Finská společnost SUUNTO byla od 30. let minulého století průkopníkem ve výrobě kompasů a později stanula v čele vývoje potápěčských instrumentů. Roku 1999 uvedla na trh první skutečně outdoorové hodinky – náramkové počítače s funkcemi pro pobyt v přírodě (výškoměr, barometr, elektronický kompas, teploměr, GPS, tepová frekvence atd.) a v loňském roce rozšířila nabídku o tréninkové modely.
Nyní přichází na trh s novou řadou outdooroých náramkových počítačů pro muže, Suunto Core a se zcela novou kolekcí modelů pro dámy, Suunto Lumi. Jedná se o vůbec první outdoorové hodinky pro ženy na světě. Fakt, že Suunto je dnes absolutní špičkou ve svém oboru, dokazují nejen mnohá prestižní ocenění (Best of Fitness Gear – USA, ISPO outdoor award – EU, Equipamento do Año – Brazílie), ale i to, že udává směr ostatním výrobcům podobných přístrojů.
historie firmy Suunto
Tuomas Vohlonen byl outdoorový nadšenec a orientační běžec a už dlouho ho obtěžoval problém nepřesnosti tehdejších tradičních suchých kompasů s nedostatkem stálé přesnosti střelky. Přesné čtení kompasu bylo při závodu důležité, nepřesnost vedla ke špatně zvolenému směru a minutí kontrolního bodu. Jakožto strojař-inženýr s tvořivou myslí a vynalézavým duchem, rozhodl se Tuomas problém vyřešit. Naplnil polní kompas tekutinou a doplnil kompas o pevnější a lépe čitelnou střelku, čímž udal zcela novou úroveň přesnosti kompasu.
Jeho vynález byl počátkem zrodu firmy Suunto Oy. Název firmy Suunto značí rovněž cestu dopředu, navedení vás na správnou cestu ať hodláte vyrazit kamkoli.
První roky firmy Suunto byly skromné, ale firma měla dobrý produkt. Přesný a spolehlivý, tak dobrý, že se podařilo Tuomasovi Vohlonenovi prodat licenci na výrobu do mnoha zemí. Prodej licence přinesl firmě něco málo potřebných financí, ale později, v době mezinárodní expanze, tento čin způsobil společnosti značnou konkurenci na trhu. Tekutinou naplněný polní kompas nebyl jediným z Vohlonenových vynálezů. Kdyby byl býval žil déle, bezpochyby by zkompletoval ještě celou škálu produktů dělající společnost jeho originálního vynálezu.
Tuomas Vohlonen zemřel v roce 1939, ve stejném roce kdy začala světová válka. Armády putovaly po celém světě a vojáci vždy potřebovali vědět, kam jdou a kde jsou – potřebovali kompasy. Suunto využilo své šance. 1944, válka se Sovětským svazem pomalu končila, Suunto dodává finské armádě bezmála 100 000 kompasů. Přichází mír a ačkoliv spolupráce s armádou nekončí, dramaticky se snižuje potřeba kompasů.
Přišel čas, kdy se Suunto začíná poohlížet po mezinárodním trhu a už v roce 1950 dodává své kompasy do více než 50 zemí světa – včetně Kanady a USA. V roce 1952, vdova po Tuomasovi Vohlonenovi – Elli se rozhodla k tomu, že prodá firmu třem pánům – jednomu profesorovi a dvěma inženýrům chemie – Paavo Kajanne, Aarne Mahnala a Veli Jussi. Rok 1952 byl významný nejen pro Suunto, ale pro celé Finsko. V Helsinkách se konaly dlouho očekávané Olympijské hry, původně plánované už na rok 1940. Pochodně nesené ke světlu olympijských plamenů vyrobila firma Suunto.
Pro nový tříčlenný tým majitelů byl sport známým prostředím už dříve, kdy vlastnili firmu REDOX – výrobce vosků na lyže. Tým se pustil rychle do celkového rozvoje firmy Suunto. Kanoistika a yachting byly ve Finsku vždy oblíbené – v zemi s tisíci jezery ve vnitrozemí a krásným pobřežím. Vědět, kde jste na vodě byl vždy základní aspekt. Vylepšení směrové stability a přesnosti lodních a námořních kompasů bylo dalším logickým krokem pro Suunto. A když potřebujete kompas na hladině, tak taky potřebujete jeden pod vodu. Výsledek – Suunto přichází s prvním kompasem pro potápěče.
Následovalo vytvoření bearing kompasu a klinometru. Majitelem prvního klinometru firmy Suunto se stal švédský král Gustav Adolf VI.
V 80. létech přicházejí na scénu počítače a digitální zařízení. 1987 uviděl světlo světa produkt SME – potápěčský počítač, jehož masová produkce se zasloužila o velký rozvoj firmy v následujících letech. To bylo před 19 lety a dnes je Suunto mezinárodní špičkou v oboru potápěčských počítačů. První potápěčské kompasy firmy Suunto byly velkým úspěchem, stejně jako celá řada tlakoměrů, hloubkoměrů a ostatních potápěčských instrumentů. V souvislosti s vývojem nových potápěčských instrumentů výrazně poklesl počet nehod při potápění.
V roce 1997 uvádí Suunto na trh světovou novinku – náramkový potápěčský počítač s označením Spyder, následovaný outdoorovým počítačem Vector. Jedná se o první náramkové počítače založené na senzorové technologii, které jako první „hodinky“ na světě ukazují i výšku, změnu počasí, teplotu, čas a směr. Pro velký úspěch model Vector následovala celá řada nových výrobků. Díky pokroku ve vývoji dokázali inženýři ze Suunta přístroj se stejnými funkcemi zanedlouho podstatně zmenšit: Observer uvedený na trh na jaře 2001 je o 40% menší než předcházející modely.
Na přelomu tisíciletí přidalo Suunto svým přístrojům další funkci – měření srdečního tepu. Další měřící a senzorové systémy byly vyvinuty k měření zrychlení, švihu, směru, pozice a rychlosti do počítačů určených pro konkrétní sporty jako např. golf, jachting, sjezd, cyklistika, běh… Další rozšíření možností představovovalo využití GPS, když se v srpnu 2004 stalo Suunto X9 prvními „hodinkami“ s plnohodnotnou GPS.
Tuomas Vohlonen nemohl tušit, jak daleko vývoj technologie povede a jaké dnes budeme mít možnosti, ale pochopil základní věc, která platí dnes stejně jako platila roku 1936: vždy je důležité vědět, kam směřujete!
garance kvality
Produkty SUUNTO odpovídají mezinárodním požadavkům kvality. Firma používá ve všech výrobních fázích kvalitativní systém ISO 9001. Počátkem roku 1996 obdržel podnik kvalitativní ohodnocení Nr 96 – HEL – AQ – 220.
Pouze málo výrobců v tomto oboru může předložit takovéto ohodnocení. Kromě toho odpovídají potápěčské instrumenty také CE – standardu, které vytvořily země Evropské Unie pro všechny osobní přístroje včetně přístrojů potápěčských.
Na základě obou těchto certifikátů nabízí SUUNTO nejvyšší kvalitu produktů, pokrokový design a příkladnou výrobní a dodavatelskou službu.
Kontrola materiálu při vstupu Všechny komponenty a díly jsou na vstupu pečlivě testovány a zkoušeny dříve, než jsou použity v produkci.
Test tolerance / kvality SUUNTO testuje jednotlivě každý tlakový měřící přístroj dříve, než bude použit v produkci.
Kalibrace
SUUNTO vyvinulo počítačem řízená měřící kalibrační zařízení, kterým jsou nastavovány všechny instrumenty. Tím je dosaženo nejvyšší preciznosti, ležící vysoko nad evropským standardem.
Neustálá kontrola
SUUNTO provádí se svými potápěčskými počítači individuální testy ve vodou naplněné testovací komoře. Po celém světě rozšířená síť potápěčů testujících výrobky SUUNTO zkouší každý produkt stovky hodin dříve, než jsou dodány na trh. Každý výrobek obdrží svoje vlastní výrobní číslo, podle kterého může být kdykoli identifikován.
Toto jsou pouze některé příklady extrémní pečlivosti, s kterou SUUNTO přistupuje k výrobě svých potápěčských počítačů..
získaná ocenění
Skvělá kombinace nejmodernějších technologií, užitné hodnoty a ergonomického designu spolu s měřením rychlosti a vzdálenosti byly důvodem, díky kterým bylo Suunto t4 vybráno jako nejlepší ze 17 přihlášených přístrojů v soutěži Runner´s World ispo Award (4.2.2007) v kategorii „Příslušenství“.
Suunto t4 jde daleko za hranice běžných sporttesterů. Vede uživatele k optimálnímu a maximálně efektivnímu tréninku, přičemž inteligentní funkce Suunto Coach doporučuje uživateli konkrétní dobu i intenzitu tréninku na každý den a přizpůsobuje plán skutečně provedeným tréninkům i osobním parametrům sportovce.
Porota soutěže je složena ze zástupců obchodních firem, odborníků na vybavení a materiály a redaktorů specializovaných časopisů o běhání. Hodnotí se vybavení ve třech kategoriích : Obuv, Oděvy a Příslušenství.
Své rozhodnutí komentovala jury takto:
Za několik posledních let se Suunto vžilo jako jméno výrobce vysoce kvalitních multifunkčních hodinek pro outdoor i běh. Řada „t“ nedávno uvedená na trh využívá toto dlouho tvořené know-how. … Suunto t4, které může být kombinováno s FOOT PODem a GPS-PODem pro měření rychlosti a vzdálenosti dokazuje, že je možné úspěšně spojit hi-tech technologii a uživatelský komfort. Za zmínku stojí i to, jak pohodlně se přístroj nosí na zápěstí (i malém – dámském).
Sunto získalo ocenění FenniaPrize 07 za design obleku DS 6 a počítačů Suunto „t“ Oblek Suunto DS 6 a nová řada Suunto „t“ získaly čestné ocenění v mezinárodní soutěži užitého designu: Fennia Prize 07, pořádané společností Design Forum Finland.
Oblek DS 6 do mokrých podmínek (déšť, yachting) je dvoudílný, přičemž kalhoty a vršek mohou být v pase spojeny do jednoho obleku vodotěsným zipem a patentovaným utěsněním Suunto. Obleky DS 6 jsou vyráběny z červené a černé prodyšné Cordury 4-Tex 200 D se čtzřvrstvým laminátem. Oblek ochrání uživatele před podchlazením ve vodě o teplotě 10ºC po dobu 6-8 hodin (při použití s běžným outdoorovým oblečením).
Tréninkové přístroje řady „t“ pomáhají sportovcům všech kategorií k dosažení vytyčeného cíle a zlepšení; poskytují přehledně a srozumitelně všechny důležité informace o tréninku v reálném čase a vedou uživatele k efektivnímu využití tréninkového času i k určení optimální zátěže. Díky snadnému použití přístrojů Suunto se monitory tepové frekvence mohou stát součástí každodenního života. Mohou přinést zlepšení fyzické kondice i radost z aktivního životního stylu nejen sportovcům, ale širokým vrstvám veřejnosti.
Zdroj: suunto-sports.cz
6. Říj 2010 | Článek přečten: 6 508 x
Dámské hodinky, Novinky, Pánské hodinky, Suunto, Výrobci hodinek, Značky hodinek