Reedice Longines Ultra-Chron Dive

15. Čvc 2022 | Článek přečten: 663 x

Longines, Novinky, Pánské hodinky, Značky hodinek

Díky šroubovací korunce se zvýšila vodotěsnost z původních 200M na 300M

Každá hodinářská značka má ve svém portfoliu hromadu vintage modelů, jimiž odkazuje na svou bohatou historii. Většinou se však jedná jen o jakýsi face lift, překlopení onoho modelu do dalšího desetiletí tak, aby co možná nejvíc vyhovoval současným trendům a přitom si zachoval „look“ své doby. Jen málokdy je však kladen větší důraz na technologii, jako například u nového modelu Longines Ultra-Chron Dive, který vám představím v článku.

První model Ultra-Chron byl vytvořen roku 1966, tedy pár let před tzv. Quartzovou krizí. Dva roky od jeho uvedení se společnost Longines rozhodla nadmíru přesný kalibr 431 osadit do sportovního pouzdra. Tímto krokem vznikly vůbec první vysokofrekvenční potápěčské hodinky na světě

Reedice Ultra-Chronu je takřka dokonalým oživení původního modelu z r. 1968

5Hz Hi-Beat strojek

Strojek většiny dnešních mechanických hodinek pracuje na frekvenci 4Hz. Pokud tedy hodinky přiložíte k uchu, uslyšíte je tikat osmkrát za sekundu, nebo-li 28 800 bph. U 5 Hz frekvence vteřinová ručička bije rychlostí desetkrát za sekundu, 36 000 bph (Hi-Beat).

A k čemu je to vlastně dobré? Takovéto hodinky jsou mnohem přesnější a tento rok nám to Longines svou zdařilou reedicí opět připomíná.

Certifikace TIMELAB

Staronový model Ultra-Chron (Ref: L2.836.4.52.8) s rezervou chodu 52 hodin o průměru 43mm je poháněn novým automatickým manufakturním (s minimálním přispěním ETA) strojkem L836.6. A právě u něj je třeba se na chvíli zastavit. Společnost Longines spolupracovala s nezávislou zkušební laboratoří TIMELAB se sídlem v Ženevě. Ta vydává certifikaci pro celé hodinky a nikoliv „jen“ pro strojky, jak tomu je u známější certifikace COSC. 

Vložka jednosměrně otočné lunety není z materiálů jako keramika, či hliník, ale ze safíru

Jak vznikne Ultra-Chronometer?

Po sérii náročných testů, jež musí splňovat přísná kritéria přesnosti (norma ISO 3159:2009), kdy se testují celé hodinky po dobu 15 dnů při třech různých teplotách (8°C, 23°C a 38°C), smějí být dané hodinky certifikovány a označovány jako „Ultra-Chronometer“. Výsledkem je pak maximální denní odchylka +6/-4s. Většinou však hodinky vykazují mnohem lepší hodnoty. 

Hodinky jsou k dispozici v několika verzích

Najdou se i nevýhody – Longines je kompenzuje 

Daní za vyšší přesnost a rychlejší tikot je větší tření a tedy opotřebování strojku, také se musíte smířit s menší rezervou chodu. Tato úskalí se Longines snaží kompenzovat silikonovým vláskem setrvačky, který má bezpočet výhod. Tou hlavní je odolnost vůči magnetickým polím, jež také nepříznivě ovlivňují přesnost hodinek.

Švýcarská fabrika ze Saint-Imier se svým znovuobjeveným modelem Ultra-Chron Diver, jehož cenovku dokázala stlačit pod sto tisíc korun, opravdu trefila do černého. Ostatně jako už poněkolikáté v tomto roce.

Hlavní vlastnosti hodinek Longines Ultra-Chron ve videu

Text: Jiří Marek, Foto a video: Longines

Témata

, , , , ,


Napište komentář