Vojenské hodinky: Díl 4. – Současné trendy vojenských hodinek

11. Lis 2014 | Článek přečten: 9 968 x

Pánské hodinky, Seriál, Traser

Postupně jsme prošli vojenské hodinky od zákopů první světové války, přes druhou světovou a studenou válku a nyní bude zmíněna také úloha a trendy současných vojenských hodinek.

V současnosti vojáci používají buď hodinky digitální, které díky pokročilé elektrotechnice dovedou nabídnout spoustu funkcí, nebo klasické analogové. Většina těchto hodinek je poháněna quartzovými (bateriovými) strojky, protože neobsahují tolik pohybujících se součástek jako hodinky mechanické (poháněné automatickým nebo manuálním nátahem). To jim umožňuje lépe obstát v těžkých podmínkách jakými je střelba, prudké nárazy, skoky, kontakt s vodou, bahnem atd.

I když se analogové hodinky někomu můžou zdát zastaralé a umí „pouze“ ukazovat přesný čas, zachovaly si výhodu v rychlosti odečtu času. Zatímco u digitálních hodinek musíte poctivě přečíst všechna čísla na displeji, stačí u těch analogových k získání informace o času pouze letmý pohled na ručky a číselník.

Tritiová trubice s patentovanou technologií Trigalicht.

Tritiová trubice s patentovanou technologií Trigalicht.

Základní požadavky vojáků na hodinky se od první světové války moc nezměnily. Spolehlivost a vodotěsnost se podařilo vyřešit zejména díky pokrokům v technologii výrobě pouzder, dostatečnou přesnost a odolnost získaly hodinky nasazením quartzových strojků. O revoluci v oblasti luminiscence, která zajišťuje čitelnost i za špatných světelných podmínek se postaralo tritium. Tato radioaktivní látka bezpečně uzavřena ve skleněné trubičce zajistí to, aby luminiscence na hodinkách ani po delším pobytu ve tmě neslábla (podrobný popis této zajímavé technologie).

Traser P 6600 Sand je skvěle čitelný za světla.

Traser P 6600 Sand je skvěle čitelný za světla.

Typickým představitelem hodinek s trvalou a ve tmě neslábnoucí  luminiscencí jsou výrobky švýcarské firmy Traser, které získaly vojenský certifikát a splňují standardy americké armády MIL-PRF-46374G, Typ 3, Třída 1. Používají je vojáci v USA, Švýcarsku a v dalších zemích. Velmi oblíbené jsou také u českých vojáků a speciálních jednotek.

Traser P 6600 Sand spolehlivě podá informaci o aktuálním času i za tmy.

Traser P 6600 Sand spolehlivě podá informaci o aktuálním času i za tmy.

Dá se říci, že dnešní, běžně dostupné sportovní (myslím ty, které se jako sportovní nejen tváří) „civilní“ hodinky jsou ve většině případů natolik odolné a vodotěsné, že zvládnou požadavky kladené na hodinky vojenské. Také to, že čas je dostupný na jakémkoliv, nejen vojenském přístroji posouvá náramkové hodinky z důležité pozice, kterou měly v první světové válce, nepostradatelné, kterou měly v druhé světové válce, do méně důležité pozice v dnešní době.

Dalo by se tedy říci, že speciální vojenské hodinky jsou zbytečné? Ne, za předpokladu, že chcete opravdu komplexní hodinky bez kompromisů, které bez výhrad splňují všechny požadavky na ně kladené. Navíc odpovídají vojenským předpisům, na jejichž základě byly navrženy a testovány, takže je zaručeno, že svého majitele v náročných bojových podmínkách nenechají na holičkách.

Hodinky Traser 6506 Commander 100 Force

Hodinky Traser 6506 Commander 100 Force

Sloužíte v armádě a máte hodinky? Napište nám do komentářů, jaké nosíte nebo jaké nosí vaši kolegové.
Znáte hodinky Traser nebo jsou pro vás novinkou?

Autor: Vít Černý

Témata

, ,


4 reakcí na “Vojenské hodinky: Díl 4. – Současné trendy vojenských hodinek”

  1. Hodinkar napsal:

    Ako dlho vydržia tieto hodinky svietiť bez nabitia? tj. bez toho aby sa nabili na slnku?

    Reagovat

  2. lojza napsal:

    Vetsina vojaku, co znam a nosi hodinky, pouziva Suunto (ja mam Core All Black) nebo Casio. Znam jednoho pyrotechnika, ktery Traser nosi.

    Reagovat

Napište komentář