Když se řekne švýcarský nůž, málokoho napadne jiná značka než Victorinox nebo Wenger. Obě se proslavily výrobou armádních nožů a historie obou sahá až do konce 19. století. Společného toho mají ale mnohem víc. Věděli jste, že kromě nožů obě značky vyrábí třeba skvělé hodinky?
Rivalové
Vznik značky Victorinox se datuje do roku 1884. Než se dopracovala k dnešnímu názvu Victorinox, nesla jméno Victoria – po zesnulé matce zakladatele. Dodatek „inox“ (francouzsky ocel) získala, až když začala využívat k výrobě nožů nerezovou ocel.
Zanedlouho Victorinoxu vyrostla ve Švýcarsku konkurence ve značce Wenger. Ta byla založena o pár let později, ale stejně jako Victorinox se snažila reagovat na poptávku multifunkčních nožů se šroubovákem, které vojáci potřebovali k sestrojení tehdejších pušek.
Byla by ale škoda, kdyby výbava švýcarských nožů zůstala jen u šroubováku. Naštěstí některé současné modely nabízí už celé desítky nástrojů včetně nůžek, vývrtky, pinzety, otvíráku na konzervy, pilky nebo pilníčku.
Nože Wenger a Victorinox si rychle oblíbili jak pracovníci záchranných a ozbrojených složek, tak veřejnost. Nejeden lékař či hasič ho využil k záchraně života, nejeden pohotový řidič s ním přeřezal bezpečnostní pásy při nehodě a nejednomu dobrodruhovi švýcarský nůž dobře posloužil uprostřed pustiny. Možná také proto dnes Victorinox i Wenger platí za synonyma pro odolnou švýcarskou ocel, která vás zachrání ze sebevětších nesnází.
Švýcarská kvalita v dalším produktu
Ani Victorinox, ani Wenger ale nevyrábí jen nože. Wenger se v roce 1988 pustil do výroby hodinek a Victorinox ho v roce 2001 následoval. Victorinox pod svou značkou dále prodává kuchyňské nože, zavadla či parfémy. Wenger se zase více specializuje na outdoorové vybavení.
Přestože Victorinox v roce 2005 koupil značku Wenger, výroba pokračuje dál. Jen už neseženete nože značky Wenger. Nesou totiž název Victorinox Delémont, podle sídla Wengeru ve švýcarském Delémontu.
Hodinky z proslulé švýcarské oceli ale obě značky prodávají pod svým názvem. Jak Wenger, tak Victorinox kladou (stejně jako u nožů) důraz na vysokou odolnost a funkčnost. Hodinky obou značek se mohou pochlubit pouzdry z odolné oceli, vodotěsností či kvalitní luminiscencí.
Jelikož jde dnes ale už o jednu firmu, nesnaží se vzájemně si konkurovat, ale naopak rozdělit si trh. Wenger tedy vyrábí hodinky nižší až střední třídy a Victorinoxu přenechává prostor v sortimentu vyšší třídy. Díky tomu se také můžeme u Victorinoxu těšit z automatických hodinek letecké řady Victorinox AirBoss nebo automaticky poháněných klasických modelů Victorinox Officer´s.
Vaše zkušenosti
Jaké jsou vaše zkušenosti s výrobky z proslulé švýcarské oceli? Patříte k hrdým majitelům švýcarských nožů či hodinek?
6. Kvě 2015 | Článek přečten: 2 666 x
Victorinox, Wenger