Seiko Spring Drive

11. Srp 2010 | Článek přečten: 5 842 x

Novinky, Pánské hodinky, Seiko

Seiko Spring Drive je nejvýznamnější nový hodinový strojek, který firma SEIKO vytvořila od doby quartz Astron v roce 1969. Jeho základem je, stejně jako u všech mechanických hodinek, hnací pero, avšak využívá zcela nový systém pro regulaci času, jehož výsledkem přesnost jedné sekundy na den a, což je jedinečné, ručičky s klouzavým pohybem, které představují neustálý, stejnoměrný pohyb času. Spring Drive. Tichá revoluce.

Seiko Spring Drive

Seiko Spring Drive

28 let výroby. Tři klíčové inovace

Na myšlenku Spring Drive připadl roku 1977 jeden technik v závodu Suwa firmy SEIKO EPSON v Japonsku. Technické překážky, které stály na cestě za uskutečněním tohoto snu, byly nezměrné a trvalo 28 let, než byly překonány. Spring Drive vyžadoval vynalezení nových technologií ve všech oblastech hodinářského řemesla.

1.
Hnací pero. Přestože firma SEIKO vyrábí svá vlastní hnací pera již od roku 1959, žádné ze stávajících nebylo považováno za dostatečně silné na to, aby podávalo výkon, o jakém snil tým techniků. Bylo vytvořeno zcela nové pero, a to s využitím nového vysoce elastického materiálu zvaného Spron 510*. Výsledkem je hnací pero, které odevzdává vyšší výkon, plynuleji a déle. Hodinky Spring Drive mají zásobu energie na 72 hodin.
2.
„Magic Lever“. Nový systém ‘Magic Lever‘ umožňuje účinnější přenos energie rotoru na hnací pero. Je upevněn přímo na hřídel rotoru, což zajišťuje účinnější navíjení pera. Tento nový systém je o 30 % účinnější než tradiční navíjecí systémy.
3.
Tri-synchronní regulátor. Toto nové zařízení nahrazuje krokové ústrojí, čímž eliminuje nejslabší a nejzranitelnější část tradičního hodinového mechanismu. Reguluje tři druhy energie, které mechanismus Spring Drive používá, mechanickou energii hnacího pera, elektrickou energii vyráběnou z této mechanické síly, která aktivuje krystalový oscilátor, a elektromagnetickou energii, která otáčí kluzným kolem přesně osmkrát za sekundu.

(* Spron 510 je registrovaná ochranná značka firmy Seiko Instruments Inc.)

Jednosměrný kruhový pohyb

SEIKO Spring DriveHodinky Spring Drive jsou jedinečné, neboť, vedle toho, že se vyznačují téměř všemi charakteristikami klasických mechanických hodinek, nevyžadují krokové ústrojí. Krokové ústrojí využívá předozadního pohybu setrvačníku k regulaci rychlosti, jíž pero řídí ručičky a právě tento pohyb s velkým třením činí tradiční mechanické hodinky náchylnými j nepřesnosti a poškození. To, co činí Spring Drive mimořádnými je to, že veškerý pohyb v hodinovém stroji se děje jedním směrem, což umožňuje klouzavý pohyb ručiček odrážející skutečnou povahu času. Hodinky Spring Drive jsou skutečnou revolucí v měření času.

Nejmodernější výroba hodinek

Pro uskutečnění snu Spring Drive byly využity všechny zkušenosti firmy SEIKO v mechatronice měření času jak v tradičních, tak elektronických oblastech.

Napájecí zdroj hnacího pera, ozubené soukolí, systém zásoby energie a Magic Lever jsou klasické, mechanické komponenty hodinek. Z 276 komponent v každých hodinkách Spring Drive je 80 % komponent používaných u mechanických hodinek. Podobně jako prvotřídní mechanické hodinky, mají i Spring Drive 30 kamenů, které zajišťují malé tření a vysokou přesnost, a každé hodinky jsou ručně kompletovány nejzkušenějšími řemeslníky firmy SEIKO.

Elektronické komponenty hodinek Spring Drive jsou vrcholem technického v této oblasti. Zatímco jiné společnosti se snaží vyvíjet mechanické hodinky s elektronickým systémem regulace času, pouze firmě SEIKO se podařilo tento sen uskutečnit. K jeho splnění bylo potřeba pokroku v elektromagnetice, aby byl vyvinut brzdný systém regulátoru, a také pokrok ve výrobě energie a integrovaných obvodech, aby část mechanické energie hlavního pera bylo možno převádět na elektrický signál; pouhých 25 nanowattů je vše, co je třeba k napájení okruhu a krystalového oscilátoru, tj. 50 % energie potřebné pro jakýkoli běžný hodinkový okruh.

Vznik hodinek Spring Drive umožnila jedinečná kombinace odborných znalostí v mikromechanice a mikroelektronice firmy SEIKO.


Unikátní designy pro unikátní technologii

Kolekce SEIKO Spring DriveDesign hodinek Spring Drive je stejně jedinečný jako jejich technologie. Inspirací pro tento design byl kruhový pohyb, který je srdcem tohoto triumfu techniky.

Pouzdra jsou kombinací tří kruhů, nápadně viditelných z bočního profilu; kruhový motiv se rovněž odráží v gravírované korunce. Podobně i číselníky vyjadřují kruhovou koncepci, kde oblé terčíky ladí s celkovým tvarem pouzdra. Samotný kruhový pohyb je patrný zadní stranou pouzdra, kde lze jasně sledovat rotor i kluzné kolo, jak se rovnoměrně a plynule pohybují.

Hodinky Spring Drive jsou k dostání ve dvou variantách. První z nich, s ocelovým náramkem, je určena pro milovníky moderny; její přísné, téměř sportovní provedení podtrhuje nejmodernější povahu hodinového strojku. Druhá varianta s páskem z krokodýlí kůže vyjadřuje tradici klasického hodinářství, jehož jsou Spring Drive symbolem.

Spring Drive: Uvedení na trh

Hodinky Spring Drive budou slavnostně představeny na výstavě Baselworld 2005. Tato výstava, která je těžištěm pro luxusní hodinky, poskytuje vynikající platformu pro uvedení hodinek Spring Drive na trh – a celý stánek SEIKO na výstavě Baselworld byl upraven pro jejich vystavení.

Hodinky Spring Drive budou zpřístupněny veřejnosti ve specializované prodejně Seiko Center v Paříži v září a poté budou k dostání v exkluzivních prodejnách v USA, Evropě a dalších zemích.


Spring Drive v číslech

Hodinky Spring Drive jsou významným mezníkem v historii hodinářství a zaujmou místo vedle dalších úspěchů, jakými byly v průběhu časů vytvoření krokového ústrojí, vynález hnacího pera a využití křemene. Uvedení hodinek Spring Drive je pro obor měření času průlomovým momentem. Jejich technický pokrok spočívá v řadě různorodých prvků, jak odhaluje následující statistika:

*
0.025 mm. Tloušťka každé vrstvy slitiny cívky.
*
Přesnost 1 sekunda denně, desetinásobně lepší než je standard mechanických chronometrů.
*
3 druhy energie řízené Tri-synchro regulátorem: mechanická, elektrická a elektromagnetická.
*
5 kvalifikovaných dělníků a dělnic. Sestavováním hodinek Spring Drive je pověřeno pouze pět nejzručnějších dělníků a dělnic Seiko.
*
8x za sekundu. Přesná rychlost, jíž se kluzné kolo otáčí v elektromagnetickém brzdném systému.
*
13 generací prototypu, které byly postaveny ve vývojové fázi.
*
15 mikronů. Šířka drátku v cívce Tri-synchro regulátoru.
*
18 vrstev amorfní slitiny v bloku cívky.
*
25 nanowattů. Velice malé množství energie potřebné pro aktivaci regulátoru, méně než polovina množství potřebného u všech okruhů ostatních hodinek.
*
28 let výzkumu a vývoje investovaných do projektu.
*
30 procent zlepšení účinnosti vinutí dosažené zdokonaleným systémem Magic Lever.
*
30 kamenů v hodinovém stroji. 32 ve verzi s malou sekundovou ručičkou.
*
72 hodin zásoby energie.
*
92 let od doby, kdy firma Seiko vyrobila své první náramkové hodinky.
*
124 let odborné kvalifikace Seiko v měření času.
*
230 patentů ohlášených v Japonsku, USA a EU.
*
276 komponent v hodinovém stroji. 280 u modelu s malou sekundovou ručičkou.
*
600 skutečných prototypů postavených v letech 1997 až 2004.
*
25 000. Počet vinutí cívky pro dosažení maximální energetické účinnosti.
*
28 800. Počet otoček kluzného kola za hodinu.

Zdroj: Hodinky-Koscom.cz

TémataNapište komentář