Victorinox Alpnach – spolehlivost a odolnost za každé situace

27. Čvn 2016 | Článek přečten: 2 584 x

Recenze, Victorinox

Pod pojmem Victorinox si každý představí kvalitně zpracované multifunkční nože z prvotřídní oceli švýcarské výroby. Kvalitu značky dokládá i fakt, že nože jsou nedílnou součástí výstroje vojáků z různých zemí světa. Ale jak je to s hodinkami? Dokáže firma kvalitu svých nožů přenést i do hodinářského průmyslu?

Pojďme se podívat na designově velmi zajímavé hodinky s označením Victorinox Alpnach pojmenované podle vojenské letecké základny ve Švýcarsku. Samotný vzhled hodinek by měl být inspirován armádním vrtulníkem Cougar AS 532. Sekundová mimostředná ručička ve tvaru čtyřlisté vrtule nám evokuje pohyb rotoru letícího bitevního stroje. Časomíru můžeme zařadit do kategorie leteckých hodinek.
Vrtulník Cougar Parsys Victorinox Alpnach 241195

Victorinox Alpnach 241195

kalibr: Valjoux 7750, 25 kamenů

strojek: mechanický s automatickým nátahem

sklíčko: safírové s antireflexní úpravou

pouzdro: ocel 316L

rezerva nátahu: 46 hodin

frekvence: 28000 polokmitů/h

voděodolonost: 100 metrů

Pro výrobu pouzdra byla použita kvalitní leštěná švýcarská ocel s označením 316L, která je nerezová a antialergická. V tomto ocelovém pouzdře tiká osvědčený kalibr Valjoux 7750 s rezervou nátahu 46 hodin, používaný mnoha proslulými hodinářskými značkami v nespočetných úpravách. Jeho komplikacemi jsou chronograf, ukazatel dne v týdnu a měsíci. V této verzi hodinek pouze s ukazatelem dne v měsíci v průhledovém okýnku, netradičně umístěný na pozici čísla 6, aby tak dal vyniknout znaku helvétského kříže, symbolem značky Victorinox, který zdobí ciferník na pozici čísla 3. Samotný vrstvený ciferník je černé barvy, zvýrazňuje tak leštěné arabské číslice, leštěnou minutovou a hodinovou ručičku s luminiscenčním nátěrem a bílé ručičky chronografu. Na okraji je natištěna, možná pro někoho zbytečná, tachymetrická stupnice. Ale s její pomocí lze snadno odečíst, za jak dlouho se překoná jeden kilometr, předem určené rychlosti. Sklíčko hodinek je safírové, lehce sférické, opatřené antireflexní vrstvou. Zadním víčkem lze pozorovat srdce a pohyb fascinujícího automatického strojku, gravírovaný opět helvétským křížem na závaží rotoru samonátahu.

Trochu ke škodě je na zadním víku použito minerální sklíčko, které lze poměrně snadno poškrábat. Hodinky jsou opatřeny jednostranně otočnou lunetou s odpočítávací stupnicí, což je u hodinek s chronografem trochu neobvyklé, ale na druhou stranu nám to dává možnost měření dalšího časového úseku, nezávisle na spuštěném chronografu. Tlačítka chronografu, korunka a luneta je opatřena PVD úpravou, která kontrastuje s leštěným ocelovým pouzdrem a v kombinaci s černým ciferníkem, přidává na kráse celkového vzhledu hodinek. Hodinky jsou dodávány s koženým řemínkem, prošitý kontrastně bílou nití s ocelovou překlápěcí sponou, zdobenou znakem Švýcarských vzdušných sil, která je ideální pro rychlé nasazení a sundání ze zápěstí. Na zadní straně je označení voděodolnosti do 100 metrů, takže není třeba se obávat plavání ani skákání do bazénu, protože by reálně měly vydržet ponoření až do 8 metrů. Ačkoliv se může zdát, že svým vzhledem patří spíš do kategorie společenských, až lehce sportovních hodinek, jejich robustní stavba a provedení je předurčuje i k použití v extrémních podmínkách.

A jaká je moje osobní zkušenost s hodinkami po čtyřech letech nošení?

Samotný výběr hodinek není jednoduchou záležitostí. Hodinky by měly vyjadřovat Vaši osobnost, budou Vás provázet na každém kroku, při každé příležitosti, náročné situaci. Vzhledem k mému povolání profesionálního hasiče jsem hledal hodinky, které by nejen dobře vypadaly, ale aby byly nadprůměrně odolné. Hledání zabralo asi půl roku, protože cenová záležitost švýcarských mechanických hodinek inklinuje k tomu, že si nebudete kupovat za rok nebo dva nové. Proto byl nutný pečlivý výběr. Proč v dnešní době digitalizace mechanické hodinky? Mechanický pohyb vyzařuje určitou prestiž a spolehlivost za téměř všech okolností. Ne nadarmo jsou mechanické hodinky nošeny u těch nejrizikovějších povolání, od kosmonautů, přes ozbrojené složky, až po potápěče. Navíc, není na hodinkách nic hezčího, než sledovat plynulý pohyb sekundové ručičky, opisující nekonečný kruh času.

Po mnoha strávených hodinách na internetových diskuzích a obchodech mi vyšla následující základní kritéria, pro každodenní nošení jak doma tak v práci. Safírové sklo je podmínkou, při mnoha příležitostech se mi povedlo s hodinkami doslova třísknout o všechny možné povrchy. Sklíčko je bez škrábance, bohužel o ocelové lunetě se to už říct nedá. Čísla na lunetě jsou zřejmě jen barveny, protože u některých čísel se barva oprýskala,vložku lunety lze považovat za nejslabší článek odolnosti hodinek, i když jde jen pouze o estetickou vadu na kráse. Dalším kritériem může být ocelové pouzdro, nejlépe bez PVD úpravy, protože i když je PVD úprava nejkvalitnější černění oceli vůbec, hlubší škrábanec je na hodinkách jako pěst na oko. Nejlépe to je vidět na PVD úpravě otočné lunety, která získala pěknou patinu na okrajích lunety, stejně tak jako korunka. Dále pak minimální voděodolnost 10 barů je nutností. Při mém zaměstnání jsou hodinky často vystaveny působení účinkům vody.
Victorinox Alpnach 3Původně jsem hledal voděodolnost alespoň 20 barů, ale za čtyři roky nošení jsem zjistil, že 10 barů je dostačující i pro časté navštěvování bazénu, za tu dobu se vlhkost do hodinek nedostala. Avšak pravidelný test voděodolnosti by měl být samozřejmostí. Kožený řemínek s překlápěcí sponou jsem nahradil pryžovým páskem s klasickou bezpečnější přezkou, párkrát se mi totiž stalo,že při větším nárazu se spona uvolnila a hodinky se smekly téměř z ruky. Navíc kožený řemen není vhodný pro častý kontakt s vodou. Kovový tah jsem volit nechtěl, vzhledem k už tak vyšší celkové váze hodinek,která je asi 130 gramů a na zápěstí jde znát. Během každodenního nošení jsem zjistil jiný problém. Luminiscenční osvětlení ručiček je nedostatečné. Jelikož se často stává, že pracuji i dlouho v nočních hodinách, po necelé hodině je tenký luminiscenční nátěr nečitelný. Po dlouhém váhání jsem nakonec problém vyřešil osobním zásahem do hodinek, osazením tritiových trubiček na minutovou a hodinovou ručičku.

Postup není nijak obzvlášť složitý, oslovil jsem firmu prodávající švýcarské hodinky s touto technologií osvětlení a požádal o zaslání náhradních ručiček s trubičkami na tento typ strojku. Po několika měsících čekání, ručičky dorazily poštou. Ovšem problém byl v tom, že byly o něco kratší, než bylo potřebné, protože patřily k jiné velikosti ciferníku. S trochou štěstí jsem přišel na to, že samotné trubičky, které jsem sejmul pomocí odlakovače, téměř přesně zapadají do výřezu ručiček hodinek Victorinox. Jen bylo zapotřebí o vlas zvětšit šířku výřezu pilováním, nějakým ostrým tvrdým předmětem, jako je například špičatá pinzeta. Pak už jen stačilo přilepit trubičky kvalitním optickým sekundovým lepidlem a celkově pro jistotu přelakovat čirým autolakem. Výsledek předčil očekávání a čas lze nyní odečíst za jakýchkoliv světelných podmínek. Permanentní svítivost tritia by neměla klesnout minimálně po dobu 25 let. Co se týče přesnosti, jemnou regulací strojku, se mi podařilo chod vyladit na úctyhodných -3 sekund za 24 hodin po dobu několika měsíců. Ovšem v závislosti na okolní teplotě, díky střídání ročního období, se chod strojku konstantně buď zrychluje nebo zpomaluje. Pořád je to ale přijatelná daň za odpadnutí nutnosti měnit baterie.

Závěrem můžeme říci, že hodinky Victorinox Alpnach jsou opravdu nadprůměrně odolné a spolehlivé. Po celou dobu nošení, nevznikl s hodinkami žádný problém funkčnosti. Potvrzují tak kvalitativní zpracování výrobků firmy, která si na kvalitě postavila své jméno. Kromě několika škrábanců na oceli pouzdra a lunety nejsou žádné známky závady. Ovšem pokud nejsme jen sběrateli a hodinky neleží někde ve vitrínce nebo skříňce, škrábancům se nevyhneme. Hodinky žijou a stárnou s námi v symbióze na každém kroku. Firma Victorinox by mohla směle konkurovat několikanásobně dražším hodinkám stejné kategorie jiných značek a slušela by jim i třeba filmová role na ruce agenta 007.
Victorinox Alpnach 4 Videorecenze hodinek Victorinox Alpnach 241195

Autor recenze: Lukáš Smetana

Témata

, , ,


Napište komentář