Seiko Presage SPB039J1 – „Elegance po japonsku“

26. Čvn 2017 | Článek přečten: 3 684 x

Pánské hodinky, Recenze, Seiko, Značky hodinek

Příběh modelové řady Seiko Presage se začal psát již před více než sto lety, kdy se v zemi vycházejícího slunce začaly prodávat první náramkové hodinky značky Seiko, model Laurel. Vlastně šlo o hodinky značky Seikosha, což byl původní název dnešního Seika (* více viz poznámka níže). O tom, že zakladatel firmy Kintaro Hattori je velmi prozíravý člověk svědčí to, že už v té době, kdy světu vládly kapesní hodinky (a náramkové hodinky byly zatím pouze námětem debat v anarchistických kroužcích), viděl v náramkových hodinkách velký potenciál. Model Laurel byl charakteristický bílým emailovým číselníkem, modřenými ručkami a červeným hodinovým indexem na pozici 12 hodin. Na tento design odkazuje i modelová řada PRESAGE, jejímž cílem je nejen převzít vzhled, ale také navázat na kvalitu řemeslného zpracování tehdejších hodinářských mistrů.

Seiko Laurel z roku 1913.

Seiko Laurel z roku 1913.

Jak již bylo řečeno, modelová řada se vzhledem blíží původnímu modelu Laurel a model SPB039J1 je mu z celé modelové řady nejblíže. Nebýt jiné velikosti, odklonu od mimostředné sekundovky k centrální a datumovky, byly by oba modely na první pohled téměř k nerozeznání.

Seiko SPB039J1.

Seiko SPB039J1.

Pouzdro o průměru 40,5mm má velmi elegantní tvar a je leštěné. Korunka je signována písmenem S a má mírně kuželový tvar, příjemně sedne do ruky.

Seiko_SPB039J1 - detail korunky.

Seiko SPB039J1 – detail korunky.

Navzdory své téměř puristické čistotě (hodinky mají pouze dvě základní komplikace: datum a sekudovou ručku) je číselník velmi zajímavý. Kromě červené dvanáctky zaujmou krásné modřené ručky, strukturovaný číselník, plastický nápis Seiko a orámování datumové apretury.

Seiko_SPB039J1 - číselník je strukturovaný.

Seiko SPB039J1 – číselník je strukturovaný.

Strojek se nedá přímo označit za dekorovaný a na následující fotografii vypadá pouze stroze industriální. Jde o kvalitní a léty osvědčený kalibr 6R15, který bez obav snese srovnání i se švýcarskou konkurencí.

Seiko_SPB039J1 – jedna z tváří strojku.

Seiko SPB039J1 – jedna z tváří strojku.

Stačí ale natočit hodinky jinak vůči zdroji světla a ukáže se nám pohled na ženevské pruhy na rotoru a také jiná drobná zdobení (viz následující fotografie).

Seiko_SPB039J1 - jiná, hezčí tvářstrojku (kazy na fotografii jsou způsobeny ochrannou fólií).

Seiko SPB039J1 – jiná, hezčí tvářstrojku (kazy na fotografii jsou způsobeny ochrannou fólií).

Pouzdro je při pohledu z boku hezky zakřivené, s leštěným povrchem. Sklo je klenuté, safírové, k zajištění čitelnosti ze širokého spektra pozorovacích úhlů slouží antireflexní vrstva.

Seiko SPB039J1 – Sklo se díky antireflexní vrstvě neleskne ani z tohoto úhlu, zakřivení skla vytváří v horní části zajímavý optický efekt.

Seiko SPB039J1 – Sklo se díky antireflexní vrstvě neleskne ani z tohoto úhlu, zakřivení skla vytváří v horní části zajímavý optický efekt.

Tak jak se ke společenským hodinkám sluší, jsou opatřeny hnědým koženým řemenem, o jehož spolehlivé uchycení na ruce se stará propracovaná překlápěcí spona.

Seiko SPB039J1 - detail překlápěcí spony.

Seiko SPB039J1 – detail překlápěcí spony.

Seiko SPB039J1.

Seiko SPB039J1.

Model Seiko SPB039J1 jsou velmi povedené hodinky, primárně zapadající do kategorie tzv. oblekových hodinek. Vzhledem k oživení červenou barvou, spoustou drobných detailů, ale také díky vysoké odolnosti vůči vodě a magnetickému poli jsou vhodné i pro každodenní nošení. Dozajista nadělají spoustu parády nejen k obleku v divadle či na koncertě, ale budou se skvěle hodit i k tričku s krátkým rukávem, zejména na opálené ruce.

Seiko SPB039J1.

Seiko SPB039J1.

Seiko SPB039J1 – detail překlápěcí spony.

Seiko SPB039J1 – detail překlápěcí spony.

Seiko SPB039J1.

Seiko SPB039J1.

Seiko SPB039J1.

Seiko SPB039J1.

Seiko SPB039J1 – srovnání se Seiko_SPB041J1 (vpravo nahoře).

Seiko SPB039J1 – srovnání se Seiko SPB041J1 (vpravo nahoře).

Technická data

Pouzdro: nerezová ocel, průměr: 40,5mm, výška:13,1mm

Kalibr: 6R15, Automatický nátah, 23 kamenů, frekvence: 21.600 polokmitů za hodinu, rezerva nátahu 50 hodin

Sklo: safírové s antireflexní vrstvou

Vodotěsnost: 10 Bar

Odolnost vůči magnetismu: 4,800 A/m

Cena: 20 400 Kč

Hodinky můžete zakoupit na eshopu Helveti.cz.

Zaujaly vás hodinky?
Navštivte náš eshop s hodinkami Helveti.cz.

* Existují dvě teorie dvě teorie významu slova SEIKO:

  1. Obecně rozšířené tvrzení: Seiko vzniklo zkrácením Seikosha, což volně přeloženo znamená „Dílna jemné mechaniky“.
  2. Dle knihy A Journey In Time: The Remarkable Story of Seiko“ (2003) je prý Seiko japonský výraz „Vyjímečný“, popř. „Úspěšný“

Podrobnější informace o řadě Seiko Presage si můžete přečíst na blogu Helveti.cz.

Autor recenze a fotografií: Vít Černý (mimo fotky Seiko Laurel)

Témata

, , , , , , ,


Napište komentář