Scurfa Watches – Hodinky Od Pravého Potápěče

2. Bře 2024 | Článek přečten: 615 x

Co se nosí, Scurfa Watches, Výrobci hodinek, Značky hodinek

Z mých článků lze jistě vyčíst, že mám slabost pro potápění a potápěčské hodinky. Poslední dobou se roztrhl pytel s mikrobrandy ze všech koutů světa a to samozřejmě při mém povolání a koníčku nemohu nechat bez povšimnutí. Možná to sami znáte, občas si koupíte nějaké levné čínské hodinky, které vám vytřou zrak svým zpracováním a cenou, případně si pořídíte homage, aby jste si zkrátili čekání na cestě za vaším vysněným kouskem z vyšší cenové kategorie.

Ale není mikrobrand jako mikrobrand a čína jako čína (občas to dost pálí 🙂 ). Na svých nočních toulkách za poznáním co nejvíc mikrobrandů které Google nabízí, jsem narazil na britskou značku Scurfa. Hodiny koukání na recenze, rozmýšlení a přehodnocování se zúročily a ten čert ve mě řekl, jdi do toho! Našel jsem tak svůj osobní klenot, koupě rozhodně nelituji a už už se těším na další kousky, které spatří světlo světa.

Od potápěče pro potápěče

Paul Scurfield je již přes 30 let povoláním komerční potápěč. Jedná se o velice náročné povolání, kde je potřeba vykonávat běžné práce jako je sváření, montování, přemísťování těžkých konstrukcí, ale hluboko v nehostinných oceánských vodách, kde vám společnost dost často dělají žraloci a jiní sympaťáci 🙂

Paul je take vášnivým sběratelem hodinek Rolex a Tudor a jak sám říká, chtěl vytvořit pro sebe a své kamarády funkční, odolné hodinky, aby své milované kousky ušetřil podmořským nástrahám. Zažil slavnou éru Comex a láska k hodinkám byla na světě. Sám si hodinky servisoval a díky tomu si vybudoval kontakty po celém světě. Jeho dobrý přítel je navíc vyškolený hodinář pro Rolex a Omega, a tak odborná pomoc byla nasnadě.

Historie

Roku 2012 spatřil světlo světa první model Scurfa Watches Diver 1. Scurfa je Paulova přezdívka z mládí a označení Diver 1 mluví samo za sebe. První várka byla téměř rozebrána spolupracovníky a pár zbylých kousků se prodalo na online shopu. Zájem byl tak velký, že se Paul rozhodl pro komerční výrobu a další modely přibývaly.

Výroba probíhá v Hon Kongu v továrně, která dodávala potápěčské vybavení a hodinky Divex. Věškerý design a specifikace si vytváří Paul sám, případně za pomoci svých přátel a kolegů s jejich požadavky. Například zdobená dýnka navrhuje umělec, tatér a bývalý potápěč Comexu, Jock Patterson.

Ačkoliv hodinky nemají oficiální certifikaci ISO, testují se přímo v nehostinném prostředí, jak můžeme vidět na videu.

Populární modely

Diver 1

První model, který se ustálil po dohodě s potápěči na průměru pouzdra 42 mm. Byly zde navrženy ručky ve stylu Rolex Milgauss 1019, jednoduché a viditelné. Vodotěsnost se usadila na 200 m, opět po vzoru vintage potápek, korunka měla gravírování D1 s postranními ochranami, ciferník nabízel bohatou luminiscenci, safírové sklo a keramickou lunetu. Poháněn spolehlivým quartzovým strojkem Ronda 515 Power Tech.

Řada Diver 1 je populární stálicí v nabídce Scurfa a v obměnách vychází pravidelně. Není však čas váhat, jelikož z e-shopu mizí velice rychle, jejich náklad je v pár stovkách kusů a restock bývá zpravidla jednou za rok, když je Paul na zasloužené dovolené a může tak každý kus zkontrolovat osobně, před odesláním.

Bell Diver 1

43 mm pouzdro Bell Diveru je osazeno automatickým strojkem Miyota 9015. Na nezvykle šedém ciferníku vynikají šavlovité ručky, červená vteřinovka a aplikované, plastické indexy. Vodotěsnost povýšila na 500 m a tak není divu, že zde najdeme i boční heliový ventil Heliox, opět testován v praxi v různých hloubkách a za použití rozdílných plynných směsí. Super Luminova BWG9 září namodralou barvou.

Opět se jednalo o kultovní hodinky, jelikož to bylo poprvé, co se v nabídce objevil automatický pohon. Bell Diver je beznadějně vyprodán, ale již okolo srpna tohoto roku se čeká nová verze, která snad neunikne ani mě a budu vám tak moci zprostředkovat dojmy z první ruky.

Treasure Seeker

Hledač pokladů přináší zcela nový design v porovnání s předešlou kolekcí Scurfa. Nabízí extrémně kvalitní zpracování v kombinaci kartáčovaných a leštěných ploch pouzdra. Embosovaný ciferník připomíná včelí plástve, které doplňují nenápadné indexy a ručky po vzoru Audemars Piguet. Také je zde více barevných variant na výběr, než u předchozích modelů.

Obdobnou, avšak umírněnější causal variantu lze najít v modelu Top Side Crew, a to i v dámské 40 mm variantě (lug to lug 44 mm)!

Řekněte dámy, nechaly by jste si takovou krásu ujít?

Třešnička na dortu

Přestože se vždy jedná o nízkonákladovou várku všech modelů, jednou za rok je čas na limitovanou edici. Ta přináší top zpracování, titanové pouzdro a doplňky (spony na náramku) a je omezena na pouhých 100 ks celosvětově. Spolu s velice pohodlným kaučukovým náramkem dostanete jako bonus Nato Strap v oblíbené šedé Mil-tec specifikaci, který se upíná pomocí „Tudorovských“ vintage, zamačkávacích stěžejek, určených pouze pro vrtané nožky pouzdra. 2 mm stěžejky jsou tak pevné, že jsem si objednal extra pár navíc a manipulace s nimi je naprosto bezproblémová (upozorňuji, jen pro vrtané nožky, jinak stěžejku už nevyndáte).

Pohonem je zde ETA F06.412 v mosazi s 3 kameny, delší výdrží baterie, indikátorem slabé baterie a technologií Heavydrive a Precidrive. Vodotěsnost 500 m podporuje Heliox ventil.

Vše dodáváno v zakázkovém pouzdře, které připomíná matice, s kterými potápěči pracují.

Závěr

Jeden by snadno mohl namítnout, že se jedná o kopii zavedených značek a měl by i pravdu. Na druhou stranu, s čím novým ještě přicházet, když zavedené pořádky fungují tak jak mají. Já zde vidím především lásku a respekt k historickému odkazu, jak k Rolexu tak k Tudoru. Pokud si radši vytvoříte svou vlastní značku, aby jste si neničili milované kousky ze své sbírky, není to nic jiného než láska a respekt k hodinařině.

A jak se Scurfa Watches zamlouvají vám?

Autor: Patrik Zdvíhal

TémataNapište komentář