Squale Master – Žralok Ve Velkém Stylu

23. Bře 2024 | Článek přečten: 513 x

Novinky, Squale, Výrobci hodinek, Značky hodinek

V roce 1959 představila švýcarská rodinná značka Squale, master kolekci. Cílem bylo uvést na trh hodinky, které by odolaly tlaku až 100 ATM. Ambice to nebyly vůbec přehnané a firma si získala rychle zakázky i mimo svou fabriku, a dodávala svá pouzdra pro takové velikány jako Blancpain, Doxa, Heuer či Auricoste. To je jen střípek značek, které využívaly služby Squale a logo žraloka v 60. a 70. letech zdobilo zápěstí nejednoho potápěče.

Tento rok je tomu již 65 let a jak se sluší, firma si tuto událost připomene novým kouskem v portfoliu. Tentokrát přichází na řadu titanové zpracování třídy 5 (vůbec poprvé ve stáji Squale) a vodotěsnost je posunuta až na hranici 120 ATM, čemuž pomáhá heliový ventil a safírové sklo tlusté 4mm!

Respekt k historii bude zachován hlavně designem. Aby luminiscence připomínala původní modely, které obsahovaly dnes již zakázané tritium, je zde použit odstín Old radium, který dodává vintage charakter. Nátěr bude použit na ručkách, indexech a na značeních keramické lunety, a u Squale lze očekávat svítivost více než skvělou.

Speciální péči dostal i ciferník, který bude vytvořen sandwichovou metodou ze tří vrstev. První vrstva je tvořena z luminiscenčního kotouče, na který je položen perforovaný číselník, díky čemuž bude zvýšena luminiscence, kterou uvidíme přes výřezy indexů. Ohraničení indexů zajistí kartáčovaný kov, který souzní se zbytkem designu.

Typické žraločí pouzdro přináší zavedené pořádky, v průměru 42 mm, na délku 49 mm, rozteč nožek 20 mm a do výšin se číslo vyšplhalo k 16,15 mm. Kompletní kartáčované zpracování v již zmíněném titanu třídy 5. Jedná se tedy o čistokrevný potápkový tool, který však díky konstrukci pouzdra pořád nabízí pohodlné nošení, čemuž dopomůže ještě nízká hmotnost titanu.

Žraloka bude pohánět Elaboré Sellita SW 200-1, pracujicí na frekvenci 28 800 polokmitů (4 HZ), 26 kamenných uložení a rezervou chodu 38 hodin. Prestože se nejedná o nic světoborného, svou práci tento osvědčený strojek zastane jistě na jedničku.

Náramek je zde nezvykle vyveden v motýlkovém stylu (inspirován modelem z 60. let), samozřejmě v titanu a díky své konstrukci by měl být dobře nositelný a snadno rozebíratelný pro úpravu na zápěstí. Logo Von Büren je vygravírované z obou stran u spony. Master Titanium 120 ATM však bude dodáván ještě s tropic řemenem, takže pokud by někomu motýlek nesedl, řešení je nasnadě. Cenovka je stanovena na 2 080 CHF (zhruba 53 000 Kč), což není úplně málo, na druhou stranu adekvátní, pokud vezmeme v úvahu zpracování, exluzivitu a to, že se stále jedná o malou rodinou firmu s Bürenovým odkazem.

Autor: Patrik Zdvíhal

TémataNapište komentář