LÜM-TEC M53 – Naleštěný drsňák

15. Úno 2021 | Článek přečten: 843 x

Pánské hodinky, Recenze, Značky hodinek

Bronzové nadšení u firmy LÜM-TEC nevyvrcholilo pouze modelem B18 a B19, ale do výroby se ještě předtím dostaly i další dva bronzové modely, které se od sebe opět liší pouze barvou číselníku (M53 – černý, M54 – čokoládově hnědý). Před časem se mi do rukou dostal bronzový model B19 (popis ZDE) a proto si nemohu v tomto textu odpustit srovnání obou modelů.

Modely LÜM-TEC nahoře zleva B19 (bronz), M53 (bronz), V1 (ocel), M8 (wolfram-karbid).

M53 je pravým opakem modelu B19, je výrazný, masivní a lesklý. Hodinky mají robustní pouzdro o průměru 44mm a výšce 14,5mm. Jeho povrch je leštěný. Na tomto typu povrchu vzniká na bronzu patina daleko rychleji než na matném povrchu. Je také pravdou, že z leštěného povrchu je možno patinu odstranit lépe než z povrchu pískovaného.

LÜM-TEC M53 (vlevo) a B19 (vpravo).

Je až k neuvěření, že pouhá změna povrchové úpravy může navodit dojem, že pro výrobu pouzdra byl použit jiný materiál (pískovaný povrch modelu B19 se zdá být více do červena). Oba modely mají pouzdro vyrobeno z kvalitního fosforového bronzu CuSn8, který odborníci znají jako slitinu C 52100.

LÜM-TEC M53 a jejich magicky černý číselník.

Co se tvaru pouzdra týká, vyšel LÜM-TEC z úspěšného modelu M8, který je vyroben z wolfram-karbidu. M53 ale není pouhou kopií tohoto pouzdra, jeho tvar se v drobných detailech odlišuje, jak je patrné na přiložených fotografiích. Při podrobnějším zkoumání můžeme zpozorovat, že M53 je mírně mohutnější a působí hrubějším, méně uhlazeným (zaobleným), dalo by se dokonce říci drsnějším dojmem.

Modely LÜM-TEC nahoře vlevo M53, dole vpravo M8.
Kontury LÜM-TEC M53 (vlevo) působí hrubějším dojmem než u modelu M8 (vpravo).

Díky safírovému sklu s oboustrannou antireflexní vrstvou je možné pohodlně odečítat čas i při letmém pohledu z boku. Rychlému určení času pomáhají také výrazně označené pětiminutové indexy a ručky. Design číselníku a ruček jako by se odvolával na vzhled starších leteckých přístrojů.

Číselník LÜM-TEC M53 je opravdu velmi přehledný.

Velká natahovací korunka, která výborně padne do ruky je ozdobena zkráceným logem firmy. Korunka je šroubovací, přičemž závit je jak na straně korunky, tak na straně pouzdra realizován v ocelové vložce, která zaručuje to, že se závit časem neopotřebuje (ocel má daleko lepší mechanické vlastnosti než bronz). Garantovanou vodotěsnost 300 metrů (990 stop) jistí také dvojice těsnících kroužků, které mají patentovaný tvar.

Velká korunka LÜM-TEC M53 je signovaná plastickým logem výrobce.

Někteří to milují, jiní to tolerují a další zase nenávidí. Řeč je o umístnění datumovky. Ten, kdo chce LÜM-TEC, musí prostě u většiny modelů počítat s datumovým okénkem na pozici 4:30. Datový věnec je černý s bílým potiskem, takže působí vcelku nenápadně a tím akceptovatelně i pro ty, kteří se jinak hodinkám s touto pozicí datumovky vyhýbají.

LÜM-TEC M53 má datumovku na pozici 4:30.

Každého milovníka mechanických hodinek jistě těší pohled na strojek skrze prosklené dýnko. O tento pohled není ochuzen ani majitel LÜM-TEC M53, díky safírovému sklu, které je vloženo v dýnku z nerezové oceli. Po obvodu dýnka jsou vygravírovány následující informace: výrobce, vodotěsnost, materiál předního skla a dýnka, typ hodinek, sériové číslo daných hodinek / celkový počet v limitované edici a materiál pouzdra.

LÜM-TEC M53 je osazen japonským automatickým kalibrem Sii NH35.

Srdcem hodinek je nový japonský automatický kalibr Sii NH35 z dílen společnosti Seiko, který má frekvenci 21.600 polokmitů za hodinu. Uživatelé jistě ocení hacking (zastavení sekundové ručky v momentě, kdy je korunka v pozici seřizování času) a možnost manuálního nátahu pomocí korunky. Arabské číslice, hodinové indexy a všechny tři ručky jsou opatřeny luminiscenční barvou, která je charakteristickým znakem firmy. LÜM-TEC používá patentovanou technologii MVD (popis ZDE). Jak napovídá použitá technologie, jde luminiscenční nátěr mimořádné tloušťky a účinnosti. Odstín je příjemně krémový a navozuje pocit, že jde o stářím zežloutlou luminiscenční barvu, kterou známe z vintážních hodininek. Svítivost použité látky je excelentní a za určitých okolností (kino, divadlo, pozorování hvězd) může působit až rušivě.

LÜM-TEC M53 – pohled zepředu.
LÜM-TEC M53 zůstávají čitelné i za zhoršených světelných podmínek.

Balení kromě hodinek, certifikátu a garanční karty, obsahuje také dva řemeny, úhledně zabalené v postranních přihrádkách robustní dřevěné krabičky.

LÜM-TEC M53 – obsah balení.

Kvalitní kožený řemen je vyroben z příjemně měkké telecí kůže a má kontrastní černé prošití. Je vybaven speciální stěžejkou (osičkou upevňující řemen k hodinkám), která umožňuje sundat řemen i naprostému laikovi bez použití nářadí. Další možností jak změnit vzhled hodinek nabízí na dotek velmi příjemný antistatický kaučukový pásek.

Antistatický kaučukový pásek vybavený sponou s PVD úpravou v bronzovém odstínu.

Oba řemeny jsou osazeny trnovou sponou tvaru PRE-V z nerezové oceli, která je opatřena povrchovou úpravou PVD (více o technologii ZDE) v bronzovém odstínu. Důvodem pro použití povrchově upravené nerezové oceli a nerezového dýnka je zamezení stálého styku bronzu s pokožkou. Někteří majitelé hodinek, jejichž návrháři si na toto nedali pozor, skončili označkováni zelenými skvrnami.

Kaučukový pásek nabízí dvě zajímavé vychytávky. První je fixace očka u spony pásku díky čtyřem výstupkům (viz obrázek výše). Druhou je vybrání v místě uchycení pásku (u stěžejky (osičky)), které usnadňuje výměnu za jiný řemen (viz obrázek níže).

Vybrání v místě uchycení pásku usnadňuje výměnu.

Hodinky jsou velmi povedené a exkluzivitu jim dodává nejen použití bronzu jako materiálu pouzdra, ale také omezený počet vyrobených kusů (celkem jich bude pouze 300). Díky tvaru a velikosti pouzdra se budou skvěle vyjímat zejména na větším zápěstí. Hladký a jednoduchý tvar pouzdra zjednodušuje případné odstranění patiny.

Srovnání LÜM-TEC M53 (vlevo) a M8 (vpravo).

Technické parametry:

Průměr / výška pouzdra: 44mm / 14,5mm

Rozteč nožiček pro uchycení řemenů: 24mm

Hmotnost s koženým řemenem: 150g

Materiál pouzdra a korunky: Bronz CuSn8

Materiál dýnka: Nerezová ocel 316L

Sklíčko: ploché safírové s oboustrannou antireflexní vrstvou

Prosklení dýnka: safír

Vodotěsnost: 300m / 990ft

Strojek: automatický japonský kalibr Sii NH35 (s funkcí hacking a možností manuálního nátahu)

Omezený počet kusů limitované edice: 300 Řemeny v balení: hnědý kožený a kaučukový antistatický. Oba řemeny jsou vybaveny sponami s PVD úpravou v barvě bronzu.

Závěrem bych chtěl poděkovat společnosti LÜM-TEC-EU, která hodinky na testování zapůjčila.

Vít Černý

Vytvořeno 16.06.2014

Témata

, , , ,


Napište komentář