Citizen Promaster Marine Automatic Diver’s Super Titanium – potápky s příběhem

14. Říj 2022 | Článek přečten: 1 013 x

Novinky, Pánské hodinky, Recenze

Letmý pohled zkušeného oka na nové Citizen Promaster a pamětníkům možná vytane na mysl model Challenge Diver z roku 1977. V hodinařině náhody neexistují, proto i zde má vše svůj důvod. Nové potápky od Citizenu jsou toho jasným příkladem. 

Roku 1983 se z Tichého oceánu až na australský břeh vyplavil právě model Challenge Diver. Přestože hodinky zřetelně zakusily všemožná úskalí oceánů, od slané vody, až po korýše, byly překvapivě stále funkční. Tento fakt jasně dokazuje, že nejen Seiko umí dělat kvalitní potápěčské hodinky.

Příběh a ještě něco navíc

Není proto divu, že se společnost Citizen rozhodla na tomto zajímavém příběhu de facto vystavět prodej nových Promaster Marine Automatic Diver’s Super Titanium (ref.: NB6021-17E). Právě ty totiž odkazují na model Challenge Diver z roku 1977 a jedná se o poctu v moderním kabátku. Na první dobrou tak zde nalezneme nápadně známé designové prvky, jako je tvar lunety, pouzdra, nebo typicky obdélníkové indexy.

Promaster Marine Automatic designově vychází z modelu Challenge Diver z roku 1977.

Někoho možná naopak může zarazit tzv. „Mercedes” ručka. Pokud budete mít tendenci pohoršovat se na kopírováním Rolexu, vězte, že Citizen s tím začal již v sedmdesátých letech. Naopak tvar pouzdra je věrný své předloze. Jinak však na hodinkách najdeme mnoho drobných rozdílů, které jsou poplatné dnešní době.

Chod hodinek zajišťuje vlastní firemní automatický kalibr 9051. Nabídne až 42 hodinovou rezervu s přesností +10/-20 sekund za den.

Moderní pojetí

Nebudete muset ani moc hledat, a všimnete si, že se zde oproti originálu zvedla vodotěsnost. Ze 150 m na 200 m. Samotné pouzdro je pak vyrobeno z materiálu zvaného Super Titan. Ten je odolný proti korozi, poškrábání a je o 40 % lehčí. Oproti své předloze se zvětšil také průměr celého pouzdra. Konkrétně jde o rozměry 41 mm × 12,1 mm.

Hodinky disponují uretanovým náramkem, 60minutovou potápěčskou stupnicí a velmi silnou luminiscencí.

Samozřejmostí je pak použití safírového sklíčka a potápěčské certifikace ISO. Hodinky jsou dále antimagnetické do 16000 A/m (cca 200 Gaussů), což několikanásobně převyšuje hodnotu 4800 A/m, která je pro vykázání antimagnetizmu zcela dostačující. Srdce hodinek je pak kalibr 9051. A to není nic jiného než Miyota, kterou společnost Citizen vlastní.  

Japonskému Citizenu se bez nadsázky povedl husarský kousek, když představil odolné hodinky se silným příběhem a slušnou výbavou. Cenovka by s přehledem mohla atakovat pětadvaceti tisícovou hranici, jenže ona je daleko daleko nižší. Hodinky pořídíte za 17900 Kč.

Text: Jiří Marek, Foto: Citizen

Témata

, , , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář