Prvních pět let s pepsi želvami

13. Led 2021 | Článek přečten: 1 909 x

Recenze, Seiko, Vaše hodinky, Značky hodinek

Před téměř 5 pěti lety (přesně 11.08.2016 v 18:04:37) jsem si koupil Seiko PADI (Seiko Prospex SRPA21 PADI Turtle), alias pepsi želvy. Již od prvního oznámení o jejich uvedení jsem se do nich doslova zamiloval a netrpělivě jsem čekal, až si je budu moci koupit.

Jako chronický pacient postižený neutuchajícím zájmem o hodinky, kterému prošly rukama snad padesátery hodinky různých značek, nakupuji téměř zásadně hodinky z druhé ruky, což mi umožňuje po čase hodinky prodat s minimální ztrátou. Želvy byly výjimkou, chladný finanční kalkul šel stranou a já je chtěl mít na zápěstí co nejdříve (první postřehy ZDE).

Ani po čase má náklonost k nim nevychladla a stále se k nim rád vracím. Nejsem totiž OWG (one watch guy – chlapík s jedněmi hodinkami) a v intervalech cca 3 týdny hodinky střídám. I přes nepřeberné množství různých barevných variant želv, které Seiko v posledních letech vychrlilo, pokládám stále PADI za nejzdařilejší barevné provedení.

Obr. 1 – Původní konfigurace Seiko PADI.

Přes všechno výše uvedené nepokládám želvy za zcela dokonalé a v průběhu let jsem s nimi absolvoval několik tuningových úprav, chcete-li, plastických operací.

1) Jubilee tah (náramek) a modrý řemen – 2016

Navzdory tomu, že originální tah, na kterém jsou hodinky dodávány, pokládám za velmi kvalitní a poctivě zpracování jsem se nevyhnul současné módě jubilee tahů. Kromě toho jsem si ještě musel pořídit nějaký modrý pásek, a protože speciální kaučuky pro Želvy byly k mání až po několika letech, vybral jsem si kožený řemen  Campagnolo Bolzano (podrobný popis ZDE)

Obr. 2 – Tah (náramek) Jubilee.
Obr. 3 – Kožený řemen Campagnolo Bolzano.

2) Klenutý safír, japonské dny v týdnu a prosklené dýnko – 2018

K těmto vychytávkám jsem přišel jako slepý k houslím. Na Chronomagu (diskuzní fórum pro hodinkové nadšence) to bylo k mání a tak jsem se odhodlal a celý set jsem zakoupil. Potom už zbývalo jen vybrat vhodného hodináře a nechat si výměnu komponent provést.

a) Klenuté safírové sklo s vnitřním antireflexem

Dává hodinkám úplně jiný náboj. Působí jako mírná čočka a zkreslení, které z určitých úhlů vyvolává, hodinky velmi oživuje. Navíc vnitřní antireflexní vrstva vytváří při určitých světelných podmínkách iluzi, že hodinky sklo nemají.

Obr. 4 – Klenuté safírové sklo s vnitřním antireflexem.
Obr. 5 – Klenutí skla je opravdu výrazné.

b) Japonské dny v týdnu

Nad instalací věnce s japonským popisem dnů v týdnu jsem trochu váhal, protože jeho výměna byla ze všech tří komponent nejnáročnější (rozuměj nejdražší). Nakonec jsem ho tam nechal namontovat a vůbec nelituju, i když si vždy před používáním želv musím zopakovat japonštinu.

Jméno dne             Rómadži         Element                      Český název

日                         ničijóbi           Slunce                         Neděle

月                         gecujóbi          Měsíc                          Pondělí

火                         kajóbi              Oheň (Mars)               Úterý

水                         suijóbi             Voda (Merkur)           Středa

木                         mokujóbi        Dřevo (Jupiter)          Čtvrtek

金                         kinjóbi            Kov/zlato (Venuše)    Pátek

土                         dojóbi             Země (Saturn)             Sobota

Nakonec ale spolehlivě poznám jen pátek (domeček – ano po dnešní šichtě budu dva dny doma), sobotu (+/-) a neděli (je červená).

Obr. 6 – Datový věnec s japonským popisem dnů v týdnu.

c) Prosklené dýnko

Jeden z hlavních důvodů, proč jsem set pořídil. Nejde o nějaké kochání se strojkem, který není žádným šperkem ala Glashütte Original, ale přesto jsem rád, když se na strojek můžu podívat a zkontrolovat, zda do hodinek nevnikla vlhkost, popř. se neuvolnil nějaký šroubek.

Obr. 7 – Prosklené dýnko.

3) Signovaná korunka + servis – 2020

Myslel jsem, že úprav už bylo dost, ale co čert nechtěl, kolega pacient z Chronomagu mi napsal, že chce své PADI oživit signovanou korunkou, navíc v červené barvě. Mohl jsem odolat? Nemohl, a proto jsem si za nehorázný peníz tento malý kousek oceli objednal také.

Obr. 8 – Původní korunka a nová (signovaná) korunka.

Protože se už pomalu blížilo 5ti leté výročí zakoupení, rozhodl jsem se, že nechám při výměně korunky zároveň provést kompletní servis strojku (rozebrání, vyčištění, namazání, seřízení, složení a kontrolu vodotěsnosti). Ukázalo se, že jsem udělal dobře, protože dle vyjádření hodináře už některá uložení byla zcela bez maziva.

Obr. 9 – Signovaná korunka.

Co říci závěrem, mám ty hodinky rád, i když mě nutí k provádění ekonomických nesmyslů ve formě úprav, ke kterým jsem se u ostatních hodinek neodhodlal. Asi je to dáno popularitou, rozšířeností tohoto modelu, dostupností spousty doplňkových komponent a neposlední řadě hravostí majitelů a fanoušků hodinek Seiko. Těším se na to, co mi přinese dalších 5 let.

Text a fotografie Vít Černý

Témata

, , , ,


3 reakcí na “Prvních pět let s pepsi želvami”

  1. Peterth napsal:

    Krásne;dominantne ,a rozumná cena,dik za pekne foto a clanok

    Reagovat

  2. peciss napsal:

    Parádní počteníčko s luxusníma fotkama 😍 Dnes si jdu pro své první automaty a volba padla právě na tyto pepsi krásky. Noo, těším se na ně jak malý Jarda 😍

    Reagovat

Napište komentář