Recenze hodinek Suunto Spartan Sport Wrist HR All Black: závěr

15. Bře 2018 | Článek přečten: 5 168 x

Chytré hodinky, Recenze, Seriál, Suunto

Tři díly důkladné recenze Suunto Spartan Sport Wrist HR All Black Ivana Leláka jsou za námi, je čas se podívat na poslední funkce a shrnout klady a zápory.

DALŠÍ POZNATKY:

Výdrž baterie – na nutnost dobíjení jsem si zvykl, koneckonců dobíjíme kdeco. Navíc v běžném životě nebudou hodinky používány tak intenzivně jako při testování a budete je dobíjet jednou za týden, i méně. A naopak, při intenzivním používání při sportu je budete synchronizovat s PC a hodinky se přitom dobijí. Pokud budete mít Suunta jen na občasné aktivity a jinak budete nosit jiné hodinky, vydrží ještě déle, protože bez pohybu se displej po určité době zcela vypne a spotřeba energie je menší.

Jednou jsme vyrazili na výlet, GPS nastaveno na střední přesnost, baterie na 95%. Po 7,5 hodinách byl stav 55%. Jindy jsem hodinky nabil, následující dny jsem nesportoval, ale hodinky byly neustále na ruce, denní TF zapnuto, 1x monitorování spánku, 30 minut jízdy autem se záznamem trasy a další testy. Hodinky jsem opět nabil po 10 dnech, kdy měly ještě 15% energie. Nebýt chvíli zapnutého GPS, automatického podsvícení a dalších věcí, hodinky by vydržely určitě déle než výrobcem udávaných 10 dnů. Výrobci se dnes předhánějí v nereálných spotřebách aut či výdržích mobilů, spočítaných podle nesmyslných metodik, zatímco Suunto předkládá seriózní a spíše podhodnocený údaj.

Výdrž Spartanů tedy není špatná a navíc si připomeňme jejich displej – dotykový, barevný a s větším průměrem i rozlišením, než TOP konkurent od Garminu! Baterie je typu Li-on, jako v mobilních telefonech. Nemá ráda hluboké vybití, tak radši nabíjejte včas, ale zase to nepřehánějte a určitě nedoporučuji nechávat hodinky na nabíječce přes noc. Výhodou je, že akumulátor je vyměnitelný. A ještě jedna zajímavost – hodinky nelze vypnout, ale při 10% vás upozorní a nakonec přejdou do hlubokého spánku, ze kterého procitnou po nabití.

Rychlost systému – chytré hodinky jsou malým počítačem a zajímala mne tedy rychlost systému. Přijde mi, že prodlevy jsou minimální, s několika výjimkami. Jednu jsem zmínil – start cvičení, pokud se ještě hledají satelity a načítá tepová frekvence. Druhá je ukládání cvičení, které může trvat několik sekund, záleží na délce trasy a objemu dat. Cca sekundu trvá někdy návrat z dalších obrazovek „Cvičení“ do základní obrazovky s běžícím panáčkem. Celkově mi ale přijde rychlost vyhovující. Co se týká Movescount na počítači nebo v mobilu, záleží na výkonu zařízení, třeba na mém notebooku je rychlost v pohodě, ale třeba načítání tréninku a 50 km trasy trvá na mém starším mobilu LG G2 snad 10 sekund.

Movescount, připojení k PC a mobilu, oznámení – už jsem psal, že jsem byl překvapen nekonečnými možnostmi Movescount v PC verzi. Mobilní verze mi přišla jen jako prohlížeč aktivit (byť je zobrazí i offline), ale mýlil jsem se. Ještě před závěrem testování jsem měl k dispozici druhé hodinky stejného typu, ale ve verzi Gold. Přítelkyni se nedařilo připojit hodinky ke staršímu a méně výkonnému notebooku. Registrace i instalace programu Suuntolink proběhla, hodinky se dobíjí, ale nesynchronizují. Počítač je prostě „nevidí“. Výborně jí ale funguje mobilní verze, kterou instalovala na poměrně nový telefon Samsung Galaxy S7 a najednou mi hlásila, že v mobilu nastavuje podsvícení hodinek a další věci. Nechápal jsem, o co jde, ale když mi ukázala, jak skvěle funguje mobilní Movescount po spárování s hodinkami, byl jsem překvapen. A co je úplně nejlepší, když jí někdo volá, na displeji hodinek se objeví upozornění a jméno volajícího, hodinky zobrazují textové zprávy z Messengeru, upozorní na nové příspěvky ve Facebooku a mnoho dalšího, jen je nutné mít v Nastavení zapnutou volbu Oznámení. Tohle mi na 4 roky starém LG G2 nefunguje – když už se podaří spárovat a připojit k mobilu, spojení se vzápětí přeruší a mobilní Movescount funguje jen jako prohlížeč aktivit. Pokud tedy chcete využívat všech možností připojení k PC i mobilu, je dobré si ověřit, jak funguje propojení s vaším počítačem a zda máte kompatibilní mobil s podporovanou verzí operačního systému.

Řemínek – i když to není nikde zmíněno, k hodinkám Suunto Spartan Sport Wrist HR jsou dodávány 2 druhy řemenů, lišící se napojením na hodinky. Zatímco na mé „All Black“ verzi, ale i na verzích Blue a Sakura, je řemen integrován do pouzdra bez přechodových spár a mezer, na stěžejkách se neotáčí a hodinky nelze položit na plocho, verze Gold, Copper Special Edition a Forrest Special Edition mají klasický řemen, otočný kolem stěžejek. Netuším, proč to tak je, každý z řemenů sedí na ruce trochu jinak, záleží i na tom, jak objemné máte zápěstí. Oba jsou ale velmi komfortní, až na nešťastné provlékání skrz posuvná oka.

Odolnost – Spartany Sport Wrist HR jsou nejen sportovní, ale i outdoorové hodinky a to díky odolnosti, kompasu a navigaci. S hodinkami jsem se koupal, plaval, nemám důvod nevěřit výrobci údaj o těsnosti 10 barů a bez obav by se daly použít i ke šnorchlování do větší hloubky.

Asi po týdnu jsem hodinkami neúmyslně praštil o kovovou konstrukci. Byl jsem si jistý, že když ne sklo, luneta bude podrápaná a možná i zdeformovaná. Ale ani s pomocí lupy jsem nenašel stopy poškození! Nevím jak lunety jiných barevných kombinací, ale tato černá, upravená nejspíš metodou PVD (Physical Vapour Deposition), je velmi odolná.

Restart hodinek – může se stát, že bude třeba hodinky restartovat, je to zmíněno např. u problémů s párováním. Restart provedete tak, že na 12 sekund stisknete horní tlačítko, poté se zastaví sekundová ručička, můžete pustit tlačítko, vzápětí displej zcela zhasne, ale za chvíli se opět objeví ciferník. Je restartováno, veškerá nastavení a data jsou přitom zachována.

Uživatelská příručka – česká příručka není přiložena k hodinám, ale je volně stažitelná. Bylo by dobré, kdyby to obchod nabízel přímo na kartě produktu v e-shopu. Příručka má 47 stránek, není špatná, ale dle mého jí chybí logičtější členění. Související věci se často nachází na různých místech a chybí dost informací, jako příklad uvedu funkce „Záznamník“, výškoměr atd. Tyhle věci si musíte dohledávat jinde a snad vám v tom pomůže i tato recenze.

ZÁVĚR

Jsem fanda mechanických hodinek, které pro mne nejsou jen časomíra, ale i technické dílo a módní doplněk. U Spartanů jsem se bál omezené univerzálnosti, ale hodinky mne strachu zbavily – černé pouzdro, potemnělé sklo i řemen vytvářejí magickou kombinaci, nositelnou k dresu, džínám i obleku. Barevných variant je víc a stačí si vybrat podle vkusu. Třeba verze Gold (bílé pouzdro a řemen, „zlatá“ luneta, spona a tlačítka) je naprosto úchvatná, dokonalý šperk, vhodný pro něžné pohlaví, zatímco pro pány, holdující luxusnímu designu, je verze Copper, což je černé pouzdro i řemen a „měděná“ luneta, spona a tlačítka. Testovaná verze All Black je univerzální, verze Forrest zaujme milovníky přírodních aktivit atd. Hodinky jsou pohodlné a neobtěžují, ani když je máte stále na ruce. Nikdy bych nečekal, že tohle napíšu.

Nabídnu i jiný pohled – chytré, sportovní, odolné, prémiové hodinky s navigací, velkým, dotykovým, barevným displejem a vestavěným snímačem tepové frekvence. Kromě sportu a outdooru je můžete použít třeba při monitorování spánku, nácviku relaxačních metod i v jiných situacích. Nebo vám prostě jen budou slušet každý den a při každé příležitosti. Co víc si přát?

Co se týká funkcí, neměl jsem ambice popsat všechno. Chtěl jsem hodinky představit, otestovat, ukázat ovládání, klíčové funkce a vychytávky a upozornit i na nedostatky. Zjišťoval jsem názory ostatních majitelů, prohlédl si konkurenci a mohu bez obav říci, že Suunto Spartan Sport Wrist HR jsou špičkové hodinky, které si mne v průběhu testování získaly. Čekal jsem složité zařízení, které se budu dlouho učit obsluhovat a nakonec využívat jen zlomek funkcí. Velký omyl – Suunta jsou fakt hodinky od profesionálů pro profesionály. Ovládání je překvapivě jednoduché a intuitivní. Nastavení nemá stovky položek, ale brzy zjistíte, že byste to ani nechtěli, hodinky totiž umí vše podstatné. Chybí sice pár drobností, ale nic není dokonalé a možná je najdeme mezi aplikacemi nebo po aktualizacích. Překvapením pro mne bylo prostředí Movescount – množství údajů a nastavení, které nabízí, uspokojí i náročné zákazníky. V Movescount lze hodinky opravdu komplexně přizpůsobit vlastním potřebám. Netestoval jsem vše, třeba animaci prošlé trasy „Suunto Movie“, protože můj 4 roky starý mobil má zastaralou verzi Androidu, ale znám lidi, kterým to dobře funguje.

Na úplný závěr bych chtěl upozornit na jedno riziko – bacha, tahle Suunta jsou návyková! Sportovní a současně elegantní, díky funkcím budete mít pocit, že se máte lépe pod kontrolou a dlouho vás neomrzí hledat pro ně nová uplatnění. Na někoho mohou působit jako droga a nebude je chtít sundat, pro mne jsou spíš jako oheň – výborný sluha, ale zlý pán. Když ale nebudete hypochondricky sledovat každý tep svého srdce, budou vám prokazovat neocenitelné služby a dlouho vás bavit, nejen při sportu. Důkazem, že mne hodinky opravdu zaujaly je, že jsem si nakonec testovací kus koupil a další, bílo-zlaté provedení Gold, pro přítelkyni… 🙂

Suunto Spartan Sport Wrist HR v provedení Gold

Co se mi líbí?

  • komfort nošení, nízká hmotnost
  • řemen – jemné dírkování, aretační výstupky na průvlacích, stabilita na ruce
  • elegantní, univerzální design
  • těsnost 10 bar
  • zpracování
  • velký, dotykový displej
  • snímač tepové frekvence na zápěstí
  • jednoduchá obsluha
  • dobíjení – kontakty a silný magnet
  • čitelnost displeje na slunci
  • 80 volitelných sportů a možnost nastavení dalších, nespecifikovaných
  • systém trvalého podsvícení „Pohotovost“ s nepatrně vyšší spotřebou energie
  • GPS nemusíte zapínat a vypínat
  • rychlost nabíhání a přesnost GPS
  • Movescount, synchronizace, množství údajů o tréninku, nastavení hodinek
  • velké množství dodatečných aplikací

Co se mi nelíbí?

  • provlékání konce řemenu skrz průvlaky
  • příliš jednoduché motivy ciferníků (daň za snahu o úsporu energie)
  • upatlávání displeje (ale tomu se nelze u dotykového displeje vyhnout)
  • nemožnost uložení prošlé trasy přímo v hodinkách a nemožnost navigace po prošlé trase cvičení po jeho ukončení a uložení
  • nemožnost vytvářet v hodinkách POI zadáním souřadnic
  • některé další chybějící jednoduché funkce, řešitelné úpravou software – výškoměr, lepší stopky atd…
  • na některých stránkách chybí možnost se rychle dostat k zobrazení času a zpět
  • video animace prošlé trasy je pouze v mobilní verzi a nefunguje na starších verzích Androidu (až od verze 5.0 Lollipop). U iPhone je to OK.

Autor recenze i fotografií: Ivan Lelák

Další díly recenze:

  1. První dojmy
  2. Funkce, ovládání a režim cvičení
  3. Navigace
  4. Závěr

Témata

, , , , ,


Napište komentář