Víte, že Victorinox vyrábí i hodinky?

6. Kvě 2015 | Článek přečten: 2 481 x

Victorinox, Wenger

Když se řekne švýcarský nůž, málokoho napadne jiná značka než Victorinox nebo Wenger. Obě se proslavily výrobou armádních nožů a historie obou sahá až do konce 19. století. Společného toho mají ale mnohem víc. Věděli jste, že kromě nožů obě značky vyrábí třeba skvělé hodinky?

victorinox-wenger

Červený švýcarský nůž známe jako Victorinox nebo Wenger

Rivalové

Vznik značky Victorinox se datuje do roku 1884. Než se dopracovala k dnešnímu názvu Victorinox, nesla jméno Victoria – po zesnulé matce zakladatele. Dodatek „inox“ (francouzsky ocel) získala, až když začala využívat k výrobě nožů nerezovou ocel.

Zanedlouho Victorinoxu vyrostla ve Švýcarsku konkurence ve značce Wenger. Ta byla založena o pár let později, ale stejně jako Victorinox se snažila reagovat na poptávku multifunkčních nožů se šroubovákem, které vojáci potřebovali k sestrojení tehdejších pušek.

Byla by ale škoda, kdyby výbava švýcarských nožů zůstala jen u šroubováku. Naštěstí některé současné modely nabízí už celé desítky nástrojů včetně nůžek, vývrtky, pinzety, otvíráku na konzervy, pilky nebo pilníčku.

Nože Wenger a Victorinox si rychle oblíbili jak pracovníci záchranných a ozbrojených složek, tak veřejnost. Nejeden lékař či hasič ho využil k záchraně života, nejeden pohotový řidič s ním přeřezal bezpečnostní pásy při nehodě a nejednomu dobrodruhovi švýcarský nůž dobře posloužil uprostřed pustiny. Možná také proto dnes Victorinox i Wenger platí za synonyma pro odolnou švýcarskou ocel, která vás zachrání ze sebevětších nesnází.

Švýcarská kvalita v dalším produktu

victorinox-airboss-mechanical-chronograph-241597

Victorinox Airboss Mechanical Chronograph-241597

Ani Victorinox, ani Wenger ale nevyrábí jen nože. Wenger se v roce 1988 pustil do výroby hodinek a Victorinox ho v roce 2001 následoval. Victorinox pod svou značkou dále prodává kuchyňské nože, zavadla či parfémy. Wenger se zase více specializuje na outdoorové vybavení.

Přestože Victorinox v roce 2005 koupil značku Wenger, výroba pokračuje dál. Jen už neseženete nože značky Wenger. Nesou totiž název Victorinox Delémont, podle sídla Wengeru ve švýcarském Delémontu.

Hodinky z proslulé švýcarské oceli ale obě značky prodávají pod svým názvem. Jak Wenger, tak Victorinox kladou (stejně jako u nožů) důraz na vysokou odolnost a funkčnost. Hodinky obou značek se mohou pochlubit pouzdry z odolné oceli, vodotěsností či kvalitní luminiscencí.

wenger-commando-chrono-01-1243-101

Wenger Commando Chrono 01.1243.101

Jelikož jde dnes ale už o jednu firmu, nesnaží se vzájemně si konkurovat, ale naopak rozdělit si trh. Wenger tedy vyrábí hodinky nižší až střední třídy a Victorinoxu přenechává prostor v sortimentu vyšší třídy. Díky tomu se také můžeme u Victorinoxu těšit z automatických hodinek letecké řady Victorinox AirBoss nebo automaticky poháněných klasických modelů Victorinox Officer´s.

Vaše zkušenosti

Jaké jsou vaše zkušenosti s výrobky z proslulé švýcarské oceli? Patříte k hrdým majitelům švýcarských nožů či hodinek?

Témata

, , , , , ,


Napište komentář