Schaumburg Watch SteamPunk 1 – unikátní, ručně vyráběné hodinky

21. Říj 2022 | Článek přečten: 794 x

Historie hodinek, Pánské hodinky, Recenze

Okres Schaumburg se nachází v Dolním Sasku. Malé německé městečko Rinteln je domovem firmy, která si pro své unikátní pojetí ručně vyráběných hodinek dokázala získat sympatie a uznání. Přestože vznik společnosti Schaumburg Watch se datuje teprve od roku 1998, tak za tuto relativně krátkou dobu se dokázala vyprofilovat ve značku, které nechybí vlastní identita a schopnost vyhovět individuálním požadavkům zákazníků.

Pod rukama hodinářů tak sice vznikají hodinky v malých objemech (celosvětová roční produkce je jen 1 500 ks mechanických hodinek s ručním i automatickým nátahem), zato však s příběhem, na kterém se podílejí právě fanoušci této značky.

Kousek” České republiky

Za vznikem a tvorbou těchto jedinečných hodinek stojí dva majitelé. Frank Dilbakowski, který je zároveň hlavním designérem značky a Princ York zu Schaumburg-Lippe*, který má předky z České republiky.

*Jeden z posledních šlechticů v Německu, jehož zámek se nachází jen několik kilometrů od ateliéru Schaumburg Watch.

Naše fotka hodinek SteamPunk1.

Umění odlišit se

Mnoho zákazníků se orientuje na snadno rozpoznatelné či věhlasné značky hodinek. Existuje však velká skupina lidí toužící po pravém opaku. Oslovuje je limitovaná produkce, netradiční design a použité materiály. V Schaumburg Watch totiž netradiční materiály používají takřka na denní bázi.

Srdcem hodinek je kalibr SW.07.1, jehož základem je manufakturně upravená Unitas 6498. kalibr, je ručně patinovaný a termicky kolorovaný. Schaumburger 3/4 můstek.

Hand Made

Právě pro zákazníky, kteří se chtějí svými hodinkami dokonale odlišit, vytvořila fabrika z Rintelnu kolekci Hand Made, jenž se zaměřuje na ruční zpracování číselníků (patinování, termická úprava, rytí) a pouzder (úprava ohněm).

Hodinky o průměru 42 mm mají 50 M vodotěsnost, 46 hodinovou rezervu chodu a safírové sklíčko. To kryje jak číselník, tak transparentní dýnko hodinek. Řemínek hodinek je pak ručně šitý a patinovaný přímo ve fabrice Schaumburg Watch.

SteamPunk 1

Tyto hodinky bychom směle mohli označit za oslavu „steampunkové kultury” jako takové. Tedy doby bez jakékoli elektroniky a společnosti, která hledá nové technologie, avšak její chod je primárně založen na páře, jakožto hlavním zdroji. Motiv Steampunku (podžánr sci-fi či fantasy), který vznikl v 80. letech 20. století, se promítá do všech oblastí naši popkultury a zejména pak na hodinkách SteamPunk 1 se onen styl stává vizuálně atraktivním.

Hodináři v Schaumburg Watch učí sestavovat hodinky také širokou veřejnost.

Každé hodinky jsou originálem

Každý model SteamPunk 1 získává svou jedinečnou patinu ručním zpracováním, převážně tepelným. Na světě neexistuje byť jen jedna jediná dvojice stejných hodinek. Při výrobě není použita barva ani lak. Ocelové pouzdro o průměru 42 mm zpracované ohněm (číselník a hodinový strojek jsou dekorovány právě za pomoci zahřívání a patinování) má tendenci postupem času jemně měnit svůj barevný odstín. Každé hodinky tak dostávají svůj vlastní charakter, i přestože design a rozměry jsou pokaždé totožné.

Detail číselníku SteamPunk 1.

Zajímavosti

Od roku 2007 se v prostorách společnosti pořádají semináře, v rámci kterých se můžete naučit sestavit mechanické hodinky. Nezáleží na tom, zda jste vyučený hodinář nebo ne, po jeho zdárném dokončení budete umět dát dohromady strojek hodinek, dále pak nastavit a seřídit model s ručním či automatickým nátahem, chronografem nebo dokonce s tourbillonem. Je pak veřejným tajemstvím, že tyto semináře navštěvují taktéž hodináři z prestižních světových společností.

Detail číselníku SteamPunk 1.

Popularitu a kvalitu jednotlivých modelů dokazují také prestižní hodinářská ocenění získaná na základě hlasovaní veřejnosti: 

  • Watch of the Year 2015 by SEW Brno: 1. místo – Schaumburg Watch MooN Galaxy 
  • Watch of the Year 2016 by SEW Brno: 2. místo – Schaumburg Watch Urbanic Double MooN 
  • Watch of the MunichTime 2016: 3. místo – Schaumburg Watch MooN Meteorite

Text: Jiří Marek, Foto: Schaumburg Watch, TempusX, Łysień Mariusz

Témata

, , , , , , , , , , ,


Napište komentář