Zeppelin – let s LZ-129 Hindenburg

29. Srp 2017 | Článek přečten: 5 899 x

Recenze, Zeppelin, Značky hodinek

V dnešní recenzi se podíváme na hodinky Zeppelin, konkrétně na model z řady LZ 129. Je k dispozici v několika barevných variantách. Vybral jsem klasickou stříbrnou barvu pouzdra se stejně barevným číselníkem, který nese označení Zeppelin 7062-1. Na první pohled je zřejmé, že máme co do činění s hodinkami pro milovníky historie. Ostatně většina kolekce značky Zeppelin je historizující a odkazuje na slavné okamžiky německé aeronautiky. Náš model LZ 129 se prostřednictvím legendární vzducholodě Zeppelin LZ-129 Hindenburg vrací do roku 1935.

Pouzdro je vyrobeno, jak se patří, z ušlechtilé oceli a velikost byla zvolena přiměřeně k určení hodinek – v průměru mají 40 milimetrů, měřeno bez korunky. Tato velikost je podle mého názoru ideální, vzhledem k tomu, že hodinky mají mít univerzální využití – od společenského až po volnočasové.

Libůstkou, která pro někoho ovšem může znamenat mínusové znaménko, je krásně vypouklé hesalitové (plastové) sklíčko. Je sice náchylnější k poškrábání (oproti safíru) a případnému prasknutí (oproti minerálu), ale historickou autenticitu dodá hodinkám jako žádné jiné. Navíc výměna plastového sklíčka je na rozdíl od jiných materiálů otázkou několika stokorun.

Pouzdro je celolesklé, kromě spodní části – dýnka, jehož ocelová část je kontrastně matně broušena a k tělu hodinek přichycena čtyřmi šroubky. Prostřednictvím průhledu z minerálního skla se pak můžeme kochat automatickým mechanickým strojkem. Voděodolnost hodinek je 3 ATM, poradí si tedy s mírnou vlhkostí (mytí rukou, déšť apod.).

Když je řeč o strojku, výrobce použil dobře hodnocený japonský strojek Miyota 9132, který uživateli nabídne kromě informace o datu, i ukazatel 24 hodinové fáze dne a také ukazatel rezervy nátahu. Ta je u hodinek s automatickým nátahem velmi praktickou záležitostí. Navíc lze hodinky korunkou natahovat i manuálně a sledovat, jak se rezerva zvyšuje na kýženou hodnotu.

Zaujaly vás hodinky?
Navštivte náš eshop s hodinkami Helveti.cz.

O jisté usazení na ruce se postará ručně vyráběný řemínek z jemné teletiny s trnovou sponou. Jeho šíře v přichycení k nožkám je standardních 20 milimetrů.

Číselník je přehledný, vyveden v duchu 30. let minulého století. Font arabských číslic, tvar ruček i celkový harmonický dojem působí přesvědčivě a člověk se může snadno zasnít a představovat si, že se ocitl v dávné době a za pár okamžiků se vydává na cestu plnou luxusu vzducholodí Zeppelin na trase Hamburk – Amerika…

Nyní se dostáváme k závěrečnému zhodnocení s ohledem na cenu hodinek. Ta je aktuálně 15 tisíc Kč. Za tuto cenu lze v současné době koupit nepřebernou řadu quartzových modelů a podíváme-li se na srovnání s mechanickými hodinkami, je k dispozici švýcarská provenience nižší střední třídy Tissot a podobně, případně japonské značky Seiko a Orient, eventuelně německý Steinhart nebo Archimede. Domnívám se, že hlavní roli v rozhodování pro Zeppeliny bude hrát osobní „cinknutí“ pro tyto hodinky. Pokud máte duši romantika, milujete historii – zejména meziválečnou, oceňujete německou preciznost a i v dnešní globální éře je pro vás dobrou markou „made in germany“, pak jsou hodinky Zeppelin vaší volbou a může si být jisti, že za své peníze dostanete poctivé zboží.

Autor: Adam Dvořák

Kde koupit

Hodinky můžete zakoupit na eshopu Helveti.cz.

Fotogalerie

Témata

, , , , ,


Napište komentář