Sea Gull 1963 – Remake prvního čínského leteckého chronografu

4. Lis 2014 | Článek přečten: 7 263 x

Recenze, Značky hodinek

Dnes se podíváme na tak trochu jiné vojenské hodinky. Je zajímavé, že jde o hodinky s velmi malou vodotěsností a nulovou čitelností ve tmě. To znamená, že tyto hodinky naprosto ignorují dva základní požadavky kladené na vojenské časoměřiče.

Hodinky Sea Gull 1963 vznikly v čínské továrně Tianjin, která se proslavila tím, že vyrobila první čínské náramkové hodinky. Požadavek na jejich výrobu podaly čínské ozbrojené složky, konkrétně letectvo. Byly vytvořeny tři varianty, z nichž 38 významných představitelů ministerstva průmyslu a vojenských složek vybralo koncem roku 1962 jednu, která byla poslána do výroby.

Sea Gull 1963.

Sea Gull 1963.

V roce 1963 továrna dodala čínským vzdušným silám 1.400 kusů těchto chronografů, které se staly předlohou představovaného modelu.

Původní model Tianjin 1963.

Původní model Tianjin 1963.

Hodinky si navzdory současnému trendu velkých hodinek zachovaly původní rozměry. Průměr 37,5mm je na dnešní dobu spíš menší, ale stále ještě nositelný a číselník si zachoval původní, velmi vydařené proporce (existuje i varianta s průměrem pouzdra 42mm, která dle autora tohoto článku není tak podařená).

Sea Gull 1963 - číselník je plastický a plný barev.

Sea Gull 1963 – číselník je plastický a plný barev.

Při pohledu na hodinky pravděpodobně dojdete k závěru, že hodinky se spíše než do lítého boje hodí k parádní uniformě na slavnostní přehlídku. I materiálové parametry nenapovídají tomu, že by šlo o vojenské hodinky: vodotěsnost 3 atm (max. lehký déšť, popř. mytí rukou), žádná luminiscence (na odečítání času za tmy můžete zapomenout), plastové sklo (jemné škrábance vznikají snad i při křivém pohledu).

Sea Gull 1963 - detail spodní části číselníku.

Sea Gull 1963 – detail spodní části číselníku.

Vodotěsnost asi piloti oželí, ale že se vzdali i luminiscence je jen těžko pochopitelné.

Hodinky mají i přes zmíněné nedostatky své kouzlo. Pro Evropana zvyklého na nenápadný vzhled vojenských hodinek jsou výrazné modřené ručky a červená sekundovka nezvyklé. Aby barev nebylo málo, je číselník osazen ještě zlatými plastickými indexy.

Sea Gull 1963 - plastové sklo z boku.

Sea Gull 1963 – plastové sklo z boku.

Akrylátové sklo je dalším typickým produktem tehdejší doby, který zůstal zachován i na novém modelu. Sklo je vystouplé a po obvodě výrazně zaoblené, což způsobuje při určitých úhlech pohledu výrazná zkreslení číselníku. V dnešní době plochých safírových skel jsou ale hodinky s takovýmto sklem zajímavým zpestřením sbírky hodinek.

Sea Gull 1963 - hodinová i minutová ručka jsou nezvykle dlouhé a tenké.

Sea Gull 1963 – hodinová i minutová ručka jsou nezvykle dlouhé a tenké.

Všechny ručky jsou nezvykle štíhlé a dlouhé. Ta minutová je kvůli své délce dokonce zakřivená, aby vešla pod sklo. Odečítání minut je díky tomu velmi pohodlné. Barva ruček i indexů je závislá na intenzitě a úhlu dopadajícího světla.

Sea Gull 1963 - číselník u dvanácté hodiny.

Sea Gull 1963 – číselník u dvanácté hodiny.

Jak je patrné na makro fotografiích, jsou hodinky, s ohledem na pořizovací hodnotu, dobře zpracovány i v detailech. U dvanácté hodiny, pod komunistickou hvězdou, je pomocí arabských číslic a latinky napsána informace o počtu rubínových uložení ve strojku. Existují dvě varianty, 21 nebo 19 kamenů.

Sea Gul 1963 - hodinky je možné zakoupit i s proskleným dýnkem.

Sea Gul 1963 – hodinky je možné zakoupit i s proskleným dýnkem.

Aby se mohl majitel pokochat průhledem na strojek, je možné přikoupit k hodinkám prosklené dýnko. Je škoda, že je „počmáráno“ nápisy a symboly, což pohled na hezky zdobený strojek narušuje. Strojek je hezky barevně zpracovaný, i když při podrobném zkoumání makrofotografií je patrné, že jednotlivé díly strojku čínští soudruzi nezpracovali tak pečlivě, jak jsme zvyklí u švýcarských výrobců (viz např. stopy po nástrojích na základně).

Sea Gull 1963 - opracování jednotlivých částí strojku není zcela bez chyby (viz základna).

Sea Gull 1963 – opracování jednotlivých částí strojku není zcela bez chyby (viz základna).

Sea Gull 1963 - velký detail strojku.

Sea Gull 1963 – velký detail strojku.

Závěrem lze říci, že hodinky jsou vhodné pro člověka, který touží po mechanických hodinkách s chronografem a nevadí mu retro vzhled. Bonusem je vazba těchto hodinek na skutečné vojenské hodinky z roku 1963. Navzdory tomu, že jde o čínský produkt, nemusí se za něj majitel stydět, protože to není žádná kopie ani padělek.

Hodinkám lze ale také přičíst několik mínusových bodů. Vypadají daleko lépe na fotkách než ve skutečnosti. Vzhledem k menšímu průměru je rozhodně nelze doporučit osobám s větším obvodem zápěstí. Pokud byste je chtěli nasadit v boji, musíte bojovat pouze ve dne, nesmíte se namočit a vzhledem k materiálu skla by bylo dobré se vyhnout kontaktu s předměty tvrdšími než plast. Také přiložený NATO pásek není příliš kvalitní.

11) Sea Gull 1963 - detail číselníku u osmé hodiny.

Sea Gull 1963 – detail číselníku u osmé hodiny.

Technické parametry:

Průměr / výška pouzdra: 37,5mm / 13,5mm
Rozteč nožiček pro uchycení řemenů: 18mm
Materiál pouzdra: nerezová ocel
Luminiscence: není
Sklíčko: klenuté plastové (akrylát)
Vodotěsnost: 30m
Strojek: Sea Gull caliber ST1901, mechanický s ručním nátahem (21.600 BPH)
Funkce: stopky (max. 30minut)

Sea Gull 1963 v bojovém nasazení.

Sea Gull 1963 v bojovém nasazení.

Text a fotografie: Vít Černý

 

Témata

, ,


5 reakcí na “Sea Gull 1963 – Remake prvního čínského leteckého chronografu”

 1. Arthur napsal:

  díky Víte, hlavně za fotky s detaily!

  Reagovat

 2. Dan Kobera napsal:

  Zdravím, pořídil jsem si variantu 40mm, a musím říci, že jsou velmi hezké. Doporučuji, ve srovnání s obvyklými hodinkami trochu něco jiného, ale toto je myšleno pozitivně.

  Reagovat

Trackbacks/Pingbacks

 1. Seagull 1963 - Page 2 - 4.11.2014

  […] more, now right: There is my review (in Czech) with pictures (intenational). Reply With […]

Napište komentář