnost umožňuje,vzít si je k tričku a džínám, košili a plátěným kalhotám, a stejně tak s nimi vyrazit na horskou túru nebo jízdu na raftu. Díky výbornému poměru cena/výkon, kvalitnímu zpracování a osobitému designu ode mne dostávají 5 bodů z 5 možných.

Za zapůjčení děkuji obchodu Helveti.cz.

Autor: Adam Dvořák

Témata

, , , ,


Napište komentář