Sinn – hodinky do oblak i pod hladinu

23. Úno 2017 | Článek přečten: 4 662 x

Sinn, Značky hodinek

Společnost Helmut Sinn Spezialuhren založil v 60. letech minulého století bývalý pilot Helmut Sinn ve Frankfurtu nad Mohanem. Později byla firma přejmenována na Sinn Spezialuhren GmbH. Značka Sinn se profiluje jako inovativní díky svým technologiím a nápadům. Dá se říci, že Sinn je jednak značkou pro profesionální nasazení v letectví nebo potápění, ale zároveň přitahuje pozornost hodinkových nadšenců. Její hodinky se nepodbízí cenou, nicméně nejsou tak drahé, jako je tomu u vysoce prémiových značek typu Rolex nebo Omega. Sinn se hodně zaměřuje na tzv. tool watch, čili na hodinky mající nějaké speciální vlastnosti nebo materiály, díky kterým mohou dobře sloužit při konkrétní aktivitě, např. zmíněné potápění.

Vychytávky Sinnu

Technici v Sinnu vymysleli několik užitečných technologií. Zde jsou jejich příklady:

Vysoušecí kapsle jsou určeny pro mechanické hodinky, ve kterých se snaží předcházet stárnutí maziv v hodinkách a mlžení sklíčka. Vysoušecí kapsle na boku pouzdra mění barvu podle množství zachycené vlhkosti. Efekt této technologie je velmi příjemný: prodloužení servisního intervalu mechanických hodinek.

Tegiment – za tímto podivným názvem se skrývá technika tvrzení povrchového materiálu hodinek, typicky nerezové ocele. Díky tomu dochází ke zvýšené ochraně proti poškrábání.

Hydro – u potápěčských hodinek využívá Sinn pomoc tekutiny. Kapalinou naplní hodinky, takže neobsahují žádný vzduch. To s sebou nese několik výhod: žádné odlesky, ani pokud se na hodinky díváme z ostrých úhlů, navíc díky absenci vzduchu nehrozí mlžení sklíčka. Dalším efektem je vysoká odolnost vůči tlaku.

Ochrana proti magnetickému poli – mechanické hodinky jsou náchylné ke snížení přesnosti strojku nebo úplnému zastavení chodu při vystavení magnetickému poli. Sinn některé své modely vybavuje zmíněnou ochranou a díky tomu je lze nazvat antimagnetické.

Speciální olej odolávající extrémním teplotám používá se v mechanických hodinkách a Sinn se chlubí, že jeho hodinky odolají teplotnímu rozmezí -45 °C až +80 °C.

Německé speciální jednotky používají Sinn

Německé speciální jednotky používají potápěčské hodinky Sinn řady UX

Důkazem kvality hodinek Sinn je to, že vyhrály v tendru německé armády na vybavení námořních speciálních jednotek, kdy nejlépe vyhověly požadavkům na čitelnost, odolnost a provoz v těžkých podmínkách. Pro Sinn je tato zakázka tak prestižní, že speciálně pro německou armádu vyrábí potápěčské hodinky UX S Combat Swimmer (EZM 2B), které si běžný smrtelník nemůže nikde koupit. Řada UX má ovšem i jiné modely s nepochybně podobnými parametry.

V zahraniční recenzi hodinek SINN U212 (EZM16) se můžeme dozvědět, že tyto hodinky jsou poměrně velké (47 mm je průměr pouzdra), což naznačuje, že jsou spíše určeny na speciální nasazení než k dennodennímu nošení. Jsou vyrobeny z ponorkové oceli, proto označení U jako U-Boat v názvu. Vynikají mimořádnou čitelností ciferníku i lunety. Jelikož Sinn dbá na standardy, jsou hodinky vyrobeny podle normy DIN 8306. Korunka je umístěna na pozici 4, což může být u potápěčských hodinek praktické, jelikož korunka by neměla vadit při ohnutí ruky nahoru. Hodinky jsou vybaveny mechanickým strojkem, ale některé modely řady U nabízí rovněž pohon na baterii. Ve „výbavě“ hodinek nechybí speciální technologie Sinnu, jako jsou vysoušecí kapsle, Hydro a odolnost proti extrémním teplotám. Jedná se skutečně o hodinky zaměřené na určitou konkrétní aktivitu a proto je autor recenze doporučuje amatérským a profesionálním potápěčům jako spolehlivý nástroj s odolností proti tlaku 100 barů.

Sinn U212 se špičkovými parametry jsou určeny profesionálním a amatérským potápěčům

Letecké hodinky EZM 10

Další oblastí, ve které firma Sinn vyniká, jsou letecké hodinky. Recenze leteckých hodinek Sinn EZM 10 nás utvrdí v tom, že Sinn se zaměřuje především na funkčnost. Hodinky splňují certifikaci TESTAF podle loga vyobrazeného na ciferníku a integrují v sobě většinu technologií Sinnu. Pouzdro je opět spíše větší ‑ 44 mm. Platí pro ně rovněž vynikající čitelnost. Hodinky jsou vyrobeny z titanu, což se projeví pozitivně na hmotnosti a mají oboustranně otočnou lunetu. Standardně se dodávají s koženým řemínkem a tudíž může být nevýhodou, že titanový náramek, který je pro ně určený, se prodává zvlášť a je potřeba si za něj tedy připlatit. Oproti potápěčským hodinkám Sinn se model EZM 10 velmi hodí na denní nošení. Zajímavostí je ukazatel dopoledního/odpoledního času ve formě jednoho z ciferníků. Sinn EZM 10 má ještě svoje dvojče EZM 9, které se liší jen absencí subciferníků a také nižší cenou.

TESTAF – letecký standard

Silueta letadla představuje pečeť, kterou může výrobce umístit na své hodinky, pokud projdou sérií testů, které stanovil TESTAF – technický standard pro letecké hodinky.

Technický standard pro letecké hodinky (Technischer Standard Fliegeruhren) byl vyvinut ve spolupráci firmy Sinn a univerzity v Aachenu. Jeho pokračovatelem je norma DIN 8330 o pilotních hodinkách.
Cílem bylo definovat požadavky, které musí splňovat pilotní hodinky. Nejdůležitější požadavky se týkaly toho, aby hodinky odolaly tlaku, vodě a jiným tekutinám, neoslňovaly pilota, byly čitelné ve dne i v noci a aby jejich magnetické pole nerušilo letecké přístroje. Další požadavky se týkají např. přesnosti a rezervy chodu, schopnosti snášet teplotní změny nebo odolnosti vůči přetížení. Aachenská univerzita na základě požadavků vytvořila sérii testů, které mohou podstoupit kterékoliv hodinky. Pokud jimi projdou, obdrží TESTAF certifikát a výrobce na ně může umístit pečeť – siluetu letadla. Praktické testy se posléze uskutečnily na helikoptérách Airbus.

Sinn EZM 10 splňují požadavky normy TESTAF na letecké hodinky. Pečeť (silueta letadla) je zobrazena na ciferníku vlevo dole.

Breitling v licenci

V 70. letech minulého století procházela švýcarská firma Breitling krizí a s ní souvisel rozprodej části jejího majetku. Helmut Sinn se chopil příležitosti a koupil od Breitlingu práva na použití ciferníku legendárního modelu Navitimer. Díky tomu mohl vzniknout model Sinn 903 St. Vzhled obou modelů je velice podobný, nicméně některé rozdíly u nich lze najít:

  • Sinn 903 St má menší rozměr pouzdra (41 mm), oproti většímu Breitlingu (46 mm).
  • Sinn používá externě dodávaný strojek Sellita, zatímco Breitling Navitimer je vybaven in-house strojkem.
  • Sinn 903 St na rozdíl od Navitimeru disponuje korunkou na pozici 10, pomocí které lze provádět letecké výpočty. Běžný uživatel ji ale nejspíše nevyužije.
  • Sinn 903 St má oproti modelu Navitimer navrch ve vodotěsnosti (10 ATM vs. 3 ATM).
  • Cena Sinnu 903 St je zhruba poloviční oproti Breitlingu Navitimer.

Někomu může vadit, že Sinn 903 St je určitou kopií Navitimeru, nicméně podle dostupných zdrojů v kvalitě rozhodně ústupky nedělá.

Sinn 903 St je přímou konkurencí slavnějšího Breitlingu Navitimer.

Alternativy

Sinn nehledá kompromisy a nastavuje tak laťku velmi vysoko. Až tak vysoko, že jeho letecké a potápěčské hodinky používají profesionální policejní a armádní složky. Běžní uživatelé ale patrně nevyužijí celý potenciál, který Sinn ve svých produktech nabízí a pro ně tudíž existuje mnoho levnějších alternativ. V případě leteckých hodinek je možné odkázat na dřívější článek. U potápěčských hodinek lze doporučit například následující značky a řady: Seiko Prospex, Certina DS Action nebo lety prověřené a cenově dostupné Wenger Seaforce.

Dvoje hodinky na jednom řemínku a skok ze stratosféry

A na závěr ještě 2 zajímavosti:
První z nich reflektuje popularitu chytrých hodinek Apple Watch. Sinn zaznamenal, že chytré hodinky jsou určitý trend, pořád ale mají jisté nevýhody. Aby využil předností jak klasických, tak chytrých hodinek, přišel Sinn s řešením, kterému říká Dual Strap System, kdy na jednom řemínku máme zároveň svoje klasické hodinky Sinn a z druhé strany Apple Watch – viz obrázek. Zda je toto řešení smysluplné, nechť si čtenář udělá vlastní názor, nicméně za zmínku tento neobvyklý koncept jistě stojí.

Sinn Dual Strap System aneb chytré a klasické hodinky v jednom. Sinn reaguje na popularitu chytrých hodinek neobvyklým řešením.

Druhá zajímavost se týká seskoku a letu volným pádem ze stratosféry. Největší mediální ohlas zaznamenal v tomto směru v roce 2012 Rakušan Felix Baumgartner, ale v roce 2014 ho co se týče výšky, ze které se skáče, překonal Američan Robert Alan Eustace. Při seskoku z výšky 41 419 metrů měl na sobě hodinky Sinn 857 UTC, které musely vydržet extrémní podmínky: – 77 stupňů Celsia, nízký tlak a rychlost volného pádu 1322 km/h. Hodinky i jejich nositel přežili tento volný pád ve zdraví.

Hodinky Sinn 857 UTC vydržely extrémní podmínky při světovém rekordu v seskoku volným pádem.

Zdroje:

  • http://www.sinn.de/en/Sinn-Spezialuhren.htm
  • http://www.watchuseek.com/sinn-ux-s-combat-swimmer-ezm-2b/
  • https://www.fh-aachen.de/fachbereiche/luft-und-raumfahrttechnik/projekte/testaf-projekt/
  • http://www.fratellowatches.com/hands-on-sinn-u212-ezm16-review/
  • http://www.ablogtowatch.com/sinn-ezm-10-watch-review/
  • https://www.deployant.com/review-of-the-2015-sinn-903-navigation-chronograph/
  • http://www.watch-insider.com/news/baselworld-2016-robert-alan-eustace-his-stratosphere-jump-and-the-sinn-857-utc/

Autor textu: Vladimír Jelínek

Témata

, , , , , , ,


Jeden komentář na “Sinn – hodinky do oblak i pod hladinu”

  1. Mirko napsal:

    Jejich hodinky jsou skutečně mimořádné, škoda jen, že nepoužívají osvětlení na bázi tritia

    Reagovat

Napište komentář