Robot Watch

8. Čvn 2024 | Článek přečten: 369 x

Robot, Výrobci hodinek, Značky hodinek

I když se to nemusí na první pohled zdát, Česko má za sebou na poli hodinařiny poměrně zajímavou historii. V minulém století se naše země dlouho řadila mezi jednu z pouhých osmi na světě, které byly schopny si vyrábět vlastní strojky. Mezi naše nejznámější výrobce náramkových hodinek dnes patří firma Elton se svými Primkami, nicméně ani zdaleka není jedinou společností, která se tomuto odvětví věnuje.

Před několika lety se na trhu objevila značka Bohematic, která začala s výrobou nikde jinde, než v centru hodinářské výroby v Novém Městě nad Metují. Dnes tato firma vystupuje pod jménem Robot a v jejím sortimentu můžeme najít hned několik kolekcí inspirovaných automobilismem, nebo třeba českým grafickým designem. Na rovinu je potřeba říci, že v současnosti je společnost se svými produkty asi spíše záležitostí pro dlouholeté nadšence a sběratele, nicméně i širší veřejnost si může přijít na své.

Historie

Než se podíváme na konkrétní hodinky, určitě stojí za to připomenout kdo vlastně za vznikem celé firmy stojí. Zakladateli jsou podnikatel Josef Zajíček a designéři Jan Němeček a Michal Froněk, kteří stojí za vznikem studia Olgoj Chorchoj. Firma na trhu nepůsobí dlouho, naopak se jedná o jednoho z nejmladších hráčů. První modely bylo možné zakoupit teprve několik let zpátky, nicméně do dnešního dne se nabídka postupně rozrostla a na výběr je vedle limitovaných edicí celkem šest základních kolekcí. Výroba a kompletace hodinek probíhá částečně ve Švýcarsku, ale také v Novém Městě nad Metují. V útrobách hodinek můžeme najít převážně švýcarské kalibry od Firmy La Joux-Perret a donedávna byla používána také Eterna.

Standardní edice

V úvodu již zaznělo, že hlavní inspirací pro design některých modelů byl automobilový průmysl. Kupříkladu hodinky Aerodynamic přímo odkazují na legendární Tatru T 77, což byl první sériově vyráběný vůz s aerodynamickou karoserií. Tento model může kromě svého neotřelého designu zaujmout i osmidenní rezervou chodu anebo pouzdrem z tryskaného titanu. Velikost pouzdra je 39,5 milimetrů, takže se jedná o univerzální hodinky, které padnou na ruku většině lidí. Zajímavou výhodou, kterou značka nabízí v podstatě u všech svých produktů, je i možnost poměrně rozsáhlé individualizace. Samozřejmě je ale potřeba zmínit, že tohle vše s sebou nese i vyšší cenovku – konkrétně u modelu Aerodynamic je to v základu 178 000 Kč. Nejedná se tím pádem o hodinky pro masy, ale opravdu spíše o záležitost pro specifickou klientelu.

V nižším cenovém segmentu pak můžeme najít další modely jako třeba minimalistický Aplos anebo hodinky řady Graphic Sutnar. Druhé zmíněné odkazují na velmi významného avantgardního návrháře původem z Plzně – Ladislava Sutnara. Ten byl hlavním představitelem meziválečné moderny, a kromě našeho území se proslavil především v USA. Modely z této řady se snaží jeho odkaz promítnout jak do číselníku, tak třeba na tvaru ruček nebo korunky. Stejně jako u ostatních i zde je možné si hodinky upravit dle svých představ a podle dostupných informací je to i volba velké části zákazníků.

Limitované edice

Celková roční výroba firmy se pohybuje pouze v několika stovkách kusů, takže i o „standardních“ modelech se dá ve své podstatě říci, že jsou poměrně raritní. Vedle těchto produktů ale společnost nezřídka přichází s různými limitovanými edicemi, například ve spolupráci se známým formulovým závodníkem Emersonem Fittipaldim nebo luxusním karlovarským Grandhotelem Pupp. V zásadě se jedná o hodinky, které jsou v základu tvořeny komponenty ze standardních edicí, s tím že je na nich provedena celá řada tematických úprav. U výše zmíněné limitky Minor Emerson Fittipaldi si můžeme všimnout především černozlatého provedení, jež odkazuje na barvy vítězného vozu Lotus z roku 1972 nebo také iniciály na vteřinové ručičce a vlastnoruční podpis na levé straně číselníku. Počet kusů v každé limitované edici se liší a značka už má za sebou i výrobu několika unikátních kousků.

Závěr

Rozhodně je pěkné vidět, že hodinářský průmysl na našem území nezaniká, ale naopak zde přibývají další a další firmy a nezávislí hodináři. Robot určitě patří mezi jednu z nejnovějších tváří v tomto malém českém rybníčku a má před sebou ještě dlouhou cestu, než se dostane do širšího povědomí veřejnosti. V každém případě se ale může jednat o zajímavou možnost pro takové klienty, kteří zvažují něco neotřelého a třeba by si rádi své hodinky upravili nad rámec běžných možností. Se svými cenami čelí firma poměrně tvrdé konkurenci ze strany vyhlášených švýcarských jmen, nicméně ani to snad zakladatele neodradí a v budoucnu třeba uvidíme ještě další zajímavé počiny z jejich dílny.

Autor: Samuel Švinger

Témata



Napište komentář