Jaeger-LeCoultre Reverso

24. Úno 2024 | Článek přečten: 568 x

Historie hodinek, Jaeger Le-Coultre, Výrobci hodinek, Značky hodinek

V nedávném článku jsme se do detailu podívali na historii značky Jaeger Le-Coultre. V příspěvku jsem však nijak výrazně nerozváděl konkrétní modelové řady této manufaktury a to je jednoznačně škoda. Najdeme mezi nimi totiž několik naprostých ikon, které si rozhodně zaslouží větší pozornost.

Jednou z nich jsou i modely Reverso, které jsou na světě více než devadesát let a pro značku se staly přední řadou, která dnes čítá již několik desítek samostatných referencí. Tyto hodinky jsou vyjímečné nejen svým velmi originálním designem a někdy až neuvěřitelnou komplikovaností, ale také tím, jak byly během své dlouhé historie vnímány veřejností. Na tohle a mnohem víc se dnes opět podíváme pěkně pod drobnohledem.

Vznik a historie

Hned v úvodu tohoto příspěvku jsem zmínil, že historii samotné značky Jaeger Le-Coultre jsem již zpracoval v jednom z dřívějších článků. Nemá tím pádem smysl se opět do detailu zabývat tím samým a podíváme se rovnou na samotnou řadu Reverso.

Celý nápad vytvořit hranaté hodinky s pouzdrem, které se dá v podstatě vyklopit a otočit, vznikl okolo roku 1930. V té době se totiž zúčastnil švýcarský podnikatel a sběratel César de Trey během svého pobytu v Indii zápasu v Polu, a setkal se z jedním z britských úředníků, který si během hry rozbil sklíčko na svých hodinkách. Tato událost dala za vznik nápadu jak ochránit hodinky před poškozením i během náročnějších fyzických aktivit. César se následně spojil s majitelem manufaktury na strojky Jacquesem-Davidem LeCoultre a francouzským návrhářem Reném-Alfredem Chauvot, a zanedlouho poté si nechali zaregistrovat patent na vůbec první pouzdro hodinek, které bylo schopné se přetočit tak, aby ciferník mířil na opačnou stranu než je tomu běžné.

Je třeba říci, že v tehdejší době se jednalo o naprosto vyjímečný příklad takového řešení. I díky tomu si získal poměrně solidní oblibu mezi širší veřejností a hodinářskou komunitou. Pokud bychom se podívali na dobové marketingové kampaně na plakátech a v novinách, bylo možné Reverso spatřit jako symbol univerzálních hodinek, které se hodí jak k obleku při běžném nošení, tak na sportovní aktivity. V některých případech byly hodinky díky svému otočitelnému pouzdru prezentovány i jako ideální vojenská časomíra. Na dnešní poměry se to samozřejmě může zdát jako nesmysl, nicméně během třicátých let to byl ze strany LeCoultre skutečně výjimečný počin.

Jak jsem již zmiňoval v předchozím příspěvku o historii značky JLC jako takové, v roce 1937 došlo ke spojení značek Jaeger a LeCoultre a vznikla firma v takové podobě, jak ji známe dodnes. Produkce ikonických hranatých hodinek pokračovala dále a v tehdejší době už bylo možné vybírat také z modelů s mimostřednou vteřinovou ručičkou. Během válečných let se však trend otočil spíše ke kulatým hodinkám a Reverso začalo postupně ztrácet na popularitě. I přesto, že takhle zajímavé hodinky ve stylu Art Deco bychom osmdesát let nazpět hledali jen obtížně, byla nakonec produkce v roce 1943 ukončena. Na několik dekád se tím pádem JLC Reverso stalo pouze archivní záležitostí, dokud tuto modelovou řadu značka začátkem 80. let nepřivedla zpět k životu. V době tzv. quartzové krize bylo pochopitelné, že firma začala novou iteraci Reversa osazovat především bateriovými strojky. Od té doby se již produkce této řady nepřerušila a postupně do ní začaly přibývat i limitované edice s královskými komplikacemi.

Dnešní podoba a modely

Dnes jsou modely Reverso vnímané téměř výhradně jako elegantní a formální hodinky. Již zmíněný design Art Deco k tomu určitě vybízí, nicméně je zajímavé pozorovat jak se celkové vnímání společnosti od uvedení těchto hodinek změnilo. To, co bylo dřív vytvořeno jako sportovní model, který má vydržet i hrubší zacházení při hraní Pola, už by dnes málokdo vzal byť jen na procházku do těžšího terénu.

V současné chvíli můžeme v katalogu značky najít tři základní varianty. Jsou jimi Reverso Classic, One a Tribute. V každé z těchto kolekcí se pak nachází opravdu nespočet různých variací, včetně modelů, které mají z obou stran samostatně fungující ciferník na zobrazování času.

Tyto modely se nazývají Duoface a na trh je značka představila poprvé v roce 1994. Vzhledem k rozsahu stálé kolekce si své ideální hodinky může vybrat úplně každý. K dispozici jsou různé velikosti a materiály, stejně jako velké množství různých komplikací od měsíční fáze až po chronograf nebo věčný kalendář. Společnost JLC dokonce tvrdí, že pro Reverso bylo již vyvinuto více než 50 různých strojků. S přihlédnutím k tomu, že si značka dělá vše pod jednou střechou a každé moderní hodinky musí odolat testování trvající tisíc hodin, se opět ukazuje, že Jaeger-LeCoultre je zkrátka špička ve svém oboru.

Závěr

Kdybychom chtěli zmínit každý úspěch, který tato ikonická modelová řada za svou více než devadesátiletou historii nasbírala, byl by tento článek spíše nákupním seznamem. Stále je však zřejmé, že firma má s modely Reverso ještě další plány a rozhodně se nehodlá s jejich produkcí rozloučit jako tomu bylo během druhoválečných let. I přesto, že v dnešní době výrazně převažují spíše sportovní hodinky a móda je obecně mnohem ležérnější než v minulosti, si Jaeger-LeCoultre Reverso zachovává svou pozici ikony v kategorii luxusních elegantních hodinek a do budoucna tomu určitě nebude jinak.

Autor: Samuel Švinger

TémataNapište komentář