Christopher Ward a jeho zvonkohra v podání limitky C1 Bel Canto

14. Čvc 2023 | Článek přečten: 947 x

Christopher Ward, Co se nosí, Recenze, Značky hodinek

Anglická značka Christopher Ward proslula mnoha modely s haute horologickými komplikacemi, a pokud pomineme ty designové, okem viditelné, v jedné ze svých kolekcí využila i poměrně vzácné akustické komplikace. A tak světlo světa spatřila jedinečná kolekce C1 Bel Canto, kterou společně teď prozkoumáme. Doporučujeme přečíst článek až do konce, kde najdete i video, které vám hodinky ukáže pěkně v akci, za doprovodu zvonkohry.

C1 Bel Canto je celosvětovým fenoménem

Pokud jste už někdy o tvorbě značky Christopher Ward slyšeli, pak moc dobře víte, že je to brand, který pracuje s moderními technologiemi a vůbec, nebojí se pustit se do méně prozkoumaných vod, přivádět na trh výjimečné modely s kreativní duší. Zářným důkazem je ostatně i limitovaná kolekce C1 Bel Canto, která je pojmenovaná po lyrické části opery. A jak už název napovídá, její zajímavost tkví právě v akustice. Zvonící hodinky ovšem neodbíjí čas na vyžádání, ani vám nedovolí nastavit čas jako u budíku. Místo toho prostě zvoní hodinu, co hodinu, což globálně vzato úplně není nejužitečnější komplikace. Ovšem právě tahle neobvyklá funkce, která vznikla díky trendu upcyklace, z nich dělá vskutku fascinující hodinky, které se bez váhání staly fenoménem po celém světě.

Vyprodané během několika málo hodin

Kolekce C1 Bel Canto opatřená hodinovým zvoněním byla v den uvedení na trh k dispozici ve dvou barvách – Azzuro Blue a Verde Green, které byly vyrobené v malém počtu o 300 kusech pro celý svět. Limitka už pár hodin po uvedení na trh byla vyprodána. Bylo to ovšem něco, co se dalo očekávat. Kolekce Christopher Ward šly vždy na dračku, a to nejen proto, že díky své filozofii tvoří kreativní kolekce, ale také dává svým modelům přidanou hodnotu. Ostatně hodí se říct, že značka stála za výrobou in-house strojků Calibre SH21, ale vyráběla také legendární kalibry JJ (pojmenované po jejich prvním mistru hodináři Johannesi Jahnkem) – jedinečné moduly, které jsou nástavbou strojků ETA a Sellita. Zpátky ale přímo k C1 Bel Canto, o kterém je tu řeč.

FS01 – nové zvonění s romantickou atmosférou

Výroba kolekce C1 Bel Canto prošla poměrně klikatým tříletým vývojem, kdy se centrem zájmu stalo zvonění, což je mimo jiné funkce, které se chopilo jen málo značek. V současném modelu tedy zaslechnete zbrusu nové zvonění FS01 pojmenované po současném technickém řediteli Franku Stelzerovi, které je romantickou komplikací Sonnerie au Passage. „Bel Canto je extrapolací konceptu C60, v rámci něhož přinášíme ty nejlepší ručně vyrobené komponenty a děláme je dostupnými,“ říká Jörg Bader Junior, vedoucí produktu v ateliéru CW Biel. „Ale pokud jde o technologickou výzvu, zavedlo nás to na neprobádané území. Na všechno jsme museli přijít sami.“ U každého kalibru JJ bylo snahou vytvořit nejen komplikaci, ale udělat to především zcela novým a účinným způsobem. Před deseti lety byl JJ01 navržen tak, aby nabízel co nejpřesnější funkci jumping hour (to je ukazatel hodin v samostatném okně, který po uplynutí 60 minut přeskočí přesně v celou hodinu), což Johannes zvládl využitím technického řešení. Tento úspěch se stal jedním z výchozích bodů pro FS01. Nutno však podotknout, že pokud si občas budete chtít dopřát oddych od malebných tónů, oceníte funkci zapnutí a vypnutí pomocí tlačítka po dobu 4 hodin.

Bell Hora jako hlavní inspirace pro nový začátek

Je málo rozšířené, že Christopher Ward vytváří strojky pro Meistersinger, německého specialistu na jednoručičkové hodinky. Před několika lety pro ně Frank vyrobil nový model zvaný Bell Hora, Sonnerie au Passage. Bylo by ale možné udělat něco podobného pro Christophera Warda? „The Bell Hora byl odrazový můstek,“ říká CEO a spoluzakladatel Mike France. „Ale s Bel Canto jsme chtěli přenést mechanismus úderu na číselníkovou stranu, aby byly nositelům vždy na odiv. Otázka zněla: mohli bychom udělat zvonící hodinky, které vypadají a zároveň znějí krásně?

„Nalezení způsobu, jak rozdělit komponenty, tak, aby byly optimálně vyvážené, trvalo roky,“ říká návrhář hodinek CW Will Brackfield. „Pokaždé, když jsme přesunuli jednu komponentu, mělo to dominový efekt na ty ostatní. Na přední straně tedy není číselník, ale modrá podkladová deska s efektem slunečního brusu, na níž jsme museli umístit řadu komponentů, takže jsme museli najít způsob, jak za ní skrýt i drobné součástky.“

Frank začal s automatickým základním strojkem Sellita SW200-1 spárovaným s JJ01, který se postupně přes hodinu nabíjí, aby následně provedl jediný pohyb. Jeho úpravy by však nakonec zahrnovaly vytvoření 50 nových komponent. A protože datum prodeje bylo oficiálně stanoveno na podzim 2022, jednalo se o závod s časem.

„Jednou z velkých výzev bylo najít správnou rovnováhu mezi tónem a hlasitostí,“ říká vedoucí produktového designu CW Adrian Buchmann. „Brzy jsme zjistili, že pouzdro musí být vyrobeno z titanu třídy 5, materiálu, který jsme nikdy předtím nepoužili, se spoustou prázdného prostoru a rezonančních bodů. Je to kov s velkou hustotou – a vytváří jakousi zvukovou klec s nejlepšími možnými vibracemi.“

Takže, jak přesně ten zvuk má znít? „Elegantně,“ říká Mike. „Luxusně,“ říká Will. „Dlouhá, vysoká nota,“ říká Adrian. Nikdo to nedokáže přesně definovat – je to spíš xylofon, nebo hotelový zvonek? – ale všichni se shodují, aby to bylo akusticky příjemné. Technicky se ukazuje, že je to D, také známé jako Re („kapka zlatého slunce“) na pevném systému do solfège, známém z The Sound Of Music.

„Jedna věc, kterou všichni komentují, je můstek s tvarem, který připomíná opeřence,“ říká Mike. „Červený „zobák“ je ve skutečnosti mechanismus zapínání a vypínání, ovládaný tlačítkem na pozici 4 hodiny a jeho pohybem ukazuje, zda je zvonění zapnuté nebo vypnuté, zatímco kladívko je jeho ocasem. Bel Canto znamená ‚krásný zpěv‘, takže se tam odehrává rozmarný humor, který je typický pro značku Christopher Ward.“

Zaměřeno na detaily

Stejně ambiciózní jsou i další detaily. Ciferník je zajímavě vrstvený, přičemž vrstvení probíhá od modré podkladové desky přes můstky až po subciferník, který ukazuje čas, zatímco 41mm pouzdro Light-catcher™ dostalo jemné sportovní úpravy.

Protože by to značka Christopher Ward nezvládla zcela sama, C1 Bel Canto je také poctou mnoha skvělým dodavatelům a partnerům, tedy všem dalším známým specialistům na jednotlivé komponenty. Snad nejznámější je Armin Strom, výrobce špičkových hodinek, ale zásadní byly také Chronode (můstky, kladívko a gong) a Viquo Deco (nezbytná speciální kolečka).

Je něco, co by se dalo vylepšit?

Každá kolekce má své výhody i nevýhody, což se také týká modelu C1 Bel Canto. Ačkoli hodinky jsou primárně zajímavé svou akustickou komplikací, samotný dvanáctihodinový číselník dostal jen drobný prostor. Tím, že je subciferník zabarvený tón v tónu, čtení údajů nemusí být vždy úplně příjemné. Uspořádání a vzhledu ale samozřejmě nejde nic jiného vytknout. Menší nevýhodu někdo může spatřit v pouzdře vyrobeném z titanu, jehož použití je z hlediska akustiky opodstatněné, zároveň je zřejmé, že potěší lehkostí. Padly ale zmínky o tom, že vzhled hodinek tím pádem působí až příliš lehce, jako hračka. Ocel by jim slušela víc, ačkoli technicky by nemusely fungovat tak dobře. Poslední je fakt, že při výrobě se značka Christopher Ward snažila snížit náklady tím způsobem, že použila 38hodinovou rezervu chodu. Zvonění ovšem spotřebovává spoustu energie, proto pro takto výstavní kousek by bylo skvělé, kdyby rezerva byla o něco vyšší. 

Pár parametrů závěrem

  • Model: Christopher Ward C1 Bel Canto
  • Pouzdro/číselník: průměr 41 mm x tloušťka 13 mm, titanové pouzdro, modře pokovený rhodiový číselník
  • Odolnost proti vodě: 30 m (3 bar)
  • Strojek: Sellita kalibr SW200-1 s modulem FS01, automatický
  • Frekvence: 28 800 vph (4 Hz)
  • Rezerva chodu: 38 h
  • Funkce: Hodiny, minuty, modul zvonění
  • Řemen: Modrý nebo velbloudí italský kožený řemínek nebo titanový náramek
  • Dostupnost: limitka v počtu 300 kusů

Malá vsuvka závěrem, pokud se vám limitku přeci jen nepodařilo ukořistit. Značka totiž v návaznosti na velký úspěch přišla na trh i s běžnou kolekcí, kterou najdete pěkně tady.

Témata

, , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář