Japonské monstrum s krycím jménem SKX779

20. Lis 2014 | Článek přečten: 9 531 x

Pánské hodinky, Recenze, Seiko

Jestli existuje ikona mezi cenově dostupnými potápěčskými hodinkami, tak je jí bezesporu Seiko Monster (označován jako Seiko SKX779k3). Tento typ hodinek s nezaměnitelným vzhledem je mezi hodinkovými nadšenci jedním z vůbec nejpopulárnějších modelů.

Seiko Monster - ikona mezi potápěčskými modely.

Seiko Monster – ikona mezi potápěčskými modely.

Pouzdro má optimální průměr, 42mm bez korunky není na dnešní dobu nijak monstrózní rozměr. I výška 13mm je přijatelná a hodinky nepůsobí nepatřičným dojmem ani při běžném nošení. Tvar pouzdra je zajímavý, po bocích s vybráním kopírujícím stejný prvek z lunety. Masivní nožky pro uchycení řemenu jsou krátké a oblé. Výměnu řemenu ulehčují průchozí otvory pro stěžejky (osky), kterými je řemen upevněn k pouzdru.

Seiko Monster byly vytvořeny pro potápěče.

Seiko Monster byly vytvořeny pro potápěče.

Korunka je kvůli dosažení vodotěsnosti šroubovací a nachází se na pozici čtyři hodiny. Tato pozice sice nepůsobí tak esteticky jako pozice u třetí hodiny, ale jejím přínosem je větší volnost pohybu, zde korunka zkrátka méně překáží při ohýbání zápěstí.

Seiko Monster - originální gumový pásek navazuje na kontury pouzdra.

Seiko Monster – originální gumový pásek navazuje na kontury pouzdra.

Masivní ocelová luneta je po celém obvodě cejchovaná pětiminutovými a minutovými indexy. Všechno je gravírováno a pro větší přehlednost ještě zvýrazněno černou barvou. To aby byla luneta čitelná i v hloubce, kde je šero, zajišťuje luminiscenční bod na pozici 0 minut.

Seiko Monster - luneta umožňuje jistý úchop i v rukavicích.

Seiko Monster – luneta umožňuje jistý úchop i v rukavicích.

Pomocí lunety mohou potápěči stopovat dobu ponoru. Je jednosměrně otočná (proti směru hodinových ručiček) a po obvodu zoubkovaná, pro jistý úchop i s mokrýma rukama nebo v neoprénových rukavicích.

Číselník je poset jedenácti velkými luminiscenčními hodinovými a šedesáti tištěnými minutovými indexy. Datumovka s indikací aktuálního dne v týdnu se nachází na pozici tři hodiny. Pro potápěče jsou asi tyto dvě informace pravděpodobně zbytečné, ale běžní uživatelé tyto dvě funkce určitě ocení.

Seiko Monster - detail číselníku.

Seiko Monster – detail číselníku.

Ručky mají nezaměnitelný tvar, určitě se vám nestane, že byste si je spletli. Rozdíl v délce hodinové a minutové ručky je markantní. Navíc má hodinová ručka tvar široce rozevřené šipky, což délkový rozdíl ještě zvýrazňuje. Číselník je tak přímo zaplněn luminiscenční barvou indexů a ruček.

Číselník i ručky jsou bezpečně kryty minerálním sklem Hardlex, které nedosahuje tvrdosti safíru, ale při případném poškození je jeho výměna výrazně levnější.

Seiko Monster - voda je jejich domovem.

Seiko Monster – voda je jejich domovem.

Nezáleží na tom, zda jste hluboko pod hladinou nebo v temném parku, jasně svítící nátěr Luminova vás nikdy nenechá na holičkách. Svítivost Monster je bez přehánění nadprůměrná.

Seiko Monster za šera.

Seiko Monster za šera.

Monstra rozhodně nebyly navrženy pouze jako hodinky potápěčského vzhledu, jsou to hodinky, při jejich vývoji se myslelo primárně na potápěče, což potvrzuje i dlouhý gumový pásek s vlnkami na konci (v místě uchycení k pouzdru).

Seiko Monster - dlouhý gumový pásek lze upevnit i přes neoprén.

Seiko Monster – dlouhý gumový pásek lze upevnit i přes neoprén.

To že je pásek dlouhý umožňuje upnutí hodinek i přes neoprénový oblek a vlnky nejsou jen hrátkami designera, ale zajišťují to, že pásek více pruží (v případě potřeby dojde k mírnému „narovnání“ vlnek).

Seiko Monster - při koupi je dýnko hodinek kryto modrou fólií.

Seiko Monster – při koupi je dýnko hodinek kryto modrou fólií.

Čas pod hladinou odměřuje automatický strojek z produkce firmy Seiko. Je jím kalibr 7S26. Je to spolehlivý strojek ze základní řady Seiko, kterému se dá vytknout absence hackingu (zastavení sekundovky při poloze korunky ve které se nastavuje čas) a možnost manuálního nátahu. Podrobné info o kalbru 7S26 najdete ZDE.

Seiko Monster - zda je luneta srovnána na pozici nula lze zjistit i podle výstupků v pouzdru (kopírují tvar lunety).

Seiko Monster – zda je luneta srovnána na pozici nula lze zjistit i podle výstupků v pouzdru (kopírují tvar lunety).

Těžko se hledají hodinky, u kterých za málo peněz získáte hodně muziky, Seiko Monster jsou jednou z výjimek. Za cenu odpovídající spíš quartzovým hodinkám jejich majitel získá poctivě vyrobené potápěčské hodinky, které jsou precizně zpracovány. Nevídaným bonusem je v této cenové kategorii automatický strojek.

Seiko Monster - obsah balení.

Seiko Monster – obsah balení.

Seiko Monster, oficiálně Seiko SKX779.

Seiko Monster, oficiálně Seiko SKX779.

Technické parametry:

Průměr / výška pouzdra: 42mm / 13mm
Rozteč nožiček pro uchycení řemenů: 20mm
Hmotnost bez tahu: 90g
Materiál pouzdra: ocel
Luneta: ocelová, jednosměrně otočná, 120 poloh.
Luminiscence: Lumibrite
Sklíčko: mírně klenuté, tvrzené minerální (Hardlex)
Vodotěsnost: 200m / 660ft
Strojek: automatický kalibr 7S26

Cena (s gumovým páskem): 7971 Kč

Text a fotografie: Vít Černý

Za zapůjčení hodinek děkujeme eshopu Helveti.cz

Témata

, , , ,


Napište komentář