Jednoručky se skákající hodinou – Meistersinger Salthora Meta X blue SAMX908

2. Pro 2021 | Článek přečten: 1 714 x

MeisterSinger, Pánské hodinky, Značky hodinek

Značka Meistersinger je charakteristická tím, že modely z její produkce používají k zobrazování času pouze jednu ručku. Jde o vyjádření filozofie, že není třeba přesně odměřovat každou sekundu, ale spíše vychutnávat kouzlo jednotlivých okamžiků. Historie značky a inspirace dávným hodinářským uměním je popsána ZDE. Jak mechanismus Jumping Hour funguje si ukážeme na sportovní edici modelů Salthora s přízviskem Meta X.

Jumping Hour, neboli skákající hodina

Jumpig hour je funkce, která zobrazuje hodiny v digitálním tvaru bez využití ručky. Tato „skákající hodina“ je zobrazována v apretuře (okénku), stejně jako například datumovka. Tzn., že v okénku jde vidět aktuální hodina (od 1 do 12) a jedenkrát za hodinu dojde ke skokové změně na aktuálně platnou hodinu.

Sympatické je jemné cvaknutí, které změnu doprovází. Zvuk není příliš hlasitý, ale v klidném prostředí dobře slyšitelný. Je to příjemné nenápadné upozornění na to, že začala další hodina.

Odečet času je tedy trochu netradiční, ale velmi přehledný: hodiny se odečtou v okénku Jumping hour (je na pozici 12 hodin) a minuty určuje klasická minutová ručka, jak jsme u analogického zobrazování času zvyklí.

Pohon s nástavbovým modulem

O chod hodinek se stará automatický strojek ETA 2824-2 nebo Sellita SW 200-1. Tyto strojky ale samozřejmě nedisponují funkcí Jumping hour. Proto byl firmou Meistersinger vyvinut nástavbový modul, který tuto komplikaci obstarává. Zajímavostí je, že za vývojem tohoto modulu stojí hodinářský mistr Johannes Jahnke, kterému bylo v době vývoje 25 let.

Průhledný číselník odhaluje mechanismus Jumping Hour

Pro ty, které by zajímalo, jak to celé vlastně funguje připravil Meistersinger model Salthora Meta X SAMX902TR (více podrobností ZDE). U tohoto modelu je použit průhledný číselník, takže jde vidět mechanismus Jumping hour. Ani zde ale Meistersinger nešel jednoduchou cestou (pouhou změnou materiálu číselníku), ale je patrné, že jde o mírně přepracovaný model – disk s hodinovými číslicemi má menší průměr. Mírnou nevýhodou tohoto skeletonu je jeho horší přehlednost.

Odkud se vzal název

Odečet času je vyřešen, nyní k názvu modelu SALTHORA META X. Zatímco HORA je klasický název pro hodinu, který se v hodinařině běžně používá, SALT je trochu překladatelský oříšek. Ten kdo se domnívá, že SALT je označení pro sůl se plete. Dle informací výrobce je SALT označení pro skokovou změnu data, salto. META znamená následovník, další v řadě. Nejde totiž o první model SALTHORA, ale o sportovní edici této modelové řady.

Na první pohled v nich identifikujete potápky

Konstrukce hodinek je robustní, jak se na potápky sluší a patří. Navíc je zde komplikace Jumping hour velmi užitečná, protože je na číselníku pouze minutová ručka, která je pro potápění důležitá. Zpracování pouzdra a jeho povrchová úprava jsou velmi promyšlené. Střídání matných a leštěných povrchů je opravdu efektní.

Zkosená otočná keramická luneta přináší několik výhod – hodinky nepůsobí tak vysokým dojmem, lépe vklouzávají pod košili a samotná luneta je čitelná i z boku. Luneta má cejchování po pěti minutách. Všechna čísla jsou opatřena luminiscenční barvou. Chod je velmi přesný s krokem ½ minuty. I na tomto dílu se projevuje německá spolehlivost, uchycení není provedeno pomocí nějakých ohnutých plíšků či lepidla, ale poctivým šroubovým spojem.

Bez vyladěného číselníku by apretura nevynikla

Při pohledu na číselník není divu, že jsou hodinky držitelem designové ceny Red dot design award. Okénko Jumping hour je nejen sladěno krásně s barvou číselníku, ale navíc i opatřeno luminiscenční barvou. Takto bývá málokdy sladěno zobrazení data i u daleko dražších hodinek.

Všechna čísla jak na lunetě, tak na číselníku i Jumping hour jsou provedena ve dvouciferném formátu, takže je vše krásně symetrické. Povedená je i ručka, jak zajímavým tvarem, tak i správnou délkou (krásně dosahuje až k minutovým indexům). Luminiscence je také velmi zdařilá, vše svítí jasně, stejnou barvou i intenzitou.

Dýnko je plné, neprůhledné, ale rozhodně není nudné. Je oživeno nejen informacemi o modelu, vodotěsnosti atd., ale zejména krásným kontrastním plastickým logem a názvem firmy.

Sklo je safírové, velmi mírně klenuté, pravděpodobně bez antireflexní vrstvy. Korunka je signovaná plastickým logem firmy.

Prozkoumejte celou řadu Salthora Meta a Salthora Meta X

Hodinky jsou velmi povedené a nabízejí jak výborné zpracování, zajímavou hodinářskou komplikaci (funkci Jumping hour), nevšední design a prestiž německého výrobce. Podrobné technické informace o modelu SAMX908 naleznete ZDE, elegantní řadu SALTHORA META naleznete ZDE a sportovní edice SALTHORA META X je ZDE.

Text a fotografie: Vít Černý (mimo foto modelu SAMX902TR, ten je od Helveti)

Témata

, , , , , , , , , ,


Napište komentář