Davosa Newton Pilot Rally Chronograph – pocta průkopníkům motorsportu

22. Pro 2023 | Článek přečten: 886 x

Davosa, Recenze, Značky hodinek

Věrný výroku francouzského herce a fanouška motoristického sportu Jeana-Paula Belmonda: „Závodní jezdec je pilot, který letí příliš nízko„, vzdává Davosa novým modelem Davosa Newton Pilot Rally Chronograph hold průkopníkům motorsportu, tedy všem hrdinům silnic, kteří ve své době vzdor nebezpečí statečně zdolávali náročné závodní tratě s odvahou a zručností, a to pouze s tehdy dostupnými nedokonalými technologiemi, s minimem bezpečnostních prvků. Jejich zvědavost a touha posouvat své limity však nastartovala dráhu sportovního odvětví, které do dnešních dní dokáže fascinovat a přitahuje miliony lidí.

Pilotky v tom pravém slova smyslu

Ne náhodou si proto značka pro novinky vybrala modelovou řadu Newton Pilot, která je synonymem pilotních hodinek. Nejen piloti letadel, ale také rychlých vozů ocení na zápěstí maximální přehlednost a spolehlivost. Modely Davosa Newton Pilot Rally Chronograph mistrně kombinují funkce měření rychlosti a času a do designu hodinek vkládají DNA klasického motorsportu.

Hodinky v sobě snoubí jednoduchost, skvělou přehlednost a přidávají dynamický prvek, kterým přitahují pozornost. Fanouškům klasických mechanických hodinek by nemělo uniknout, že se jedná o limitovanou sérii, v níž bude každá barevná varianta zastoupena pouhými 300 kusy. Pořadí konkrétních hodinek není vyvedeno klasicky na dýnko, ale poměrně nevšedně na levý bok pouzdra v podobě přidané plaketky.

Dokonalé pro průměrné a větší zápěstí

Byť je design hodinek velmi klasický, Davosa Newton Pilot Rally Chronograph jsou samozřejmě vyrobené tou nejmodernější technologií a vybavené spolehlivým švýcarským strojkem. Pouzdro hodinek dosahuje v průměru 42 mm, na délku (lug to lug) 50 mm a na výšku 15,5 mm. Rozměry napovídají, že tentokrát se jedná o kousek, který bude vyhovovat spíše průměrným a větším pánským zápěstím.

Povrch ocelového pouzdra hodinek je z většiny broušený. Tato úprava je vhodně narušena leštěnými plochami, které zvýrazňují jinak poměrně jednoduché linie pouzdra. Na hodinkách je samozřejmě použité safírové sklířko s antireflexní úpravou, které je navíc klenuté. Dýnko hodinek není dle očekávání šroubovací, k pouzdru ho připevňují 4 šrouby v oblasti nožek. Dýnko nabízí průhled na strojek DAV 3052 jehož základem je Sellita SW510, s rezervou chodu kolem 60 hodin a přesností pohybující se v rozmezí ±15 s / den.

Netradičně zpracovaný rotor rozhodně zaujme

Průhled odhaluje jemně zdobený strojek a především netradičně zpracovaný skeletovaný rotor ve tvaru volantu. Zajímavostí je, že pro výrobu rotoru byl zvolen vysoce odolný materiál BEYOND STEEL®, jehož název má demonstrovat vynikající vlastnosti. Je těžký jako zlato (hustota 19,3 g/cm³), téměř dosahuje tvrdosti diamantu (tvrdost na Mohsově stupnici 9,5) a má také vysoký bod tání 2 950 C°.

Tento materiál je tedy prakticky nezničitelný, vyniká také odolností vůči chemickým vlivům a korozi a neobsahuje nikl. S materiálem jsme se u Davosy již mohli setkat, a to v rámci modelů Davosa Argonautic BGBS, u nichž byl využit na výrobu lunety.

Přehledný a dobře čitelný číselník je samozřejmostí

Hodinky, jak už název napovídá, nabízí funkci stopek, s nimiž lze měřit 30minutové intervaly a vedle toho také datumovku, která je umístěna docela citlivě namísto indexu na pozici 6. hodiny. Skvělým detailem je vyvedení věnce v barvě číselníku, takže datumovka nijak neruší a nerozbíjí celkovou kompozici číselníku. Jelikož před sebou máme hodinky s vůní benzínu, nechybí ani tachymetrická stupnice v okruží umístěném po obvodu číselníku.

Číselníky samotné přichází ve třech barevných provedeních jimž dominuje modrá, černá a stříbrná, doplněné o kontrastní prvky stříbrné a černé barvy. Číselníky potěší efektem slunečního brusu a subčíselníky gilošováním, tvořícím klasické soustředné kružnice. Subčíselník na 3. hodině je čítačem minut a na 9. hodině je umístěna vteřinovka hodinek. Ta centrální patří klasicky stopkám.

Detailem, který dává hodinkám jistou špetku dynamiky, jsou červeně zvýrazněné prvky související s měřením – tedy ručky subčíselníků, vteřinovka stopek a několik nápisů. Tato zvýraznění mají částečný vliv na dobrou přehlednost a snadnou orientaci.

Hodinovka a minutovka mají klasický tvar s ostrým šipkovitým zakončením (někdy označované jako tvar „pencil“, protože opravdu může připomínat tužku) a stejně jako obdélníkové indexy na hodinových pozicích jsou vyplněné modře zářící luminiscencí SuperLumiNova® BGW9. Luminiscenční plochy nezajistí skvělou čitelnost po celou noc jako například u potápek od Seika, ale rozhodně zajistí čitelnost při zhoršených světelných podmínkách a při přechodu do tmy.

Těšte se rovnou na tři varianty řemínku

Všechny tři barevné varianty je možné pořídit buď na perfororvaném teletinovém řemínku se světlým prošitím v racing stylu, nebo na pětiřadém ocelovém náramku PentaLink, se stejně broušeným povrchem jako u pouzdra. Náramek zakončuje elegantní minimalistická motýlová spona s bočním otevíráním.

U kožených řemínků si budeme muset vystačit s klasickou signovanou trnovkou. Jak je prozatím u Davosy zvykem, ani zde nenajdeme systém rychloupínání, a tak střídáte-li rádi řemínky a ještě nejste vybaveni vystěžejkovačem, bude dobré myslet také na pořízení vhodného nástroje.

Limitka, kterou musíte mít

Hodinky jsou opravdu povedené a svým střídmým a klasickým vzhledem rozšiřují celou plejádu úspěšných mechanických chronografů a osloví jistě každého fanouška sportovně laděných kousků a motorsportu. Velmi příjemným zjištěním je fakt, že každý kus bude dodáván ve speciální dřevěné krabičce s certifikátem. No a jaká je cena? Variantu na kůži pořídíte za 62 450 Kč a na oceli pak za 64 950 Kč.

Pokud vás hodinky zaujaly, najdete je stránkách eshopu Helveti.cz, kde vám je rádi v případě zájmu zajistí také k prohlédnutí a vyzkoušení.

Jednotlivé reference:

161.536.50 – černý číselník, ocelový náramek
161.536.55  – černý  číselník, kožený řemínek
161.536.10 – stříbrný číselník, ocelový náramek
161.536.15 – stříbrný číselník, kožený řemínek
161.536.40 – modrý číselník, ocelový náramek
161.536.45 – modrý číselník, kožený řemínek

Autor: Darina Vokrojová

Témata

, , , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář