Super Titanium: supermateriál od Citizenu

23. Říj 2015 | Článek přečten: 15 018 x

Citizen, Seriál, Značky hodinek

Ocel je odolná, titan lehký. Ale jaký materiál použít, když chcete vyrobit hodinky mimořádně odolné a zároveň velmi lehké?

Představte si materiál 5x tvrdší než ocel a téměř o polovinu lehčí. Právě takové vlastnosti má Super Titanium od Citizenu.

Citizen představuje revoluční Super Titanium

Ocel vs. titan

Mezi nejpoužívanější materiály v hodinářství patří ocel. Není se čemu divit – jde o materiál velmi tvrdý, odolný, trvanlivý a hlavně opravitelný. Přitom ještě nedávno patřila mezi materiály poměrně výjimečné a těžko sehnatelné. Díky automatizaci při výrobě její hvězda slávy rychle stoupala a pořizovací cena klesala. Hodinky z kvalitní oceli tak dnes můžeme pořídit za velmi přijatelné ceny.

Kromě celé řady výhod má ale i jednu, pro někoho zcela zásadní, nevýhodu. Samotná ocel bez příměsí podléhá korozi. Aby nekorodovala, přidává se do ní nepatrné množství niklu a chromu. Ale i těch pár procent může lidem alergickým na nikl podráždit pokožku.

Ocel a Super Titanium v zátěžovém testu

Ocel a Super Titanium po zátěžovém testu

Ocel ale není jediný materiál, který nadchl hodináře. Titan se svou odolností oceli prakticky vyrovná, je daleko lehčí a antialergický, odolá korozi, mořské vodě i agresivním chemickým látkám. Navíc je matný, což ocení například vojáci na misích. Shodou okolností první titanové hodinky měl na svědomí v roce 1970 právě Citizen.

Revoluční vlastnosti titanu brzo našly využití i ve sportu (golfové hole a rámy jízdních kol), zdravotnictví (implantáty), letectví, na ponorkách nebo jako součást pláště družic a vesmírných sond.

Cesta k revoluci

Díky skvělým výchozím vlastnostem a předchozímu úspěchu byl proto titan logicky ideálním materiálem pro inovaci. Zbývalo jen zvýšit jeho odolnost. Toho Citizen dosáhl vytvrzením povrchu hodinek karbidem titanu. Tak vznikl materiál odolnější než nerezová ocel, lehký jako titan, příjemný na nošení, šetrný i k citlivé pokožce a nabízející stejnou odolnost pro sportovní hodinky i subtilnější pouzdra společenských hodinek.

Citizen boří mýtus, že odolné hodinky automaticky znamenají masivní pouzdro a vyšší váhu. Nyní mohou i elegantní hodinky k obleku nabídnout mimořádně vysokou odolnost a hodinky pro každodenní nošení vypadat dlouhá léta jako nové, i když jim dáte pořádně zabrat.

Neméně významným plusem hodinek Citizen ze Super Titania je jejich dostupnost. Cena nejlevnějšího modelu se pohybuje okolo 7000 Kč.

Logo hodinek Citizen

Citizen patří mezi největší výrobce hodinek na světě a v počtu inovací poráží svou konkurenci na celé čáře. Stojí například za představením prvních titanových hodinek, pohonu Eco-Drive, Citizen Stilleto – nejtenčích solárních hodinek na světě, Citizen Radiocontrolled – prvních hodinek na světě řízených radiovým signálem (multifrekvenční), prvních profesionálních potápěčských hodinek s elektronickým hloubkoměrem nebo prvních GPS hodinek se solárním napájením.

Zdroj:  citizen.com

Témata

, , , , , ,


3 reakcí na “Super Titanium: supermateriál od Citizenu”

  1. Pavel napsal:

    Dobry den, mam Citizen AS4050-51E temer sedm let a jsem velice spokojen.
    Nove modely rizene GPS ( Citizen Promaster Satellite Wave CC9020-54E, Citizen Satellite Wave GPS Eco-Drive CC7014-82E), jsou zajimave stroje,
    avsak na to, co by vsechno mohly umet, autori nemysleli. To nejzakladnejsi je moznost, zapamatovat si polohu a na dotaz (napr. stisk tl.)ukazat rucickou smer k teto poloze. Neco jako kompas. A samo ze vzdalenost. Naprosto dulezite v neprehlednem terenu, v lese ci za mlhy. Kdyz uz maji tu GPS…
    Toz tak. Pavel K.

    Reagovat

  2. Kraus napsal:

    Tak hodinky Citizen – Eco-Drive – AW1240-57L vlastním a je to katastrofa, jsou totálně poškrábané po pár měsících šetrného užívání.A to je nosím jen do práce(kancelář) a stůl má hladký povrch.

    Reagovat

Napište komentář