Jaeger Le-Coultre – Přehlížený Hodinářský Grál

10. Úno 2024 | Článek přečten: 818 x

Jaeger Le-Coultre, Výrobci hodinek, Značky hodinek

Při bližším prolistování příspěvků na našem webu je možné si všimnout, že za poslední dobu nevyšel ani jeden článek, který by se týkal značky Jaeger-LeCoultre. To je však určitě škoda, protože se jedná o předního výrobce luxusních švýcarských hodinek, který zároveň jako jediný v minulosti dodával strojky do modelů všech značek z tzv. svaté trojice.

Těmi jsou samozřejmě firmy Patek Phillipe, Audemars Piguet a Vacheron Constantin. Dnes se společnost JLC specializuje především na výrobu těch nejkvalitnějších hodinek a hodin, které se všechny mohou pyšnit špičkovým zpracováním a in-house strojky. Historie značky Jaeger-LeCoultre však sahá až do první poloviny devatenáctého století a určitě stojí za to se s ní seznámit trochu blíže.

Historie

Když v roce 1833 založil Antoine LeCoultre svůj první ateliér v srdci švýcarského pohoří Jura, jistě neměl tušení, že jeho firma se stane jednou z nejvýznamnějších manufaktur hodinek na světě. Antoine byl zajisté ambiciózní člověk, který jako první seskupil lokální řemeslníky ve vesničce Le Sentier pod jednu střechu a dokázal tak vybudovat vůbec první hodinářskou značku v celém údolí Vallée de Joux. Již v roce 1888 firma zaměstnávala přes 500 lidí a stala se předním inovátorem ve svém oboru. Zajímavostí také je, že své původní sídlo firma nikdy neopustila. Dodnes je tedy možné najít tuto ikonickou manufakturu ve vesničce Le Sentier, která byla založena již v 16. století členy z rodu LeCoultre.

Dalším historickým milníkem pro tuto značku bylo v roce 1903 setkání Antoineova vnuka Jacquese-Davida LeCoultre s francouzským podnikatelem a hodinářem Edmondem Jaegerem. To se stalo pro značku naprosto zásadní, protože přerostlo v roky trvající partnerství, díky kterému si firma získala mezinárodní věhlas v oblasti výroby strojků, ciferníků a dalších komponent souvisejících s měřením času. Jedním z příkladů úspěchu značky může být například smlouva o výhradním dodávání strojků pro hodinky, kterou Jaeger podepsal v roce 1907 s firmou Cartier.

Tento kontrakt trval 15 let a nejen že prohloubil obchodní partnerství mezi Jaegrem a LeCoultrem, protože na produkci kalibrů se podíleli oba, ale také vytvořil základy pro kooperaci se samotnou značkou Cartier i po zbytek 20. století.

V roce 1937 vyústila původní spolupráce dvou hodinářů ve sjednocení pod jednu střechu a vznikla dnes již dobře známá firma Jaeger-LeCoultre.

V úvodu tohoto článku jsem nastínil, že se manufaktura u všech svých hodinek může pyšnit kvalitními strojky a špičkovým zpracováním. Veškeré výrobní procesy včetně finální kompletace se pak uskutečňují tzv. in-house. V minulosti tomu tak ale nebylo úplně vždy.

Zajímavá část historie, která jistě stojí za vyzdvižení, se totiž odehrávala i mezi 30. až 80. lety dvacátého století. Během této doby byla ve Spojených Státech amerických uvalena daň na dovoz celé řady zahraničních produktů. V Jaeger-LeCoultre se však rozhodli kvůli úsporám tuto skutečnost obejít tím, že pro hodinky určené na severoamerický trh se v rodném Le Sentier vyráběly “pouze” strojky a některé další součástky. K finální kompletaci a produkci pouzder pak docházelo až v Americe. Z tohoto důvodu je dnes možné spatřit na ciferníku některých vintage hodinek značení “LeCoultre” namísto celého jména značky.

Firma tím totiž odlišovala kousky kompletované ve Spojených Státech oproti těm, které byly produkované pouze ve Švýcarsku. Během 80. let však nastala změna, protože vypršely patenty na označení “LeCoultre” a nápis “Jaeger-LeCoultre” se pak následně rozšířil na ciferníky všech hodinek bez ohledu na trh.

Hlavní událostí z novodobé historie značky je pak určitě začlenění firmy do koncernu Richemont, ke kterému došlo na přelomu tohoto tisíciletí. V této skupině zastává JLC dodnes pozici jedné z nejprestižnějších značek hned vedle jmen jako například Cartier nebo Vacheron Constantin.

Zajímavosti a milníky

Jaeger-LeCoultre posbírala za svou historii nespočet prvenství a rekordů. Shrnout je všechny v jednom krátkém článku bohužel není možné, avšak určitě by bylo dobré si projít alespoň některé. Jako první nelze opomenout výrobu kalibru 145, který byl poprvé použit v roce 1907 v kapesních hodinkách vyrobených Jacquem-Davisem. Tento strojek měl ve své době tloušťku pouhých 1,38mm a stal se tak na dlouhou dobu nejtenčím strojkem vůbec. U tohoto kalibru se však hodináři v Le Sentier rozhodně nezastavili a k dnešnímu dni si manufaktura připisuje již přes 1 200 strojků vyrobených zcela in-house.

Za další milník se dá považovat také řada Jaeger-LeCoultre Geophysic, která byla představena v roce 1958 a stala se symbolem přesných a odolných hodinek díky své vysoké odolnosti proti magnetickému poli a skvělé přesnosti. Hodinky z této kolekce se podívaly na oba póly a dokonce je na sobě měli i někteří členové posádky Nautilu, což byla první jaderná ponorka uvedená do provozu v 50. letech.

Třetím a posledním příkladem schopnosti hodinářů a inženýrů ve švýcarském Le Sentier je určitě technologie Gyrotourbillon. Ta byla značkou představena v roce 2004 a svou konstrukcí navazuje na klasický Tourbillon, který můžeme najít i v modelech některých dalších výrobců. Hlavním rozdílem je zde ale fakt, že Gyrotourbillon rotuje okolo více os, díky čemuž lze dosáhnout ještě efektivnějšího snížení vlivu gravitace na přesnost strojku. Společně s nespočtem dalších technologií dělá tato královská komplikace z firmy Jaeger-LeCoultre jednu z vedoucích manufaktur na poli technických inovací.

A za kolik je vlastně možné si hodinky JLC pořídit? Cenovky jednotlivých modelů značky se výrazně liší, ale v každém případě se pohybujeme ve stotisícových až milionových částkách. Za takto vysokou cenu však každý zákazník dostane naprosto nekompromisní kus hodinářského umění!

Autor: Samuel Švinger

Témata



Napište komentář